Rytm dobowy a problemy ze snem [Porada eksperta]

2016-03-01 22:57
Porada psychologa
Autor: Getty Images

Od ponad roku pora zasypiania mojego chłopaka waha się w godzinach 5-8 rano, jednak gdy nie ma większej aktywności w ciągu dnia, pora ta przesuwa się, a czasem gdy przesypia jedynie godzinę, bo musi jechać na uczelnię bądź załatwić inne sprawy, mimo że jest strasznie zmęczony, zasypia o tej samej porze, ale śpi zamiast 8 godzin, jak to zwykle bywa, godzin 10. Chciałabym mu pomóc, widzę, że problem ten strasznie mu przeszkadza, bo musimy się spotykać w godzinach popołudniowych, co więcej odbija się to na jego niezbyt dobrym samopoczuciu psychicznym i fizycznym, często bywa zdenerwowany. W jaki sposób mogłabym mu pomóc? Gdzie powinniśmy się udać, co zrobić, żeby zniwelować ten stan całkowicie? Próbował zażywać tabletki nasenne, gasić światło o porze, o której chciałby zasnąć, bądź po prostu leżał. Przynosiło to jednak marne rezultaty, które się nie utrzymywały. A od jakiegoś czasu uskarża się na ból w okolicach serca, zwiększone ciśnienie i rytm serca szczególnie po nadmiernym wysiłku fizycznym.

Radzę jak najszybszą wizytę w poradni zaburzeń snu, a jeżeli takiej nie ma w waszym mieście, to w poradni zdrowia psychicznego. Zapewne będzie potrzebna też konsultacja internistyczna i kardiologiczna, bo - jakkolwiek bóle w okolicy serca często mają charakter nerwicowy - to zawsze trzeba wykluczyć przyczyny organiczne. Zażywanie tabletek nasennych - szczególnie bez zalecenia lekarskiego - nie zlikwiduje przyczyny, a więc - jeżeli pomoże - to jedynie na krótko.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bohdan Bielski

Psycholog, specjalista z 30 letnim doświadczeniem, trener umiejętności psychospołecznych, biegły psycholog Sądu Okręgowego w Warszawie.

Główne zakresy działalności: usługi mediacyjne, poradnictwo rodzinne, opieka nad osobą w sytuacji kryzysowej, szkolenia menedżerskie.

Przede wszystkim skupia się na budowaniu dobrych relacji, opartej na zrozumieniu i szacunku. Podejmował liczne interwencje kryzysowe i opiekę nad osobami w głębokim kryzysie.

Wykładał psychologię sądową na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim i Zielonogórskim.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.