Krwawienia po menopauzie - przyczyny i leczenie

2016-01-28 12:40 Monika Majewska

Krwawienia lub plamienia po menopauzie to częste przyczyny zgłaszania się pacjentek do ginekologa. Krwawienia lub plamienia po menopauzie są stanem nieprawidłowym i zwykle są spowodowane przez niegroźne zmiany w obrębie dróg rodnych. Jednak u niektórych kobiet - zwłaszcza u tych znajdujących się w grupie ryzyka- krwawienia po menopauzie mogą wskazywać nawet na nowotwory.

Krwawienia po menopauzie są stanem wymagającym pilnej konsultacji lekarskiej. Prawidłowo menopauza, czyli ostatnia miesiączka w życiu kobiety, pojawia się około 50. roku życia. Jeśli przez 12 miesięcy od ustania miesiączki nie występują już żadne krwawienia, oznacza to, że kobieta weszła w okres pomenopauzalny. Krwawienia i plamienia, które występują po roku od ostatniej miesiączki są stanem nieprawidłowym.

Krwawienia po menopauzie - przyczyny

Każde krwawienie z dróg rodnych, które występuje po roku od ostatniej miesiączki, wymaga konsultacji u ginekologa. Nawet jeśli trwało krótko, było niezbyt obfite i już nie powróciło.

  • zmiany zanikowe endometrium (błony śluzowej macicy) - po menopauzie, na skutek spadku poziomu estrogenów, błona śluzowa macicy staje się bardzo cienka, a znajdujące się pod nią naczynka bardzo kruche. Mogą one zacząć pękać, powodując krwawienia lub plamienia
  • wypadanie pochwy i/lub macicy - wówczas dochodzi do uszkodzenia macicy i pochwy, co może skutkować krwawieniami
  • nowotwór pochwy, szyjki lub trzonu macicy (endometrium). W przypadku raka endometrium bezbolesne krwawienia pojawiają się we wczesnym etapie rozwoju choroby. Warto wiedzieć, że częściej zapadają na niego kobiety otyłe, chorujące na nadciśnienie i cukrzycę. Natomiast w przypadku raka szyjki macicy niekiedy krwawienia bywają jedynym objawem świadczącym o nowotworze. Z kolei rak pochwy jest bardzo rzadkim nowotworem i może się objawiać krwawieniem z pochwy lub upławami z krwią
  • choroby krwi, m.in. skazy krwotoczne, np. hemofilia czy choroba von Willebranda
  • stosowanie niektórych leków, np. przeciwzakrzepowych

Niekiedy krwawienia z pochwy mogą być mylone z krwawieniem z cewki moczowej (co wskazuje na choroby układu moczowego) czy też z krwawieniami z odbytu (których przyczynami mogą być guzki krwawnicze, czyli hemoroidy, polipy, nowotwory).

Krwawienia po menopauzie - diagnostyka

W przypadku krwawień bądź plamień po menopauzie należy się zgłosić do ginekologa, który powinien wykonać następujące badania:

Do ginekologa należy udać się w trakcie samego krwawienia, a nie czekać, aż ono ustąpi. Wówczas lekarzowi łatwiej ustalić przyczynę krwawienia.

Krwawienia po menopauzie - leczenie

Leczenie krwawień po menopauzie zależy od przyczyny ich występowania. Na przykład, w przypadku zanikowego zapalenia pochwy stosuje się hormonalną terapię zastępczą, by uzupełnić niedobory estrogenów.

W przypadku niewielkich zmian zanikowych pochwy sprawdzają się środki nawilżające i lubrykanty.

Jeśli przyczyną krwawienia po menopauzie są mięśniaki macicy, stosuje się środki przeciwbólowe czy przeciwzapalne, a w uzasadnionych przypadkach - leki hormonalne. Można je również usunąć operacyjnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ewa
|

Ciężko przechodziłam menopauzę i z tego powodu szukałam dobrego lekarza, ale na mojej drodze pojawiali sie tylko ci, którzy niespecjalnie wiedzieli co robić.. Tym sposobem męczyłam się jakiś czas, aż w końcu poszłam do doktora Tomasza Basty i to dzięki niemu wszystko się unormowało. Skończyło się wieczne plamienie i złe samopoczucie. Super.

Monika
|

Siedzę i szukam i znalazłam ! Mam tą samą sytuację . Po półtora roku od ustania miesiączki nagle zaczęły mi obrzmiewać piersi i boleć, oraz boli mnie dół brzucha. Do tego jestem płaczliwa i "roztelepana". Nie miałam typowych objawów menopauzy, bo przeorałam cały oraz rozmawiałam z lekarzem i wiem, czego powinnam się spodziewać. Ale tego nie było.
Dzisiaj stwierdziłam, że czuję się , jak przed miesiączką i to mnie zaniepokoiło. Oczywiście pójdę do lekarza, ale to dość niepokojące.
Jak u Ciebie dalej rozwinęła się sytuacja ?
Bardzo bym chciała wiedzieć !
Pozdrawiam

barbara
|

witamDrogia Panie czy spotkala sie ktoras z was z podon
bnym przypadkien do mojego .Otóz trzy lata juz nie miesiaczkuję a tu nagle od trzech tygodni bola mnie piersi i dół brzucha tak jak przed okresem .Oczywiscie poszłam do ginekologa ...stwierdził że jastem tuz przed miesiączką i mam normalny pęchęrzyk graffa . Nie zlrcił żadnych innych badan nie wspomniał o lyzeczkowaniu w razie krwawienia . Prosze o poradę ...może ktoras z Was przeżyła cos podobnego ...mój mail barbara_68@o2.pl

urszula
|

Witam. Potrzebuje pomocy od 3lat nie miałam okresu, żadnych objawów menopauzy nie miałam. Lecz od ciężkiej pracy dźwigania nerwów zaczęłam krwawic i tydzień temu bardzo obficie ,aż skrzepy płat ze mnie szły. Zgłosiłam się do ginekologa skierował mnie na łyżeczkowanie i badania. Na drugi dzień w szpitalu zrobili mii łyżeczkowanie i lekarz powiedział ze po menopauzie nie powinnam krwawic bo cos się dzieje. Pobrali mi próbkę i za 3tyg będę mieć wyniki. Jestem już w domu lecz dalej mam jak by okres czasem skrzep poleci czy to normalne? A po drugie nie miałam zadanych objawów menopauzy? Po Bolewa mnie w plecach i z prawej strony jak wątroba od czego? USG brzucha mi robiono było wszystko dobrze. Proszę o pomoc boje się najgorszego mam 59lat. Pozdrawiam mam nadzieje ze ktoś odpisze.

jadwiga
|

Ligunin termo jest fajnym i bezpiecznym środkiem na menopauzę. Czytałam, że te lignany z lnu naturalnie naśladują estrogeny. Mi bardzo pomógł przetrwać menopauzę.