Jak rzucić PALENIE PAPIEROSÓW? Sposoby na rzucenie palenia [WIDEO]

Jak rzucić palenie? Uzależnienie od palenia papierosów to sprawa osobista, trzeba ją załatwić z samym sobą. I piekielnie trudna: aż 80 proc. palących Polaków chce rzucić palenie i zaledwie jednemu na dwudziestu się to udaje. Dlaczego? Przez składnik tytoniu - nikotynę, która zniewala tak jak alkohol i "twarde" narkotyki (heroina i kokaina), ale jest od nich bardziej wredna: nie wywołuje widocznego odurzenia. Dowiedz się więc, jak rzucić palenie i czy sposoby na rzucenie palenia są skuteczne!

Jak rzucić palenie? Nie jest łatwe. Żadne sposoby na rzucenie palenia nie będą pomocne, gdy nie masz motywacji. - Łatwo zlekceważyć siłę nikotyny. Każdemu pacjentowi w poradni antynikotynowej dajemy do wypełnienia test motywacyjny - opowiada prof. dr Dorota Górecka z Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy. I często okazuje się, że on wcale nie chce rzucić palenia. Wtedy go pytam, dlaczego przyszedł, a on: "Lekarz mi kazał". Jeśli ktoś chce spełnić oczekiwania rodziny lub lekarza, ale sam nie ma głębokiego przekonania, to przed nim jeszcze długa droga.

Posłuchaj, jakie są sposoby na rzucenie palenia papierosów. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Jak rzucić palenie: silna motywacja to podstawa

Bawi cię wisielczy humor antyhasła "Nie pal, umrzesz zdrowszy"? Albo mówisz: "Palę!  W życiu mam tak niewiele przyjemności"?  A, to przepraszam. Na ciebie jeszcze nie pora. Niektórzy po prostu lubią swój nałóg. Inni zdają sobie sprawę, że rzucenie go byłoby z wielu względów wskazane. Ale to nie wystarczy. Trzeba znaleźć swój powód. Zdrowotny, ekonomiczny, estetyczny - byle własny. Łatwo sprawdzić, czy ktoś rzeczywiście jest gotowy. Wystarczy zadać mu proste pytanie: kiedy? - Jeśli odpowie, że w przyszłości, to znaczy, że dopiero rozważa taką możliwość (nazywamy to okresem kontemplacji) - twierdzi prof. Górecka. Osoba, która mówi, że chce rzucić palenie papierosów w ciągu najbliższego miesiąca, już się przygotowuje do działania. A najlepiej, gdy ma wyznaczoną datę, np. poniedziałek lub nowy rok, urodziny, imieniny bądź inny ważny dzień. Wtedy jest na etapie działania. Można się spodziewać, że przynajmniej tego dnia rzuci palenie. Nie szkodzi, jeśli wytrwa tylko kilka godzin. Najczęściej po pierwszej próbie wraca się do nałogu. - To normalne - podkreśla prof. Górecka. - Zostało udowodnione, że im ktoś ma za sobą więcej prób, tym większe są jego szanse. W końcu mu się uda.

Czytaj również: E-papieros - szkodliwy czy nie?

Jak rzucić palenie: samokontrola

Jak przestać palić? Notuj każdego wypalonego papierosa łącznie z godziną, odczuciami i czynnościami, które temu towarzyszą (np. picie kawy czy alkoholu). Obserwuj: ile sztuk wypalasz, o jakich porach dnia, w jakich miejscach i sytuacjach, z jakiego powodu, i co każdy papieros ci daje. Taka analiza pokazuje, że często zapalamy rutynowo, bo mamy paczkę pod ręką, albo w związku z ceremoniałem, do którego się przyzwyczailiśmy. Przyzwyczajenia można zmienić.

Jak rzucić palenie: szukaj sprzymierzeńców

Rola bliskich jest nieoceniona! Zmotywują do podjęcia decyzji, będą utwierdzać i podtrzymywać na duchu. Mogą razem z nami uprawiać jakieś zajęcia fizyczne, które skutecznie odciągają od palenia. Najlepiej zresztą, gdy wszyscy palący w rodzinie - i żona, i mąż, i dzieci - rzucają razem. Wtedy wsparcie jest bardzo silne. Podobnie działa wpływ przyjaciół. Dlatego lekarze polecają psychoterapię grupową. Między kilkorgiem osób walczących z nałogiem zachodzą silne interakcje. Zazwyczaj wymieniają się telefonami i nawiązują przyjaźnie. W walce, którą toczą, jest to bardzo istotne. Zapamiętaj: łatwiej przestać palić w grupie (krewnych, znajomych) niż samotnie. Poproś więc bliską ci osobę, by razem z tobą rzuciła palenie. Podejmij zobowiązanie wobec rodziny. Załóż się z kimś, że przestaniesz palić ustalonego dnia. Spróbuj to zrobić wspólnie z innymi, np. 31 maja w Światowym Dniu bez Tytoniu albo w listopadzie, podczas Światowego Dnia Rzucania Tytoniu.

Czytaj też: Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe

Jak rzucić palenie raz na zawsze? Wypróbuj te sposoby:

Ważne

Dolegliwości zwane syndromem abstynenckim odczuwa się najdotkliwiej w pierwszym tygodniu po odstawieniu  papierosów. Wówczas pomagają sprzedawane bez recepty substytuty nikotyny: guma do żucia, tabletki, inhalatory, plastry. Jest również lek antydepresyjny przepisywany na receptę, bez nikotyny. Skuteczny, ale drogi. Środki farmakologiczne nie są konieczne dla wszystkich. Z czasem na odwyku ważniejsze staje się wsparcie psychologiczne. Szanse tych, którym towarzyszy specjalista, rosną dwukrotnie. Można zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, do placówek zatrudniających terapeutów albo też szukać pomocy przez infolinie towarzystw antynikotynowych.

Jak rzucić palenie: choroby odtytoniowe

Jak rzucić palenie? Sposobem na rzucenie palenia jest również "postraszenie" własnej osoby możliwymi jego konsekwencjami. Już na samym opakowaniu papierosów możemy zobaczyć, co ewentualnie może nas czekać, jeśli palenia nie rzucimy. Niestety, chorób, na których powstanie może mieć wpływ palenie papierosów jest wiele i nazywamy je chorobami odtytoniowymi. Oczywiście ich pojawienie się powodują również inne czynniki, lecz palenie zdecydowanie im sprzyja.

Choroby odtytoniowe to m. in.: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zawał serca, choroba niedokrwienna serca, tętniak aorty, astma oskrzelowa, gruźlica, przewlekła obturacyjna choroba płuc, refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody dwunastnicy i żołądka, choroba Leśniowskiego-Crohna, udar mózgu, osteoporoza, zaćma, przyspieszona menopauza, negatywny wpływ na męską płodność.

Jak rzucić palenie: nie czyń z bliskich biernych palaczy

Jeśli nadal nie jesteś przekonany do skuteczności wymienionych sposobów palenia, pomyśl o biernych palaczach i dobru swoich najbliższych, którzy palą razem z tobą. Gdy trzymasz papieros w ręce lub spoczywa on oparty o popielniczkę, wokół unosi się tzw. strumień boczny dymu tytoniowego, którego szkodliwość jest większa niż dymu wdychanego przez samego palącego papierosa! Jak to się dzieje? Jak wynika z danych przedstawionych przez Prewencję Pierwotną Nowotworów1, temperatura spalania jest w takiej sytuacji niższa niż w momencie "zaciągania" się papierosem, co powoduje, że w dymie wdychanym przez biernego palacza jest 4 razy więcej nikotyny i 25 razy więcej dwutlenku węgla niż w tym, który wdycha osoba paląca. Dlatego też ci, którzy nigdy nie palili również zapadają na choroby odtytoniowe.

Czytaj również: Palenie papierosów w ciąży szkodzi dziecku

Warto wiedzieć

Jak rzucić palenie - gdzie szukać pomocy?

Osoby chcące rzucić palenie i szukające pomocy mogą się o nią zwrócić, dzwoniąc pod numer Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108. Poradnia jest czynna od pon do pt w godz. 11-19.

Dlaczego warto rzucić palenie?

Dym tytoniowy zawiera 7 tysięcy związków chemicznych, z czego prawie wszystkie są toksyczne, a 70 z nich jest rakotwórczych. Palenie skraca ludziom życie, jest przyczyną 15 lokalizacji nowotworowych. Z każdym rokiem zaprzestania palenia poprawia się nasze zdrowie, zawsze jest na to dobry czas. Poznaj wypowiedzi ekspertów o rzucaniu palenia i historię pana Ireneusza, który przestał palić po 34 latach i zdiagnozowaniu nowotworu.

