Histeroskopia diagnostyczna: wziernikowanie macicy

Histeroskopia diagnostyczna czyli wziernikowanie macicy to badanie ginekologiczne, pozwalające ocenić stan wewnętrznych ścian macicy. Lekarz może skierować cię na histeroskopię, gdy badanie ginekologiczne lub USG nie wystarczą do postawienia diagnozy. Jak przebiega histeroskopia czyli  wziernikowanie macicy?

Histeroskopia (wziernikowanie macicy) pozwala bardzo precyzyjnie określić wielkość, liczbę, umiejscowienie oraz charakter zmian patologicznych błony śluzowej wyściełającej macicę (endometrium). Specjalista może zlokalizować nawet bardzo małe polipy, mięśniaki, zrosty oraz guzy nowotworowe, a ponadto pobrać wycinki do badania tkanek.
Histeroskopia trwa zazwyczaj około pół godziny. Najczęściej wykonuje się ją w kilkunastominutowym znieczuleniu ogólnym.

Histeroskopia: wskazania do badania

Wskazaniem do badania są:

  • krwawienia o nieustalonej przyczynie
  • konieczność oceny stanu błony śluzowej macicy
  • trudności z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem
  • podejrzenie istnienia wad w budowie macicy
  • prawdopodobieństwo przerwania ciągłości ściany macicy
  • podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych

Histeroskopia: przebieg wziernikowania macicy

Przed zabiegiem powinnaś opróżnić pęcherz. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym. Lekarz podaje ci dożylnie znieczulenie i odkaża wejście do pochwy. Badanie wykonuje się za pomocą specjalnego przyrządu optycznego zwanego histeroskopem. Składa się on z dwóch zasadniczych części - rękojeści oraz około 30-centymetrowej, dość wąskiej tulejki. Na rękojeści umieszczone są pokrętła sterujące dopływem światła oraz dwutlenku węgla (czasami zastępowanego specjalnym płynem), który powoduje, że ścianki macicy delikatnie się rozciągają, a poszczególne fragmenty błony śluzowej stają lepiej widoczne. Wnętrze tulejki wypełniają przewody zasilające źródło światła i maleńką kamerę oraz przewód umożliwiający wtłaczanie gazu do macicy. W czasie zabiegu histeroskop podłączony jest do monitora, który przekazuje obraz rejestrowany przez kamerę. Dzięki temu, manipulując przyrządem, specjalista jest w stanie bardzo dokładnie obejrzeć każdy fragment jamy macicy. Przez tulejkę histeroskopu można do niej wprowadzić również mikronarzędzia, np. specjalne szczypce, którymi ginekolog pobiera wycinki śluzówki do badania histopatologicznego.

Histeroskopia: po wziernikowaniu macicy

Jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości, możesz tego samego dnia wrócić do domu. Powinnaś jednak dużo wypoczywać, unikać wysiłku, a zwłaszcza dźwigania, ponieważ może to spowodować krwawienie z dróg rodnych.
W przypadku, gdy lekarz pobrał próbki błony śluzowej do analizy, może ci zalecić przyjmowanie przez kilka dni antybiotyku, aby zapobiec infekcji.
Histeroskopia jest badaniem bezpiecznym, powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Czasem pojawia się lekkie krwawienie i ból w dole brzucha. Jeśli te dolegliwości nie ustępują, zgłoś się do lekarza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Iwona
|

Miałam bez znieczulenia i bardzo mnie bolało.nastepnym razem będę mądrzejsze i nie dam sobie zrobić bez znieczulenia.

dd
|

Po 7 latach starań o dziecko i różnych konsultacjach ginekologicznych, wykonano u mnie zabieg histeroskopii. Miesiąc później zaszłam w ciężę.

Aga
|

Miałam robiona histeroskopie, naczytałam się w necie ze to bolesne ze znieczulenie do miejscowe potrzebne. Pytałam przed zabiegiem i lekarz stwierdził ze samo znieczulanie może mnie bardziej bolec niż sam zabieg. Chyba miał racje, bo ja nie odczułam żadnych wielkich bólów. Rodziłam wiec podobno to tez dlatego

Inez
|

Nie, taki zabieg należy wykonać tuż po miesiączce, zeby endometrium nie zdażyło wyświetlić wnętrza macicy. Wtedy zabieg daje najlepsza możliwość obejrzenia ścian macicy i wykrycia Ew. nieprawidłowości.Tak przynajmniej powiedział mój ginekolog. Sama jestem przed i nie ukrywam, ze ma stracha.

Malis
|

mialam dzis zrobiony ten zabieg,pod narkoza poniewaz lekarz twierdzi,ze jest to zbyt bolesne...pobral wycinki,czuje sie niezle,troche zakrecona po narkozie,nie rozumiem,jak mozna bez znieczulenia albo miejscowe,nie zgodzilabym sie na cos takiego..

Gosc
|

W mojej ocenie był to mega nieprzyjemny zabieg. Dostałam znieczulenie miejscowe, które chyba nawet nie zdażyło zadziałać a już lekarka działała w środku. Czułam ciągniecie za macice i krwawiłam w trakcie i po. Mam średni próg bólu, ale tutaj cała nieprzyjemność była wzmocniona emocjami.

Ewa
|

w Klinice na Grobli

ewa91
|

miesiac temu mialam histeroskopie, to nic strasznego, po 3 latach starań test pokazuje ciążę, nie mogę w to uwierzyć

ania0666
|

czy mozana sie kochac dzien przed tym zabiegiem??

Ania
|

Czy któraś z Was kobietki miała diagnostyczną bez znieczulenia? Mnie to czeka i bardzo się denerwuję. Nie jestem odporna na ból :( Nie rozumiem dlaczego nie dają znieczulenia miejscowego chociaż . Nie mieszkam w Polsce.