Mefedron: skutki zażywania narkotyku

18 komentarze
Autor: Aleksandra Urbaniak

Mefedron to narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy, kokainy i ecstasy. Na rynku środków psychoaktywnych pojawił się stosunkowo niedawno, a skutki jego przyjmowania do tej pory nie zostały naukowo zbadane. W Polsce mefedron został zdelegalizowany w 2010 roku – mimo to można łatwo kupić go przez internet, w sklepach z dopalaczami oraz w klubach i dyskotekach.

Mefedron to narkotyk o bardzo silnym działaniu uzależniającym

Mefedron: skutki zażywania narkotyku

Mefedron (nazwy potoczne: mef, mefka, mefcia) to rodzaj dopalacza, którego efekty działania są zbliżone do amfetaminy i ecstasy, a ze względu na krótki czas działania także do kokainy. Zalicza się go do grupy stymulantów (substancji działających pobudzająco) i empatogenów (wywołują charakterystyczne reakcje emocjonalno-społeczne, m.in. zwiększają empatię i otwartość na ludzi). Mefedron bardzo silnie uzależnia psychicznie – już jedna dawka wywołuje przymus sięgnięcia po kolejną. Osoba zażywająca ten narkotyk z reguły szybko zatraca się w nałogu i podporządkowuje całe swoje życie zdobywaniu pieniędzy na zakup nowych dawek.

Mefedron – jak wygląda?

Mefedron najczęściej sprzedawany jest pod postacią kryształków, tabletek, kapsułek lub proszku. Zwykle zażywa się go wciągając proszek przez nos lub doustnie – połykając tabletkę lub rozpuszczając w napoju.

Czysty mefedron jest bezwonny i bezbarwny. Często jednak wchodzi w skład dopalaczy, czyli mieszanek różnych substancji psychoaktywnych. Zanieczyszczony (wówczas ma kolor i zapach) może być bardzo niebezpieczny i powodować nasilenie objawów niepożądanych.

Mefedron – działanie

Działanie mefedronu nie zostało dotąd rzetelnie przebadane pod kątem toksykologicznym. Jednak na podstawie opisów osób, które zażywały ten środek, a także lekarzy ratujących ofiary przedawkowania, można sporządzić listę najczęściej występujących objawów zażycia. Są to:

 • silne pobudzenie psychomotoryczne,
 • uczucie euforii,
 • empatia i otwarcie na innych (potrzeba rozmowy z ludźmi, opisywania swoich emocji, dzielenia się historiami),
 • poczucie siły i energii,
 • słowotok.

Czas działania narkotyku wynosi od 2 do 5 godzin.

Mefedron – jak rozpoznać objawy zażycia?

Osoba po zażyciu mefedronu ma rozszerzone źrenice, rumieńce na twarzy, odczuwa suchość w ustach. Jej dłonie są zimne, czasem sine. Może intensywnie się pocić, drżeć i mieć gęsią skórkę. Typowymi objawami są też zahamowanie łaknienia i przyspieszenie tętna. Nawet do kilku dni po zażyciu mefedronu w moczu i pocie osoby uzależnionej można wyczuć charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

Ważne

Ważne

Mefedron – przypadki śmiertelne

O tym, jak niebezpiecznym narkotykiem jest mefedron, świadczą przypadki śmiertelne po zażyciu tej substancji. Mimo że środek jest nielegalny w całej Europie, rośnie liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem mefedronu.

Największym rynkiem zbytu dla tego narkotyku jest Wielka Brytania. Tam też w 2011 roku zanotowano 9 przypadków śmiertelnych po zażyciu mefedronu, a w 2013 roku – 22 przypadki. Odkąd substancja została zdelegalizowana, jej spożycie wzrosło w Wielkiej Brytanii o 300%.

Mefedron – objawy niepożądane

Obok objawów somatycznych i euforycznego wpływu na psychikę, zażywanie mefedronu może powodować szereg objawów niepożądanych. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia wzrasta wraz z ilością zażytej dawki. Niebezpieczne jest także łączenie mefedronu z alkoholem oraz innymi substancjami psychoaktywnymi.

Do objawów niepożądanych należą:

 • zmiany temperatury ciała,
 • drżenie z zimna na przemian z poceniem się,
 • utrata pamięci krótkotrwałej,
 • halucynacje,
 • kołatanie serca,
 • bezsenność,
 • oczopląs,
 • szczękościsk,
 • zawroty głowy.

Skrajnie negatywne skutki mogą wystąpić także podczas zjazdu, czyli końcowego etapu działania narkotyku. W miarę zażywania coraz częściej i coraz większych ilości mefedronu, objawy zjazdu nasilają się. Osoba uzależniona odczuwa tak dużą chęć na kolejną „działkę”, że jest w stanie zrobić wszystko, aby tylko zdobyć upragnioną dawkę narkotyku.

Charakterystyczne dla zjazdu są:

 • poczucie bezsilności, beznadziei, smutku,
 • bardzo silna chęć zażycia kolejnej dawki narkotyku,
 • przyspieszone bicie serca,
 • nudności,
 • osłabienie,
 • bezsenność,
 • brak apetytu.

Długotrwałe skutki zażywania mefedronu

Skutki długotrwałego zażywania mefedronu mogą pojawiać się nawet do kilku miesięcy po całkowitym odstawieniu substancji. Obejmują zaburzenia rytmu serca, niekontrolowane skoki ciśnienia, stany lękowe, psychozy i urojenia. Znany jest przypadek 22-latki, która po kilku miesiącach przyjmowania mefedronu dostała ostrej manii prześladowczej. Rodzina przywiozła ją do szpitala psychiatrycznego skarżąc się na dziwne zachowanie dziewczyny – była przekonana, że ktoś ją śledzi i chce ją zabić. Odmawiała przyjmowania pokarmów uważając, że są zatrute, była bardzo pobudzona psychoruchowo, wulgarna, spięta. Okazało się, że od wielu miesięcy zażywała dopalacz o nazwie „Kokolino”, którego głównym składnikiem był mefedron.

Częstym skutkiem ubocznym długotrwałego przyjmowania narkotyku jest też znaczny spadek wagi. W prasie zagranicznej opisywano przypadki, kiedy osoby uzależnione traciły 30 kg w ciągu dwóch tygodni. Objaw ten w połączeniu z bezsennością szybko prowadzi do całkowitego wycieńczenia organizmu, upośledzenia jego kluczowych funkcji, a nawet zgonu.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 16.12.2015

Komentarze (1 - 10 z 18)
S, 20.07.2017 00.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Potwierdzam całkowicie Twoją wypowiedź. Jestem tego samego zdania. (mówię z doświadczenia ) alkohol nieraz robi wiecej szkód niż raz na jakiś czas dobra...
 
Terenia, 29.06.2017 08.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Okropny narkotyk! I mowie to niestety ze swojego wlasnego doswiadczenia. Niewiele brakowalo, zebym skonczyla tragicznie. Pewnego dnia obudzilam sie w szpitalu... wtedy do mnie dotarlo, ze mogam sie juz nie obudzic. Z dnai na dzien zapisalam sie na terapie, wiedzialam, ze to moja jedyna szansa.
 
Ja, 28.06.2017 17.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Odstaw to swinstwo na 2 miesiace zapewne tygodnia nie wytrzymasz bedziesz o tym ciagle myslal .To wtedy napisz co zaobserwowales
 
nikt, 08.05.2017 15.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zabija wszystkie uczucia
 
Elizka, 22.02.2017 13.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od tego świństwa idzie się bardzo szybko uzależnić...Nie wyobrażam sobie tego, ale widziałam... Niestety mój chłopak się od tego uzależnił... ja musiałam wyjechać na parę miesięcy z miasta... mieliśmy kontakt wszystko, ale w tym czasie chłopaki zaczęli to brać i się uzależnił... wyjść z tego jest równie ciężko. Wspierałam prosiłam itd... w końcu okazało się to skuteczne bo zgłosił się na terapię w Ściejowicach w ośrodku Wiosenna na leczenie... ale trochę to trwało. Mam nadzieje, że nie wrócimy do tego koszmaru już nigdy.
 
nana, 18.02.2017 12.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wciskajcie kit ze nie widzicie uzaleznienia. Jak bierzesz pare lat to nie jestes uzalezniona? to ze codziennie nie cpasz nie znaczy ze nie jestes uzaleznionym.
 
