Jak powstaje nadżerka? Przyczyny, objawy, leczenie nadżerki szyjki macicy

Nadżerkę miała lub ma co czwarta kobieta. To powszechny problem. I choć zwykle nie powoduje przykrych objawów, nieleczona może przeistoczyć się w raka szyjki macicy. Jakie są objawy nadżerki? Poznaj sposoby wykrywania i leczenia nadżerki szyjki macicy.

Nadżerka jest niepozorna: mała ranka o nierównej, brodawkowatej powierzchni. Powstaje w śluzówce wyściełającej szyjkę macicy od strony pochwy. Nadżerkę najczęściej mają kobiety, które zaniedbują leczenie stanów zapalnych pochwy i sromu, u których doszło do urazów mechanicznych np. w czasie współżycia niedługo po porodzie, gdy szyjka macicy jest jeszcze osłabiona.

Powstaniu nadżerki sprzyjają również przebyte poronienia oraz liczne porody, podczas których może dojść do uszkodzenia nabłonka szyjki macicy. Ponadto antykoncepcyjna wkładka domaciczna może powodować stan zapalny narządu rodnego. Ryzyko nadżerki wzrasta też, jeśli kobieta często zmienia partnerów seksualnych, bo jest bardziej narażona na infekcje przenoszone drogą płciową.

Spis treści:

  1. Nadżerka - objawy
  2. Nadżerka - badania
  3. Nadżerka - leczenie
  4. Nadżerka - co trzeba o niej wiedzieć? [wideo]

  Nadżerka - objawy

  Samej raczej trudno jest się domyślić, że doszło do powstania nadżerki. Ale można ja podejrzewać, jeśli:

  Jednak takie objawy po pierwsze nie muszą wystąpić, a po drugie mogą świadczyć o innych schorzeniach. Dlatego tak ważne są regularne powtarzane co pół roku kontrole ginekologiczne.

  Zmieniony chorobowo nabłonek szyjki macicy ginekolog może wykryć podczas rutynowego badania z użyciem wziernika. Aby uściślić diagnozę, wykona ci lub zleci wykonanie posiewu, cytologii i niekiedy kolposkopii.

  Nadżerka - badania

  Do badań oceniających nadżerkę nie musisz się przygotowywać. Wybierając się na nie, powinnaś jednak przez 2 dni powstrzymać się od współżycia, a jeśli stosowałaś środki dopochwowe (np. antykoncepcyjne) lub robiłaś irygacje pochwy odczekać 3-4 dni.

  • Posiew to pobranie szpatułką wydzieliny z szyjki macicy i pochwy. Jego wynik pozwala lekarzowi ustalić, jaka infekcja (bakteryjna, wirusowa czy grzybicza) wywołała u ciebie stan zapalny szyjki macicy.
  • Kolposkopia jest to badanie przypominające ultrasonografię przezpochwową. Lekarz wprowadza przez pochwę kolposkop (jest to przyrząd, spełniający rolę mikroskopu połączonego z komputerem). Obraz widziany na monitorze jest kolorowy, a badany fragment może być powiększony nawet 40-krotnie. Pozwala to dokładnie obejrzeć zmianę i ułatwia wykonanie biopsji pobranie fragmentów nieprawidłowej tkanki do badania histopatologicznego (wyklucza ono lub potwierdza obecność komórek nowotworowych).
  • Cytologia polega na pobraniu z szyjki macicy próbki do badania. Ginekolog lub położna za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera wydzielinę zawierającą komórki błony śluzowej i przenosi ją na specjalne szkiełka, utrwalając odpowiednimi odczynnikami. Tak przygotowane próbki wędrują do laboratorium. Tu specjalista cytolog ogląda w dużym powiększeniu, jakiej wielkości są pobrane komórki, czy są prawidłowo zbudowane i mają odpowiedni kształt. Wynik cytologii informuje, którą masz grupę cytologiczną im niższą, tym lepiej (wynik może być także w formie opisu).
   Cytologia to proste, a przy tym ważne badanie. Pozwala dokładnie ocenić stan szyjki macicy oraz wykryć wszystkie zachodzące w niej zmiany, np. stany zapalne, nadżerki oraz raka we wczesnym stadium rozwoju, co daje ogromną pewność wyleczenia.

  Nadżerka - leczenie

  Nadżerka uznawana jest za stan przedrakowy. Jeśli nie będzie w porę wyleczona, może przerodzić się w nowotwór szyjki macicy. Może też powodować zakażenia macicy i jajowodów, co czasem prowadzi do niepłodności. Jeżeli więc ginekolog stwierdzi u ciebie nadżerkę, nie powinnaś zwlekać z leczeniem.

  Terapię rozpoczyna się od zlikwidowania stanu zapalnego, który towarzyszy nadżerce. Ginekolog najpewniej przepisze ci przeciwzapalne leki dopochwowe. Jeśli nadżerka jest mała i wynik cytologii prawidłowy, niekiedy wystarczy to, by nadżerka się wygoiła. Trzeba to jednak potwierdzić w czasie rutynowego badania ginekologicznego. Jeśli leczenie przeciwzapalne to za mało, by pozbyć się nadżerki, lekarz wybierze odpowiednią dla ciebie metodę leczenia.

  Czasem potrzebna jest tzw. koagulacja chemiczna. Rankę kilka razy smaruje się preparatem, który niszczy chory nabłonek. Potem już prawidłowy nabłonek odradza się po około 2 tygodniach. W tym czasie trzeba jeszcze stosować dopochwowo globulki hormonalne zawierające estradiol, które pomagają w wygojeniu się nadżerki.

  Przy likwidowaniu większych nadżerek stosuje się wypalanie chorego miejsca prądem elektrycznym (elektrokoagulacja) albo laserem. Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. Mogą zostawić po sobie niewielką bliznę.

  Większą nadżerkę można też zniszczyć, zamrażając ją (krioterapia). Sonda schładzana ciekłym azotem zamraża zmienione chorobowo tkanki śluzówki. Póki się nie zagoją, mogą pojawić się niewielkie upławy, ale same ustępują.

  Wybór metody rozprawienia się z nadżerką zależy przede wszystkim od wielkości zmian i ich umiejscowienia. Niezależnie od tego, jaką technikę wybierze lekarz, wszystkie zabiegi wykonywane są przez pochwę, a więc nie wymagają nacinania brzucha. Można je przeprowadzić ambulatoryjnie czyli nie jest konieczny pobyt w szpitalu i jeszcze tego samego dnia wrócić do domu.

  Przy bardzo dużej nadżerce, lub gdy jednocześnie badanie wykazało III grupę cytologiczną, konieczne bywa wycięcie chorego fragmentu szyjki macicy. Lekarz może to zrobić albo zwykłym skalpelem (tzw. konizacja), albo za pomocą noża elektrycznego (tzw. elektrokonizacja).

  Bez względu na to, po jakie narzędzie sięgnie chirurg, operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Jeśli konieczny jest zabieg konizacji, kilka dni spędzisz w szpitalu.

  Czytaj też:

  Nadżerka - sposoby wykrywania i leczenia [wideo]

  Nadżerka pojawia się u kobiet powszechnie - dotyczy co trzeciej, co czwartej z nich. Jej objawy trudno rozpoznać, ponieważ mogą występować także w przypadku innych chorób. Aby stwierdzić nadżerkę, najlepiej udać się więc do lekarza. Poznaj sposoby wykrywania i leczenia nadżerki, o których mówi nasz ekspert - lek. med. Ewelina Śliwka-Zapaśnik, ginekolog z Centrum LUX MED.

  Nadżerka - objawy i leczenie

  miesięcznik "Zdrowie"

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Tross
  |

  Czemu w artykule piszecie że nadżerka to stan przedrakowy jak w materiale ginekolog obala te tezę.

  Po nadzerce
  |

  Witam, dzis mija czwarty dzień po zabiegu wypalenia nadżerki. Nie musiałam się jakoś specjalnie przygotować. Od ginekologa dostałam skierowanie na oddział, po wypełnieniu wszystkich dokumentów lekarz przeprowadził zabieg który trwał około 3-5 minut. Wbrew internetowym opiniom, ból wcale nie był straszny, choć może każdy odczuwa to inaczej, w każdym bądź razie, moim zdaniem było całkiem znośnie. Po zabiegu mogłam odrazu wrócić do domu,jednak lekarz zalecił w najbliższych dniach odpoczynek. Teraz mam dziwne upławy, co podobno jest normalne. Wizyta kontrolna w najbliższy czwartek, wtedy okaze sie co dalej. Pozdrawiam

  patka
  |

  U mnie wykryto drugi stopień nadżerki i czeka mnie zabieg niestety , czy by mógł mi opowiedzieć jak się przygotować do zabiegu i po nim , jak ktoś miął coś podobnego .

  LenkaH
  |

  Kiedy u mnie wykryto nadżerkę (poszłam do lekarza z objawami swędzenia i pieczenia okolic intymnych) lekarz z LUX-medu od razu zaproponował mi jaką laserową terapię leczenia za horendalną kwotę! Poszłam więc do ginekologa poleconego mi przez przyjaciółkę i okazało się, że do wyleczenia mojej nadżerki wystarczył Vagical!!! Nie dajcie się wmanipulować w kosztowne zabiegi kiedy na rynku dostępne są leki z naturalnych składników, działające szybko i skutecznie i kosztujące w granicach 15zł!!!! Pozdrawiam!

  Zuzka020
  |

  Witam, mam 20 lat i około 3 tygodni temu byłam na pierwszej wizycie u ginekologa, dodam też, że było to kilka dni po moim pierwszym współżyciu z chłopakiem. Pani ginekolog wykryła u mnie nadżerkę, która wiązała się u mnie z dość intensywnymi upławami, otrzymałam recepty na lekarstwa mające zniwelować upławy zarówno tabletki doustne jak i dopochwowe. Nadżerka powstała u mnie zanim zaczęłam wspołżyć, lecz nie wiedziałam o tym aż do teraz. Co było tego powodem? Jaki spoós leczenia jest najodpowiedniejszy dla tak mlodej osoby ?

  monia
  |

  niedawno byłam u ginekologa i stwierdził zapalenie pochwy dostałam tabletki dopochwowe i duphostan przy następnej wizycie zdiagnozował nadżerkę i kieruje mnie na zabieg krioterapi lub elektrokoagulacji nz co się godzić i czy wogóle się na to godzić podkreślam że nie jestem jeszcze mamą

  monia
  |

  niedawno się dowiedziałam ze mam grzybice pochwy brałam leki dopochwowe i dupchostan coś tam pomogło ale przy następnej wizycie lekarz oznajmił że jest wysoka nadżerka na który zabieg się zdecydować na elektrokoagulacje czy krioterapie podkreślam że nie jestem jeszcze mamą i co tu robić

  kamila
  |

  dzisiaj byłam u ginekologa i lekarz powiedział, że mam nadżerkę, ale taka już się urodziłam i nic nie trzeba z tym robic.. jak przeczytałam ten artykuł to trochę się zmartwiłam, co mam o tym myslec?

  Ona
  |

  również miałam taki wynik cytologi przy bardzo dużej nadżerce w nieciekawym już stanie który utrzymuje się już długo. Pobrano mi wycinki i okazało się, e jest okey, ale nie mona tego bagatelizować mimo wszystko

  Ana
  |

  mam to samo . ginekolog kazał mi sie zgłosić za rok ale ja pójde wczesniej do innego .