Miała leczyć astmę i otyłość, stała się nielegalna. Amfetamina - jak działa i jak rozpoznać skutki jej zażycia?

2022-06-14 17:00

Amfetamina to narkotyk znany również jako amfa, proszek, spid, proch, feta, setka, witamina A. Jak działa amfetamina? Jakie są skutki uboczne zażywania amfetaminy? I jak możesz poznać, że twoje dziecko bierze amfetaminę?

Amfetamina w woreczku foliowym
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Amfetamina - wygląd
 2. Amfetamina - działanie
 3. Co robi amfetamina?
 4. Objawy zażycia amfetaminy
 5. Zejście po amfetaminie
 6. Amfetamina - groźne skutki uboczne
 7. Amfetamina - przedawkowanie
 8. Amfetamina w medycynie

Amfetamina to środek psychostymulujący, który powoduje długotrwałe pobudzenie. Amfetamina nie powoduje uzależnienia fizycznego lub jest ono bardzo słabe (może objawiać się dusznościami i lekkimi zawrotami głowy w momencie odstawienia), wywołuje jednak - jak każdy środek pobudzający - uzależnienie psychiczne.

Jak rozpoznać, że ktoś zażywał narkotyki psychostymulujące? (ecstasy, MDMA, kokaina, amfetamina)

Amfetamina - wygląd

Amfetamina i jej pochodna, metamfetamina, to bezwonny proszek o gorzko-cierpkim smaku. Jego kolor może być od białego do ceglastoczerwonego. Amfetamina i metamfetamina pochodzące z nielegalnych laboratoriów to często żółtawy proszek o zapachu jajek, ze względu na to, że jest nieoczyszczona. Zarówno amfetamina jak i metamfetamina mogą występować również w formie białych tabletek oraz przezroczystych kryształków, które służą do palenia. Jeśli znajdziesz w domu nieznanego pochodzenia tabletki, kapsułki, igły, strzykawki, małe torebki plastikowe zawierające biały proszek lub kryształki, możesz podejrzewać, że to amfetamina.

Amfetamina - działanie

Pierwsze efekty działania amfetaminy mogą pojawić się już w 3 do 5 minut od zażycia przez śluzówkę nosa. Jeśli amfetamina jest zażywana doustnie, na efekty trzeba czekać około 20 minut. Amfetaminę można również wstrzykiwać dożylnie i palić - zaczyna działać po 5-15 sekundach. Efekty działania amfetaminy utrzymują się przeciętnie około 2-3 godzin, choć oczywiście dużo zależy od przyjętej dawki.

Co robi amfetamina?

 • Zwiększa wydolność psychomotoryczną
 • Polepsza koncentrację, ułatwia zapamiętywanie zapamiętywania i koncentrację
 • Zwiększa poczucie pewności siebie, zadowolenia, odsunięcie lęku
 • Nasila agresję, nerwowość, drażliwość
 • Może wywoływać formikację, czyli poczucie insektów chodzących po skórze
 • Powoduje bezsenność
 • Przy długotrwałym zażywaniu: znaczny spadek wagi

Objawy zażycia amfetaminy

Zejście po amfetaminie

Gdy organizm zaczyna wydalać amfetaminę pojawiają się: wewnętrzny niepokój, senność, bóle głowy, myśli samobójcze, obniżenie napięcia mięśni, wzmożone łaknienie.

Amfetamina - groźne skutki uboczne

 • Omamy słuchowe i wzrokowe (przypominające schizofrenię)
 • Zmniejszona potencja
 • Silne pobudzenie i zanik samokontroli
 • Skrajne wyczerpanie organizmu, po którym osoba po kilkudniowym przyjmowaniu amfetaminy może zasnąć nawet na 48 godzin

Amfetamina - przedawkowanie

Przedawkowanie amfetaminy powoduje bóle klatki piersiowej, może prowadzić do zapaści sercowo-naczyniowej, a także uszkodzenie naczyń mózgowych, przez co może dojść do udaru mózgu. Najczęstszą przyczyną śmierci po przedawkowaniu amfetaminy jest paraliż mięśni oddechowych - uduszenie się lub zatrzymanie akcji serca wskutek arytmii, lub zawału. Najczęstszymi powikłaniami są mikrowylewy. Niewielka część osób popełnia samobójstwo wskutek psychozy amfetaminowej.

Amfetamina w medycynie

Amfetamina była stosowana przez wojska niemieckie i alianckie w czasie II wojny światowej. Dawniej używana była w medycynie, jako środek stosowany przez osoby otyłe, aby się odchudzić, a także przez sportowców jako doping. Pod inną nazwą - benzedryna, była stosowana w medycynie ok. 80 lat temu, do leczenia astmy oskrzelowej.