Mika, 30.01.2017 22.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam dla wszystkich zwolenników gowna zwanego mefedron , którzy twierdzą że są tacy max ogarnięci i nie uzależnieni A nawet jak już nazra się tego to kminia co się dzieje wiadomość. W województwie świętokrzyskim 20 latek zabił po tym świnstwie własną matkę. Wasze życie wasze zdrowie wasza decyzja co z nim zrobicie. Ja dziś wiem że tak jak prawdziwy facet nie musi ściągać spodni żeby pokazać że ma jaja. Tak prawdziwy ziomek nie musi mieć prochów i wódy żeby być zajebisty.
 
Ja , 26.01.2017 08.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie już parę latek jak biorę głównie speeda ale jakoś nie zauważyłem uzależnienia... Chcę to biorę nie chcę nie biorę... Nie czuję musu traktuję to jako luzik
 
kijanka, 11.01.2017 20.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy to możliwe że by pozbawić człowieka możliwości odczuwania przyjemności z zażywania jakichkolwiek narkotyków i picia alkoholu? Mi prawdopodobnie coś takiego zrobiono. Przestałem odczuwać jakąkolwiek przyjemność z zażywania narkotyków czy picia alkoholu, po mimo, że z narkotykami miałem kontakt tylko, z przerwami, przez trzy lata. Po zażyciu lub wypiciu nie odczuwam euforii jak dawniej, tylko potem nasilone skutki uboczne zejścia. Próbowałem mefedronu, piko, amfetaminy, kryształków i alkoholu i nic, żadnej przyjemności tylko problemy na zejściu. Na prawdę nic nie czuje, ani rauszu, ani euforii. Czy ktoś się z czymś takim spotkał? Jak to możliwe?
 
Mati, 14.12.2016 12.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziewczyno udaj się po pomoc do rodziców lub do ZAUFANEJ CI starszej osoby! Ciężko jest z tego wyjść samemu ale skoro masz już świadomość problemu to połowa drogi za Tobą. Rozmowy z psychologiem i terapia odwykowa musi CI pomóc. A przede wszystkim musisz znaleźć PASJE w życiu, inne zajęcie i zmienić TOWARZYSTWO. Szukaj informacji o odwykach lub zgłoś się na pomoc telefoniczną! Życzę powodzenia trzymaj się !
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę? AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę?

Amfetamina to narkotyk znany również jako amfa, proszek, spid, proch, feta, setka, witamina A. Jak...

więcej

12

Xanax (alprazolam) - działanie, dawkowanie i skutki uboczne stosowania leku Xanax (alprazolam) - działanie, dawkowanie i skutki uboczne stosowania leku

Xanax (alprazolam) to lek psychotropowy należący do grupy benzodiazepin. Stosowany jest w celu...

więcej

9

Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg? Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg?

Negatywny wpływ marihuany na zdrowie potwierdzają lekarze. Ich zdanie podzielają naukowcy, którzy...

więcej

9

Morfina: działanie, objawy zażycia, uzależnienie Morfina: działanie, objawy zażycia, uzależnienie

Morfina to jedna z najstarszych substancji psychoaktywnych używanych w celach medycznych i...

więcej

8

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Bardzo serdecznie Panu współczuję. Rozumiem Pana żal z powodu wszystkich okoliczności, o których Pan tak przejmująco pisze. To wszystko układa się w obraz żałoby kochającego człowieka. Żałoba zwykle...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Niestety, dla dobra dziecka trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem psychiatrą, a nie z psychologiem, dlatego że stany lękowe utrzymują się u Pani syna dość długo. Nie ma na co czekać,...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.