Uczulenie na słońce po antybiotyku: zdjęcia

2020-02-26 10:06

Uczulenie na słońce może pojawić się pod wpływem leków. Tak było w wypadku tej kobiety. Po antybiotykach i ekspozycji na słońce wystąpiła pokrzywka na całym ciele. Co jest przyczyną uczulenia oraz na czym polega leczenie? Zobacz zdjęcia i przeczytaj komentarz dermatologa.

uczulenie na słońce po antybiotyku
Autor: Archiwum prywatne|thinkstockphotos.com Leki w połączeniu ze słońcem mogą uwrażliwić skórę

Spis treści

 1. Uczulenie na słońce po antybiotyku – objawy
 2. Uczulenie na słońce po antybiotyku (pokrzywka) – leczenie
 3. Leki, które mogą powodować uczulenie na słońce
 4. Uczulenie na słońce – reakcja fototoksyczna lub fotoalergiczna

Uczulenie na słońce po antybiotyku zaskoczyło naszą czytelniczkę, która postanowiła o tym napisać do naszej redakcji, by ostrzec innych. Rozległa, masywna pokrzywka na ciele kobiety  pojawiła się po kilku dniach leczenia antybiotykami (najpierw półsyntetyczną penicyliną o szerokim spektrum działania, potem włączono antybiotyk z grupy tetracyklin).

Kobieta leczyła się z powodu przedłużającej się infekcji gardła. Jednocześnie nie chroniła się przed słońcem. Chodziła do pracy, na zakupy, spacerowała w parku. To wystarczyło, by wystąpiła reakcja fotoalergiczna, czyli polekowe uczulenie na słońce (fotodermatoza). Całe ciało pokrywała swędząca i bolesna pokrzywka.

Te zdjęcia wykonane zostały 1 dnia.

uczulenie na słońce po antybiotyku
Autor: Archiwum prywatne Swędząca pokrzywka na całym ciele

Uczulenie na słońce po antybiotyku – objawy

Oto fragment maila od naszej czytelniczki:

„Obudził mnie świąd skóry. Miałam wrażenie, że pościel drażni ciało. Kiedy podniosłam kołdrę, zobaczyłam pokrzywkę na nogach, brzuchu, przedramionach. Czerwone grudki pokrywały prawie całe ciało, aż do linii brody. Czułam takie kłucie, jakby każdy dotyk przypominał wbijanie igieł. Zwłaszcza na nogach. Nie mogłam włożyć długich spodni. Na plecach i brzuchu wysypka potwornie swędziała. To był dzień wolny od pracy, zgłosiłam się na SOR. Lekarka sugerowała, że to skutki opalania się w trakcie brania antybiotyków, ale ja wcale nie wylegiwałam się na plaży! Owszem, chodziłam w szortach i koszulkach z krótkim rękawem. Przecież nie da się inaczej, gdy na dworze jest upał”.

Uczulenie na słońce po antybiotyku (pokrzywka) – leczenie

Uczulenie na słońce po antybiotyku to reakcja, o której można przeczytać w ulotce dołączonej do leku. Takie ostrzeżenie znajduje się w opisie jednego z antybiotyków, który przyjmowała kobieta:

„W okresie leczenia należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne lub UV (np. w solarium), ze względu na ryzyko wystąpienia skórnych reakcji nadwrażliwości na światło.”

Drugi lek z kolei, wśród częstych działań niepożądanych, miał wpisaną wysypkę oraz świąd.

Na szczęście z każdym dniem pokrzywka od słońca i antybiotyków stawała się coraz mniej dokuczliwa, głównie za sprawą leków, które podaje się przy leczeniu pokrzywki.

Oto kolejny fragment maila:„Przez kolejny tydzień stosowałam przepisaną maść i lek przeciwhistaminowy. Pokrzywka stawała się coraz bledsza i mniej swędziała. Najdłużej, bo ponad 2 tygodnie, utrzymywała się na nogach.”

Te zdjęcia wykonane zostały 3 dnia.

uczulenie na słońce po antybiotyku
Autor: Archiwum prywatne Pokrzywka od słońca i antybiotyków schodzi powoli
Zdaniem eksperta
Bartosz Pawlikowski, specjalista dermatolog, Klinika Pawlikowski w Łodzi

W przypadku bardzo nasilonych zmian obejmujących rozległą powierzchnię skóry, należy niezwłocznie zgłosić się do najbliższego lekarza lub szpitala. Dynamicznie rozwijająca się reakcja alergiczna może skutkować zmianami ogólnoustrojowymi: gorączka, duszność, omdlenia. Często tak nasilona reakcja może zagrażać życiu, a zmiany skórne mogą ustępować, pozostawiając jednak trwałe przebarwienia.

Osoby, które przyjmują leki fotouczulające powinny cały czas przebywać w cieniu lub w pomieszczeniach. Jeśli jest to niemożliwe, należy stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym, ale też nosić lekką odzież chroniącą przed przenikaniem promieni UV do skóry.

Leki, które mogą powodować uczulenie na słońce

Eksperci dzielą fotodermatozy na idiopatyczne, kiedy winowajcą jest samo słońce. Ale są również takie, do których wystąpienia potrzebny jest współwinny, np. pochodząca z zewnątrz substancja światłouczulająca (może nią być składnik leku).

Wywoływana przez lek nadwrażliwość na światło pojawia się, gdy lek łączy się z promieniowaniem UV, powodując reakcję fototoksyczną lub fotoalergiczną. Czynniki te nazywane są fotouczulaczami i mogą być środkami stosowanymi miejscowo lub lekami przyjmowanymi doustnie.

Oto lista leków najczęściej powodujących nadwrażliwość na światło.

Czytaj też:

Uczulenie na słońce – reakcja fototoksyczna lub fotoalergiczna

Kliniczne cechy fotowrażliwości wywołanej lekiem różnią się w zależności od zastosowanego czynnika światłoczułego i rodzaju wywoływanej na skórze reakcji. Reakcja może być fototoksyczna i/lub fotoalergiczna.

Reakcje fototoksyczne wynikają z bezpośredniego uszkodzenia tkanki wywołanego aktywacją światłem czynnika światłouczulającego, podczas gdy reakcje fotoalergiczne są komórkową odpowiedzią immunologiczną.

Reakcje fototoksyczne:

 • Reakcja skórna występuje od kilku minut do kilku godzin po ekspozycji na środek i światło
 • Pojawia się jako przesadna reakcja na poparzenia słoneczne (zaczerwienienie i obrzęk)
 • Pęcherzyki i pęcherze mogą wystąpić w ciężkich reakcjach
 • Zmiana na skórze może ale nie musi być swędząca
 • Reakcja ogranicza się do skóry naświetlonej słońcem
 • Oddzielenie dystalnej płytki paznokcia od łożyska paznokcia może pojawić się w przypadku wielu doustnych leków fotouczulających i może być jedynym objawem fototoksyczności

Reakcje fotoalergiczne:

 • Wysypka swędząca występuje 24-72 godziny po ekspozycji na środek i światło
 • Może rozprzestrzeniać się na obszary, które nie były narażone na słońce
 • Nie występuje przebarwienie

Czytaj też: Uczulenie (alergia) na słońce: przyczyny, objawy i leczenie alergii słonecznej

O autorze
Joanna Karwat
Joanna Karwat
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej. Od ponad 25 lat śledzi trendy w medycynie i spotyka się z lekarzami, by rozmawiać o nowych metodach leczenia. Otrzymała dwa wyróżnienia w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2018" w kategorii publicystyki prasowej. Każdą wolną chwilę poświęca na grę w siatkówkę. Zdobyła złoto w Mistrzostwach Dziennikarzy w Siatkówce Plażowej w 2016 r.