Jak leczyć jąkanie się u osoby dorosłej? [Porada eksperta]

2013-10-21 11:04 Katarzyna Bąkowicz

Jąkam się już jakieś 15 lat. Nie jestem pewna od czego się to zaczęło, lecz w przedszkolu pracowała pewna pani, która uwielbiała krzyczeć na dzieci o wszystko, w tym na mnie, lecz nie za bycie niegrzeczną, a za to, że rano w stresie ciężko jest mi zjeść śniadanie. Każdy dzień to było dla mnie piekło. Ogólnie chodziłam do logopedy, gdy byłam dzieckiem przez około 2 lata, ale nic to nie dało. Teraz mam wrażenie, że jest coraz gorzej. Czasem, gdy jestem wyluzowana, mówię szybkim (ale nie za bardzo) tempem i idzie mi to normalnie, a czasem staram się mówić powoli, a i tak żadne słowo normalnie nie chce przejść mi przez gardło. Czasem powtarzam jakiś wyraz, czasem tylko jedną literkę np. "t". Kiedyś będąc w większej grupie potrafiłam spokojnym głosem przeczytać coś głośno - teraz już nie potrafię. Tak samo było z językiem obcym - nigdy się nie jąkałam mówiąc po angielsku, teraz już tak. Niedawno starałam się czytać powoli na głos, ale nie wiem, czy to coś daje. Chciałabym ćwiczyć sama, ale nie wiem dokładnie, za co się zabrać. Wiem, że mogłabym zacząć wszystko od nowa. Mówić powoli i stopniowo przyspieszać, ale są takie momenty, w których nie mogę tego zrobić. Czy mogłabym dostać jakieś rady, przykładowe ćwiczenia?

Jeżeli sytuacja pogłębia się i objawy jąkania nasilają, proponuję konsultację z logopedą i psychologiem. Ćwiczenia, które robi Pani samodzielnie (głośne czytanie) są dobre, ale niewystarczające. Ponieważ problemy trwają już długo, konieczne jest wyregulowanie oddechu. A do tego musi Pani dostać instruktaż od specjalisty.

Tego typu ćwiczeń raczej nie polecam wykonywać samodzielnie. Oczywiście potrzeba również, aby jak najspokojniej Pani mówiła i nie przyśpieszała tempa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE