Problem z wymową wyrazów zaczynających się na k oraz t [Porada eksperta]

2013-04-07 21:57
Porada logopedy - pedagoga
Autor: Getty Images

Mam problem z wymową wyrazów zaczynających się na k oraz t przy czytaniu (dla większej ilości osób). Zacinam się przy tym. Myślę że nie jest to jąkanie się. Biorę wdech i jakoś z siebie wyduszam k, czy t oraz p, z innymi wyrazami nie mam problemów. Co mam robić?

Często zdarzają się "zacięcia" na głoskach wybuchowych:p,b,t,d,k,g. Szczególnie gdy sytuacja jest stresująca dla mówiącego. Warto poćwiczyć oddech oraz płynne mówienie (ćwiczenia intonacji i melodii wypowiedzi), które powinny zniwelować problemy. Proszę spróbować nabierać spokojnie powietrze i starać się mówić w miarę wolno, żeby wypowiedź nie przypominała telegrafu, proszę starać się także wydłużać nieco samogłoski (szczególnie samogłoskę z sylaby akcentowanej) i nie dodawać do wypowiedzi przerywników "yyy", "aaa" itp. Najlepiej jednak, gdyby udał się Pan do logopedy, który może dać jeszcze jakieś ćwiczenia i nauczyć Pana oddechu brzusznego, który jest niezbędny w płynnym mówieniu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza