Wypadanie włosów - przyczyny. Jakie choroby powodują łysienie?

2022-10-08 18:16

Wypadanie włosów to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Za wypadanie włosów mogą odpowiadać m.in. choroby - nie tylko te skóry głowy, lecz także ogólne. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny łysienia.

wypadanie włosów
Autor: Getty Images Wypadanie włosów może być objawem choroby

Spis treści

  1. Wypadanie włosów - przyczyny. Choroby tarczycy
  2. Wypadanie włosów - przyczyny. Toczeń układowy
  3. Wypadanie włosów - zespół policystycznych jajników
  4. Wypadanie włosów - przyczyny. Anemia
  5. Wypadanie włosów - przyczyny. Infekcje
  6. Wypadanie włosów - przyczyny. Łysienie plackowate
  7. Wypadanie włosów - przyczyny. Łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica
  8. Wypadanie włosów - przyczyny. Trichotillomania
  9. Czy menopauza ma wpływ na wypadanie włosów?

Wypadanie włosów to problem nie tylko estetyczny. Przyczyną wypadania włosów mogą być choroby, nie tylko skóry, lecz także ogólnoustrojowe, które na pierwszy rzut oka trudno powiązać z utratą włosów.

Wypadanie włosów - przyczyny. Choroby tarczycy

Do wypadania włosów dochodzi w przebiegu nadczynności tarczycy. Gdy poziom hormonów wytwarzanych przez ten narząd wzrasta ponad normę, zwiększa się metabolizm, włosy szybciej przechodzą swój cykl wzrostowy, starzeją się, stają się bardzo cienkie i delikatne, a w końcu wypadają. W przebiegu nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione (dotyczy równomiernie całej skóry głowy) jak i plackowate (włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy).

Wypadanie włosów - przyczyny. Toczeń układowy

Toczeń układowy to choroba autoimmunologiczna, tzn. taka, w przebiegu której organizm atakuje sam siebie. Jednym z objawów choroby jest nasilone wypadanie i przerzedzenie włosów. Dla choroby typowe są nadwrażliwość na światło słoneczne oraz rumień na twarzy w kształcie motyla (zaczerwienienie policzków i nosa). Zmiany skórne mogą przybrać postać pokrzywki, czerwonych krążków. Częstymi objawami są bóle i obrzęki stawów, bóle mięśni i nadżerki w jamie ustnej.

Czytaj też: Przeszczep włosów - jak przebiega i ile kosztuje ten zabieg?

Wypadanie włosów - zespół policystycznych jajników

Jednym z objawów zespołu policystycznych jajników jest łysienie androgenowe u kobiet. Jest to łysienie typu męskiego, które u kobiet zwykle objawia się w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. Poza tym w przebiegu choroby pojawiają się nieuzasadnione tycie (zwłaszcza w talii), skąpe lub nieregularne miesiączki, nasilony trądzik - także na klatce piersiowej, plecach, nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach, plecach.

Zdaniem eksperta
Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

Zespół policystycznych jajników a wypadanie włosówDzień dobry Pani Doktor, chciałabym prosić o poradę, ponieważ mam problem z wypadaniem włosów. Od 9 lat choruję na PCOS. Mam twardy zarost, brak miesiączek. Od kilku lat stosuję kurację hormonalną, bo miesiączka jest tylko gdy biorę tabletki. Gdy odstawiam je na tzw. "przerwę", znowu jej brak. I od około 3 lat zauważyłam że systematycznie włosy mi się osłabiaja na całym ciele, jak biorę te tabeletki, ale rownież bardzo na głowie. Co jest dla mnie już teraz traumą, ponieważ widać mi już skórę głowy na całym czubku glowy tj. łysieniu u mężczyzn. Tabletki muszę brać, a włosów jest coraaz mniej. Już staram się ograniczać mycie włosów, bo wtedy wypada ich najwięcej. Proszę o poradę, co powinnam zrobić? Boję się że niedługo będę już zupełnie łysa.

dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: PCOS wiąże się bardzo często z łysieniem androgenowym u kobiet. Powinna Pani zgłosić się do dermatologa. Po analizie badań laboratoryjnych i ocenie włosów, do terapii należy włączyć leczenie miejscowe i ewentualnie doustne preparaty antyandrogenowe. Mycie włosów nie zwiększa ich dobowego wypadania. O liczbę, która wypadnie w czasie mycia, zmniejszy się wypadanie w kolejnych godzinach dnia, także suma dobowa pozostanie taka sama niezależnie, czy Pani myje, czy też nie, włosy w danym dniu.

Wypadanie włosów - przyczyny. Anemia

Do wypadania włosów może dojść także z powodu niedokrwistości, zwłaszcza spowodowanej niedoborem żelaza. Pierwszym sygnałem braku żelaza jest zwykle apatia i ciągłe zmęczenie bez wyraźnego powodu. Cera i błona śluzowa bledną (dotyczy to zwłaszcza spojówek), pojawiają się sińce pod oczami, wyglądamy niezdrowo. Skóra jest sucha, szorstka, nie pomaga wklepywanie kremów. Włosy łamią się, wypadają, rozdwajają się końcówki.

Wypadanie włosów - przyczyny. Infekcje

Infekcja, która przebiega z wysoką gorączką, może się skończyć zwiększonym wypadaniem włosów. Wysoka temperatura powoduje szybsze przejście włosów w fazę spoczynku. Na szczęście to stan przejściowy i sam ustępuje.

Wypadanie włosów - przyczyny. Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest chorobą autoimmunologiczną. Łysienie plackowate często powoduje okrągłe, gładkie plamy łysienia na skórze głowy, brwi, rzęs. Możliwa jest także utrata włosów w innych miejscach ciała, np. włosów łonowych.

Wypadanie włosów - przyczyny. Łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba zapalna skóry bogatej w gruczoły łojowe, zwłaszcza owłosionej skóry głowy, o długotrwałym przebiegu, mogąca doprowadzić do utraty włosów. Choroba charakteryzuje się nasilającym złuszczaniem naskórka.

Wypadanie włosów - przyczyny. Trichotillomania

Trichotillomania to zaburzenie psychiczne, którego istotą jest niepohamowane wyrywanie włosów, najczęściej z głowy, dalej z brwi, rzadziej zaś z rzęs i innych części ciała.

Czy menopauza ma wpływ na wypadanie włosów?

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN