Jak powstaje nadżerka? Przyczyny, objawy, leczenie nadżerki szyjki macicy

2020-08-03 10:44

Nadżerkę miała lub ma co czwarta kobieta. To powszechny problem. I choć zwykle nie powoduje przykrych objawów, nieleczona może przeistoczyć się w raka szyjki macicy. Jakie są objawy nadżerki? Poznaj sposoby wykrywania i leczenia nadżerki szyjki macicy.

Jak powstaje NADŻERKA? Wykrywanie i leczenie nadżerki szyjki macicy
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Nadżerka - objawy
  2. Nadżerka - badania
  3. Nadżerka - leczenie
  4. Nadżerka - sposoby wykrywania i leczenia [wideo]

Nadżerka jest niepozorna: mała ranka o nierównej, brodawkowatej powierzchni. Powstaje w śluzówce wyściełającej szyjkę macicy od strony pochwy. Nadżerkę najczęściej mają kobiety, które zaniedbują leczenie stanów zapalnych pochwy i sromu, u których doszło do urazów mechanicznych np. w czasie współżycia niedługo po porodzie, gdy szyjka macicy jest jeszcze osłabiona.

Powstaniu nadżerki sprzyjają również przebyte poronienia oraz liczne porody, podczas których może dojść do uszkodzenia nabłonka szyjki macicy. Ponadto antykoncepcyjna wkładka domaciczna może powodować stan zapalny narządu rodnego. Ryzyko nadżerki wzrasta też, jeśli kobieta często zmienia partnerów seksualnych, bo jest bardziej narażona na infekcje przenoszone drogą płciową.

  1. Nadżerka - objawy
  2. Nadżerka - badania
  3. Nadżerka - leczenie
  4. Nadżerka - co trzeba o niej wiedzieć? [wideo]

Nadżerka - objawy

Samej raczej trudno jest się domyślić, że doszło do powstania nadżerki. Ale można ja podejrzewać, jeśli:

Jednak takie objawy po pierwsze nie muszą wystąpić, a po drugie mogą świadczyć o innych schorzeniach. Dlatego tak ważne są regularne powtarzane co pół roku kontrole ginekologiczne.

Zmieniony chorobowo nabłonek szyjki macicy ginekolog może wykryć podczas rutynowego badania z użyciem wziernika. Aby uściślić diagnozę, wykona ci lub zleci wykonanie posiewu, cytologii i niekiedy kolposkopii.

Nadżerka - badania

Do badań oceniających nadżerkę nie musisz się przygotowywać. Wybierając się na nie, powinnaś jednak przez 2 dni powstrzymać się od współżycia, a jeśli stosowałaś środki dopochwowe (np. antykoncepcyjne) lub robiłaś irygacje pochwy odczekać 3-4 dni.

  • Posiew to pobranie szpatułką wydzieliny z szyjki macicy i pochwy. Jego wynik pozwala lekarzowi ustalić, jaka infekcja (bakteryjna, wirusowa czy grzybicza) wywołała u ciebie stan zapalny szyjki macicy.
  • Kolposkopia jest to badanie przypominające ultrasonografię przezpochwową. Lekarz wprowadza przez pochwę kolposkop (jest to przyrząd, spełniający rolę mikroskopu połączonego z komputerem). Obraz widziany na monitorze jest kolorowy, a badany fragment może być powiększony nawet 40-krotnie. Pozwala to dokładnie obejrzeć zmianę i ułatwia wykonanie biopsji pobranie fragmentów nieprawidłowej tkanki do badania histopatologicznego (wyklucza ono lub potwierdza obecność komórek nowotworowych).
  • Cytologia polega na pobraniu z szyjki macicy próbki do badania. Ginekolog lub położna za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera wydzielinę zawierającą komórki błony śluzowej i przenosi ją na specjalne szkiełka, utrwalając odpowiednimi odczynnikami. Tak przygotowane próbki wędrują do laboratorium. Tu specjalista cytolog ogląda w dużym powiększeniu, jakiej wielkości są pobrane komórki, czy są prawidłowo zbudowane i mają odpowiedni kształt. Wynik cytologii informuje, którą masz grupę cytologiczną im niższą, tym lepiej (wynik może być także w formie opisu).Cytologia to proste, a przy tym ważne badanie. Pozwala dokładnie ocenić stan szyjki macicy oraz wykryć wszystkie zachodzące w niej zmiany, np. stany zapalne, nadżerki oraz raka we wczesnym stadium rozwoju, co daje ogromną pewność wyleczenia.

Nadżerka - leczenie

Nadżerka uznawana jest za stan przedrakowy. Jeśli nie będzie w porę wyleczona, może przerodzić się w nowotwór szyjki macicy. Może też powodować zakażenia macicy i jajowodów, co czasem prowadzi do niepłodności. Jeżeli więc ginekolog stwierdzi u ciebie nadżerkę, nie powinnaś zwlekać z leczeniem.

Terapię rozpoczyna się od zlikwidowania stanu zapalnego, który towarzyszy nadżerce. Ginekolog najpewniej przepisze ci przeciwzapalne leki dopochwowe. Jeśli nadżerka jest mała i wynik cytologii prawidłowy, niekiedy wystarczy to, by nadżerka się wygoiła. Trzeba to jednak potwierdzić w czasie rutynowego badania ginekologicznego. Jeśli leczenie przeciwzapalne to za mało, by pozbyć się nadżerki, lekarz wybierze odpowiednią dla ciebie metodę leczenia.

Czasem potrzebna jest tzw. koagulacja chemiczna. Rankę kilka razy smaruje się preparatem, który niszczy chory nabłonek. Potem już prawidłowy nabłonek odradza się po około 2 tygodniach. W tym czasie trzeba jeszcze stosować dopochwowo globulki hormonalne zawierające estradiol, które pomagają w wygojeniu się nadżerki.

Przy likwidowaniu większych nadżerek stosuje się wypalanie chorego miejsca prądem elektrycznym (elektrokoagulacja) albo laserem. Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. Mogą zostawić po sobie niewielką bliznę.

Większą nadżerkę można też zniszczyć, zamrażając ją (krioterapia). Sonda schładzana ciekłym azotem zamraża zmienione chorobowo tkanki śluzówki. Póki się nie zagoją, mogą pojawić się niewielkie upławy, ale same ustępują.

Wybór metody rozprawienia się z nadżerką zależy przede wszystkim od wielkości zmian i ich umiejscowienia. Niezależnie od tego, jaką technikę wybierze lekarz, wszystkie zabiegi wykonywane są przez pochwę, a więc nie wymagają nacinania brzucha. Można je przeprowadzić ambulatoryjnie czyli nie jest konieczny pobyt w szpitalu i jeszcze tego samego dnia wrócić do domu.

Przy bardzo dużej nadżerce, lub gdy jednocześnie badanie wykazało III grupę cytologiczną, konieczne bywa wycięcie chorego fragmentu szyjki macicy. Lekarz może to zrobić albo zwykłym skalpelem (tzw. konizacja), albo za pomocą noża elektrycznego (tzw. elektrokonizacja).

Bez względu na to, po jakie narzędzie sięgnie chirurg, operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Jeśli konieczny jest zabieg konizacji, kilka dni spędzisz w szpitalu.

Czytaj też:

Nadżerka - sposoby wykrywania i leczenia [wideo]

Nadżerka pojawia się u kobiet powszechnie - dotyczy co trzeciej, co czwartej z nich. Jej objawy trudno rozpoznać, ponieważ mogą występować także w przypadku innych chorób. Aby stwierdzić nadżerkę, najlepiej udać się więc do lekarza. Poznaj sposoby wykrywania i leczenia nadżerki, o których mówi nasz ekspert - lek. med. Ewelina Śliwka-Zapaśnik, ginekolog z Centrum LUX MED.

Nadżerka - objawy i leczenie

miesięcznik "Zdrowie"