Gorączka czikungunia – objawy i leczenie zakażenia wirusem chikungunya
Wirus czikungunia (chikungunya) wywołuje chorobę tropikalną zwaną gorączka czikungunia, która objawia się m.in. zapaleniem kości, stawów i mięśni. Zwykle ustępuje ono w ciągu tygodnia od pojawienia się, jednak u niektórych osób choroba przechodzi w postać chroniczną. Wówczas pacjent nawet latami może się zmagać z bardzo ciężkim bólem stawów i mięśni. Jak można się zarazić wirusem? Jakie są pozostałe objawy zakażenia? Jak przebiega leczenie?
Spis treści
- Wirus chikungunya - jak można się zarazić?
- Gorączka chikungunya - objawy
- Gorączka chikungunya - leczenie
Wirus czikungunia (chikungunya) wywołujący gorączkę krwotoczną o tej samej nazwie to arbowirus Chikungunya (alfawirus z rodziny Togaviridae). Chikungunya występuje w Azji Południowo-Wschodniej, na Subkontynencie Indyjskim i w Afryce Subsaharyjskiej. Po raz pierwszy został opisany w Tanzanii w 1952 roku. Ostatnie masowe zachorowania spowodowane tym wirusem odnotowano w 2006 roku na wyspach Oceanu Indyjskiego (Madagaskar, Reunion, Mauritius, Seszele, Mayotte, Komory, Malediwy) oraz w rejonach nadbrzeżnych Indii i Malezji. Rok później pierwsze przypadki choroby odnotowano w Europie - we włoskim Rimini. Następnie w 2010 roku kilka przypadków zachorowań stwierdzono też w Hiszpanii.
Wirus nie ominął także obu Ameryk. W grudniu 2013 roku w Ameryce Południowej odnotowano pojedyncze przypadki zakażenia, jednak wirus szybko się rozprzestrzenił i początku stycznia 2014 roku było ich ponad 700. W styczniu 2015 roku Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) podała, że w całej Ameryce Łacińskiej stwierdzono już ponad 1,1 mln przypadków zakażenia. Z kolei w Ameryki Północnej obecnie zakażonych wirusem jest ponad 2,3 tys. Amerykanów oraz co najmniej 87 Kanadyjczyków.
W jaki sposób wirus rozprzestrzenił się niemalże na cały świat? Dzięki komarom, które dostały się inne kontynenty w zużytych oponach samochodowych, transportowanych z Afryki. W zagłębieniach opon mogła zalegać woda, w związku z tym komary miały warunki, aby się rozmnażać. Ponadto komary mogły być ukryte w doniczkach importowanym roślin tropikalnych.
Wirus chikungunya - jak można się zarazić?
Do zakażenia może dojść w wyniku ukąszenia przez jeden rodzaj komara - Aedes albopictus mosquito, czyli komara tygrysiego. Wirus może dostać się do organizmu także w wyniku kontaktu z zakażonym zwierzęciem, np. małpą.
Gorączka chikungunya - objawy
Pierwsze objawy zakażenia przypominają grypę - pojawiają się:
- ostra gorączka
- bóle głowy
- bóle mięśni i stawów
- plamista lub wybroczynowa wysypka na skórze tułowia i kończyn
- świąd skóry
Objawy choroby pojawiają się po około 2-5 dniach od ukąszenia komara
Gorączka trwa zwykle kilka dni. Następnie wirus może zająć mięśnie, duże stawy (kolanowe, skokowo-goleniowe, nadgarstki) i kości, powodując często wyjątkowo dotkliwy ból. Może on trwać tygodniami, miesiącami, a nawet latami (u 12 proc. chorych nawet 3-5 lat).
Gorączka chikungunya - leczenie
Możliwe jest jedynie leczenie objawowe - stosuje się leki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne (jednak przeciwwskazane jest podawanie kwasu acetylosalicylowego).
Porady eksperta
Wirus czikungunia – jak zapobiec zakażeniu?
Nie ma szczepionki chroniącej przez wirusem czikungunia, w związku z tym jedyną metodą zapobiegania zarażeniu się jest unikanie ukąszeń komarów, zwłaszcza w Afryce. Zalecane jest stosowanie repelentów, moskitier, siatek w oknach pomieszczeń, odpowiednio noszone ubranie (długie rękawy i nogawki).