Ile czasu leczy się wady wymowy? [Porada eksperta]

2013-08-20 11:28 Katarzyna Bąkowicz

Witam! Mam prawie 16 lat i nadal seplenię. Najbardziej denerwuje mnie to, że nie potrafię wymówić takich głosek jak "s", "c", "z", "ż", "cz". Na dokładkę reram. Reranie jest bardzo podobne do wymowy Donalda Tuska. Zauważyłam także, że mam tyłozgryz. Jednak mój profil twarzy wcale nie wygląda na wadę zgryzu. Podbródek nie jest cofnięty. Moje górne zęby są ładne, proste. Dolne lekko zachodzą na siebie, ale nie jest źle. W tym tygodniu mam spotkanie z logopedą, ale bardzo chciałabym wiedzieć, czy w moim przypadku konieczne jest noszenie aparatu ortodontycznego? Jeżeli musiałabym go nosić, mój podbródek wyglądałby na przodozgryz. Przy okazji przy wymowie szeregu syczącego przy seplenieniu, powietrze ucieka mi na prawą stronę, myślę, że to seplenienie boczne. Ale nie w tym rzecz. Chciałabym zadać kilka pytań, byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź. 1. Czy wadę wymowy można zlikwidować bez konieczności zakładania aparatu? Wyglądałabym wtedy jakbym miała przodozgryz. 2. Ile może potrwać eliminowanie tej wady, głównie chodzi mi o seplenienie, reranie można zostawić na sam koniec, czy da się to zrobić, przy intensywnej pracy w rok? 3. Czy po ewentualnym "wyleczeniu" owej wady mogą nastąpić jej nawroty? 4. Czy mój wiek przekreśla szansę, na ustąpienie tej wady?

W kwestii aparatu decyzję powinien podjąć logopeda po konsultacji z ortodontą. Wady wymowy często są spowodowane wadami zgryzu, ale nie zawsze koryguje się to aparatem. Regularna praca z logopedą i systematyczne ćwiczenia wykonywane w domu powinny pozwolić na wyeliminowanie wady w ciągu roku. Wszystko zależy od rodzaju wady, jej nasilenia oraz ilości głosek, które wymagają korekty. Dobra terapia logopedyczna jest gwarantem efektów, które zostają na całe życie. Jeśli wymowa jest "poprawiona" i utrwalona, zostaje na całe życie. Wiek nie jest przeszkodą w korygowaniu wymowy. Współpraca z dobrym logopedą przyniesie oczekiwane efekty.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE