Alergia pokarmowa: testy, które ułatwiają jej wykrycie

2013-04-11 13:12 ap

Alergia pokarmowa jest zazwyczaj diagnozowana w kilku etapach. Najpierw lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, a potem zleca wykonanie testów, by sprawdzić, które pokarmy uczulają chorego. Nie wszystkie testy stosowane przy diagnozowaniu innych rodzajów alergii, sprawdzają w przypadku alergii pokarmowej. Jakie testy wykrywają alergię pokarmową?

Alergia pokarmowa zwykle pojawia się u dzieci, ale rośnie liczba dorosłych uczulonych na pokarmy. Jeśli lekarz podejrzewa u ciebie alergię, zleci testy alergiczne pokarmowe. Jakie testy wykrywają alergię pokarmową?

Alergia pokarmowa: kłopotliwa diagnoza

Zdiagnozowanie alergii pokarmowej jest trudne ze względu na ilość czynników wpływających na pojawienie się reakcji uczuleniowej: ogólną ilość produktów w diecie, ilość produktów przetworzonych, sposób przechowywania żywności. Poza tym większość pacjentów jest uczulona na więcej niż jeden alergen. Jeśli dodać do tego problemy powodowane przez alergię krzyżową, problem z szybkim i jednoznacznym postawieniem diagnozy przestaje dziwić.

Testy wykrywające alergię pokarmową: testy natywne

Testy natywne to testy ze świeżymi alergenami. W testach natywnych odpowiednio przygotowane, świeże produkty spożywcze aplikowane są na skórę.

Testy alergiczne pokarmowe skórne

Podstawowy zestaw zawiera 15-20 alergenów, ale może być indywidualnie modyfikowany. Zestawy testów skórnych zawierają po 15-25 alergenów, wśród nich główne alergeny pokarmowe: mleko, mąkę, jajo, ryby; alergeny warzyw i owoców - jabłko, marchew, pomidor, truskawka; alergeny mięs - szczególnie wieprzowiny; wreszcie alergeny kakao i przypraw. Zestawy alergenów mogą być również indywidualnie modyfikowane. Kroplę alergenu nanosi się na przedramię lub plecy, po czym nakłuwa się skórę. Jeśli po 1520 minutach pojawi się zaczerwienienie i bąbel, świadczy to o uczuleniu. Zasada testów kontaktowych na alergeny pokarmowe jest taka sama jak testów w alergii chemicznej, tzn. wymagany jest dłuższy kontakt alergenu ze skórą; pierwszy odczyt następuje po 48 godzinach, drugi - po kolejnych 48.

Testy wykrywające alergię pokarmową: testy z krwi (RAST)

Polegają one na oznaczeniu przeciwciał IgE dla głównych alergenów pyłkowych, roztoczowych, pleśniowych i zwierzęcych. Najczęściej wykonuje się je dzieciom poniżej 3. roku życia oraz osobom, które mają tak silną alergię, że muszą brać cały czas leki antyhistaminowe (7-14 dni przed testami skórnymi trzeba je odstawić). Wskazaniem są też nasilone alergiczne zmiany skóry oraz rozbieżność między wynikiem testów skórnych i wywiadem.

Testy wykrywające alergię pokarmową: testy prowokacyjne

Testy prowokacyjne w alergii pokarmowej podaje się po zastosowaniu diety eliminacyjnej. Testy prowokacyjne w alergii pokarmowej wykonuje się w trakcie gastroskopii, podając pokarmy podejrzane o wywoływanie alergii bezpośrednio do żołądka i obserwując reakcję pacjenta.

Alergie pokarmowe u dzieci

Alergie pokarmowe u dzieci, jak wynika z badań, dokuczają co dziesiątemu z nich. Najmłodsi często dziedziczą je po rodzicach, jednak ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka można też zminimalizować. Jakie są objawy alergii pokarmowej u dziecka? Czym różni się alergia pokarmowa od nietolerancji pokarmowej? Posłuchaj naszego eksperta - dietetyka Agnieszki Piskały.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Zares
|

2x dziennie tabletki antyhistaminowe? Sam biorę i nieraz czuję, że muszę wziąć drugą, choć na ulotce jest dawkowanie 1x dziennie. Lekarz stwierdził, że jak muszę, to mogę wziąć drugą dawkę, ale lepiej nie robić tego codziennie. No cóż, pyli codziennie, nie da się tego uniknąć :/

Katja
|

Niestety, ale testy z krwi, to pieniądze wyrzucone w błoto. Mam alergię na wszystko, 5 pyłków, roztocza, sierć, kwas salicylowy, kakao, orzech laskowy, po kurczaku odpada mi skóra płatami ( dosłownie, do ran), kiedy pyli brzoza 2 razy dziennie biorę leki, krople antyhistaminowe do oczu, steryd do nosa, a wyszło, że mam lekką alergię. Szkoda pieniędzy, tylko testy skórne-płatkowe są wiarygodne.

Zbyszek83
|

Qwd: Dokładnie, zgadzam się z Tobą. Wiem to po swoim przykładzie. Jestem tak bardzo uczulony na wszelkie trawy, pyłki, kurz, właściwie to alergolodzy nie wiedzieli od czego zacząć. Po kilku próbach testów skórnych, stwierdzili, że trzeba zrobić badania z krwi. Bali się silnych reakcji. Badania zrobiłem w Punkcie Pobrań przy al. Komisji Edukacji Narodowej 96. Uratowało mi to życie. Takie badania wykazały dużo więcej. Przynajmniej można było ustanowić harmonogram odczulania.

qwd
|

powiem coś o testach, testy z krwi są droższe, dlatego nie robią ich w poradniach nfz, lekceważy się przy tym ich idealność. Bo chory nie musi odstawiac leków, które może ratują go przez reakcją na alergny, co więcej, testy z krwi wykrywają prezycyzyjniej i więcej. Sama się p tym przekonałam, że testy skórne nie wykryły alergii na wszystko, a te z krwi, na znacznie więcej. Co więcej, testy skórne mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli ktoś jest silnie uczulony na jakiś czynnik, może mieć atak anafilaktyczny. Nie rozumiem po co tak narażać pacjenta? skoro można zbadać jego krew pod kąt kątem i alergii wziewnej i pokarmowej w ten mniej kłopotliwy sposób.

margaret55
|

alergia często idzie w parze z nietolerancją pokarmową, o czym sama dobrze się przekonałam. jeśli ktoś decyduje się wykonać test na alergię, polecam za jadnym zamachem róewnież ten na nietolerancję pokarmową

Michał
|

Trzeba wybrać się do odpowiedniego ośrodka, by zrobić takie testy.
Mogę polecić http://www.alergolog.lublin.... Mi bardzo pomogli.