Źródło: portal x-news

Źródła:

1. Dostęp do danych na stronie: http://jakrzucicpalenie.pl/bierne-palenie/

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ZBoniek
|

Papierosy mimo wszystko nie przestaną być sprzedawane bo jest to dobry biznes. Na rzucanie palenia, oprócz publikacji takich jak wyżej polecam również filmy Reset33 (PL)

tryba7
|

witam mam na imię Tomek nie palę 5 lat papierosów, chciałem poinformować
o grupie nikotynistów w warszawie, w niepaleniu pomoglii mi właśnie
anonimowipalacze wpisując to w google można poczytać o niepaleniu , w
warszawie jest nas kilka osób ,zapraszam chcących dostać wsparcie w
niepaleniu papierosów.Spotykamy się co wtorek o godz. 20.00 w salce
parafialnej przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego,Warszawa
(Jelonki) ul. Słomiana 2/4 ( grupa jest nieodplatna) Tomek

Lena
|

Kochani, udało mi się przestać palić :)))))))))) Zdecydowałam się w końcu na sesję Allena Carra. Od grudnia minęło pół roku a ja żyje! Mam się bardzo dobrze, choć powiem szczerze rozstanie z fajeczkami przyniosło i inne zmiany u mnie, na lepsze :) To się wydaje takie trudne, a gdy dostałam wiedzę i wsparcie okazało się proste. Co więcej choć sądziłam że papieroski dają mi oparcie itd. okazały się podstępnym dziadem i jeszcze kilka takich podstępnych dziadów odkryłam w swoim życiu, więc w moim przypadku rzucenie palenia to coś więcej... to zmiana życia.... Tak w skrócie - nie brakuje mi palenia - nie ważę więcej niż wcześniej a nawet schudłam 4kg bo wprowadziłam kilka zmian w jedzeniu i zapisałam się na jogę :D Szczerze polecam tę metodę, warto dać sobie tę jeszce jedną szansę.

kalae2
|

nie było łatwo ale jakoś się w końcu udało. Rzuciłam. Jednak zdarza mi się co najwyzej zapalić okazyjnie na imprezie, ale to wtedy tylko takie z prawdziwym tytoniem, z mniejszą ilością substancji smolistych. Ale sama sobie poradziłam z nałogiem, ograniczyłam po prostu.

Aga
|

Witam wszystkich serdecznie:) Jestem "byłą palaczką" z 22-letnim stażem nałogowego palenia papierosów....Od 3 miesięcy nie palę i nie mam ochoty aby zapalić. Zaczęłam od przygotowania swojej psychiki na zmianę ,trwało to kilka miesięcy-co zapaliłam to myślałam:" kurdę muszę wreszcie rzucić to gówno, to jest syf do niczego mi nie potrzebny...", tak sobie myślałam, nawet dyskutowałam o tym.I wreszcie nadeszła wiekopomna chwila, kiedy kupiłam DESMOKSAN i rozpoczęłam kurację.Zapaliłam 2 papierosy pierwszego dnia kuracji, później ani jednego!!!Brak chęci zapalenia.Ale pragnę zaznaczyć że moja motywacja była silna,nie chciałam i nie chce się zabijać, tak ZABIJAĆ....Kiedy minął okres całej kuracji(25 dni), pojawił się inny problem, mianowicie obyczajowości papierosowej, przyzwyczajeń, rutynowych czynności ,gdzie ZAWSZE towarzyszył mi papieros...To było trudne, jeszcze nie zawsze jest łatwe, ale powoli przyzwyczajam się do bycia "Niepalącym" i uczę doświadczania nowych sytuacji lub tych co zawsze ale BEZ PAPIEROSA!!Trzymam kciuki za tych, którzy chcą rzucić.Jak się chce z tym zerwać to każdy sposób dobry, ale jak wspomniano w artykule= musi być MOTYWACJA WŁASNA, INDYWIDUALNA :) p
Pozdrawiam

babalu
|

Przestałam palić z plastrami antynikotynowymi już po kilku dniach.Od ponad 2 lat znowu palę-To wynik kilkudniowego silnego stresu Teraz trudno mi rzucić,nie daję rady.Myśłę znowu o plastrach....ale tylko myślę bo niby nie chcę palić a chcę ;(

Lena
|

No dobra! SPróbuję z tym Carrem, ciekawe czy da radę, bo już wszystkiego próbowałam... napiszę Wam. Aktualnie zaraz się zapisuję na szkolenie :)

ann
|

Tylko metoda Allena Carra.
Wszystko siedzi w głowie, a metoda Allena Carar tym sie zajmuje właśnie - sesje i książka - do wyboru

Magda
|

W rzuceniu palenia bardzo ważna jest silna wola i wsparcie bliskiej osoby:) Powodzenia

Staś
|

gdzie można sie zglosic na terapie w wojew Lubelskim a jestem z Chełma