AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę?

2017-04-21 15:54 Agnieszka Paculanka

Amfetamina to narkotyk znany również jako amfa, proszek, spid, proch, feta, setka, witamina A. Jak działa amfetamina? Jakie są skutki uboczne zażywania amfetaminy? I jak możesz poznać, że twoje dziecko bierze amfetaminę?

Amfetamina to środek psychostymulujący, który powoduje długotrwałe pobudzenie. Amfetamina nie powoduje uzależnienia fizycznego lub jest ono bardzo słabe (może objawiać się dusznościami i lekkimi zawrotami głowy w momencie odstawienia), wywołuje jednak - jak każdy środek pobudzający - uzależnienie psychiczne.

Amfetamina: wygląd

Amfetamina i jej pochodna, metamfetamina, to bezwonny proszek o gorzko-cierpkim smaku. Jego kolor może być od białego do ceglastoczerwonego. Amfetamina i metamfetamina pochodzące z nielegalnych laboratoriów to często żółtawy proszek o zapachu jajek, ze względu na to, że jest nieoczyszczona. Zarówno amfetamina jak i metamfetamina mogą występować również w formie białych tabletek oraz przezroczystych kryształków, które służą do palenia. Jeśli znajdziesz w domu nieznanego pochodzenia tabletki, kapsułki, igły, strzykawki, małe torebki plastikowe zawierające biały proszek lub kryształki, możesz podejrzewać, że to amfetamina.

Amfetamina: działanie

Pierwsze efekty działania amfetaminy mogą pojawić się już w 3 do 5 minut od zażycia przez śluzówkę nosa. Jeśli amfetamina jest zażywana doustnie, na efekty trzeba czekać około 20 minut. Amfetaminę można również wstrzykiwać dożylnie i palić - zaczyna działać po 5-15 sekundach. Efekty działania amfetaminy utrzymują się przeciętnie około 2-3 godzin, choć oczywiście dużo zależy od przyjętej dawki.

Co robi amfetamina?

 • zwiększa wydolność psychomotoryczną
 • polepsza koncentrację, ułatwia zapamiętywanie zapamiętywania i koncentrację
 • zwiększa poczucie pewności siebie, zadowolenia, odsunięcie lęku
 • nasila agresję, nerwowość, drażliwość
 • może wywoływać formikację, czyli poczucie insektów chodzących po skórze
 • powoduje bezsenność
 • przy długotrwałym zażywaniu: znaczny spadek wagi

Objawy zażycia amfetaminy

Zejście po amfetaminie

Gdy organizm zaczyna wydalać amfetaminę pojawiają się: wewnętrzny niepokój, senność, bóle głowy, myśli samobójcze, obniżenie napięcia mięśni, wzmożone łaknienie.

Amfetamina: groźne skutki uboczne

 • omamy słuchowe i wzrokowe (przypominające schizofrenię)
 • zmniejszona potencja
 • silne pobudzenie i zanik samokontroli
 • skrajne wyczerpanie organizmu, po którym osoba po kilkudniowym przyjmowaniu amfetaminy może zasnąć nawet na 48 godzin.

Amfetamina: przedawkowanie

Przedawkowanie amfetaminy powoduje bóle klatki piersiowej, może prowadzić do zapaści sercowo-naczyniowej, a także uszkodzenie naczyń mózgowych przez co może dojść do udaru mózgu. Najczęstszą przyczyną śmierci po przedawkowaniu amfetaminy jest paraliż mięśni oddechowych - uduszenie się lub zatrzymanie akcji serca wskutek arytmii lub zawału. Najczęstszymi powikłaniami są mikrowylewy. Niewielka część osób popełnia samobójstwo wskutek psychozy amfetaminowej.

Amfetamina w medycynie

Amfetamina była stosowana przez wojska niemieckie i alianckie w czasie II wojny światowej. Dawniej używana była w medycynie, jako środek stosowany przez osoby otyłe, aby się odchudzić, a także przez sportowców jako doping. Pod inna nazwą - benzedryna, była stosowana w medycynie ok. 80 lat temu, do leczenia astmy oskrzelowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Gufi Wwoswoj:)
|

Czytając to co napisałaś włos się jeży na grzbiecie 3maj się ziomek i wytrwałości ja wiem że źle robię ale sam z tym nie dam rady bo sam lece już z 3ci tydzień pozdrawiam auuuuuuu!!!!!!!!!!:-)

Raya
|

A chciałeś wypróbować działanie właśnie takiej mieszanki? Szkoda że nie użyłeś jeszcze więcej skladnikow żeby oceniać działanie.Nic dziwnego że tak cię wytarmosilo.

Reya
|

Na jakim ty świecie żyjesz,otwórz oczy i rozejrzyj się. Czy to te "niewielkie ilości" powodują rozpad rodzin,nieszczęście dzieci,patologię spotykaną na każdym kroku? Nie ma chyba osoby która nie miałaby kogoś w swoim otoczeniu cierpiącego przez ten alkoholowy syf. Trzeba być głuchym, ślepym,pozbawionym empatii alkoholikiem żeby wypisywać takie brednie.

egzekutor
|

Propagatorzy i dilerzy narkotyków chętnie przywołują alkohol jako dostępny legalny taki sam jak narkotyk środek - też uzależnia. Nic bardziej mylnego. Podła, przewrotna argumentacja. Alkohol jest używany od tysięcy lat i umiarkowane jego użycie nie jest szkodliwe. Oczywiście, słabe psychicznie osobniki mogą popaść w chorobę alkoholową. NIE ISTNIEJE UMIARKOWANE UŻYCIE W PRZYPADKU NARKOTYKU. Śmierć dilerom !

egzekutor
|

Odpowiedź dla "hoool": Facet pisze, że bierze od 10 lat i nic się z nim nie dzieje i żyje normalnie. W grę wchodzą dwa przypadki: (1) albo facet jest dilerem amfetaminy i nakręca biznes, którym się zajmuje. (2) albo to co napisał jest z kategorii urojeń występujących po użyciu amfy. Tak, to jest jego urojenie, ze żyje normalnie, jemu tak się wydaje ale spytajcie jego otoczenie co powie. NIE MA NORMALNOŚCI PO NARKOTYKACH ! ! !

Jacex
|

Nic :(

mati
|

Autor chyba nie wysilił się zbytnio przy pisaniu.

hoool
|

ja biorę 10 lat i nic mi się nie dzieje i normalnie żyje

AlisKa
|

Nie bierzcie tego syfu... Nie macie pojęcia jak zaluje ze zaczalem. Swiata poza tym nie widzialem, nie bylem w stanie normalnie funkcjonowac. Staczalem sie przez wiele lat. Pomogl mi dopiero odwyk i osmiotygodniowa terapia.

Anonim
|

Witam. Opiszę jak to gówno działa krok po kroku. Ku przestrodze dla innych! Pierwszy i ostatni raz to testowałem. Pozytywy są takie, że po tym przeżyciu nie chce mieć jakiegokolwiek kontaktu z jakimikolwiek narkotykami... klimat: ja i kolega. Po dwie kreski, czyli jakieś 0,5g na głowę. Był to mój pierwszy i ostatni raz. Do tego była wódka 40% w ilości 0,5l na głowę. Wciągam pierwszą kreskę plus parę kieliszków. Po około 15-20 minutach zacząłem odczuwać skutki: szybsze myślenie, większa błyskotliwość, bardzo zwiększona gadatliwość, ogólnie większy ogar, sypanie tematami, jak z rękawa, euforia, poczucie, że problemy zniknęły itp. Po drugiej kresce po ok. 2-3h wszystkie efekty zniknęły. Pozostała naprawdę ogromna PUSTKA w sercu przez długi czas. Wypiłem swoje i poszedłem. Czułem się jakbym nic nie wypił. Wszystko zaczęło się o ok 22, a skończyło się o 7. W domu byłem na 8. Zaczął się zjazd... Mega zjazd, który trwał 8h... postanowiłem go przecierpieć... Nie chciałem zapijać tego piwem z racji kaca ani brać żadnych leków. Oczy większe niż 5 zł. Otwarte na max. Zapomnij o spaniu. Efekty zjazdu: bardzo silny nieuzasadniony lęk, paranoje silne z depresją... wszystkie problemy wyolbrzymione kilkakrotnie, które uderzyły do głowy równocześnie... Coś strasznego... najgorsze były silne myśli samobójcze... już chciałem otwierać okno... jednak moja silna wola i psycha pozwoliła mi to pokonać... niestety mieszkam sam. W szczycie musiałem zadzwonić do znajomej. Pół godziny rozmowy i było lepiej. Modliłem się o koniec tego. O 16 puściło dopiero. Został efekt wielkich oczu i bezsenność. Nie życzę tego najgorszemu wrogowi. Łącznie 40h bez spania... masakra. Teraz kończę pić 4 , piwo i wreszcie czuje senność. Inaczej pewnie znów bym nie spał kolejna cała noc. Generalnie i serdecznie odradzam i nie polecam z całego serca!