AMFETAMINA: jak działa narkotyk? Czy twoje dziecko bierze amfę?

Amfetamina to narkotyk znany również jako amfa, proszek, spid, proch, feta, setka, witamina A. Jak działa amfetamina? Jakie są skutki uboczne zażywania amfetaminy? I jak możesz poznać, że twoje dziecko bierze amfetaminę?

Amfetamina to środek psychostymulujący, który powoduje długotrwałe pobudzenie. Amfetamina nie powoduje uzależnienia fizycznego lub jest ono bardzo słabe (może objawiać się dusznościami i lekkimi zawrotami głowy w momencie odstawienia), wywołuje jednak - jak każdy środek pobudzający - uzależnienie psychiczne.

Jak rozpoznać, że ktoś zażywał narkotyki psychostymulujące? (ecstasy, MDMA, kokaina, amfetamina)

Amfetamina: wygląd

Amfetamina i jej pochodna, metamfetamina, to bezwonny proszek o gorzko-cierpkim smaku. Jego kolor może być od białego do ceglastoczerwonego. Amfetamina i metamfetamina pochodzące z nielegalnych laboratoriów to często żółtawy proszek o zapachu jajek, ze względu na to, że jest nieoczyszczona. Zarówno amfetamina jak i metamfetamina mogą występować również w formie białych tabletek oraz przezroczystych kryształków, które służą do palenia. Jeśli znajdziesz w domu nieznanego pochodzenia tabletki, kapsułki, igły, strzykawki, małe torebki plastikowe zawierające biały proszek lub kryształki, możesz podejrzewać, że to amfetamina.

Amfetamina: działanie

Pierwsze efekty działania amfetaminy mogą pojawić się już w 3 do 5 minut od zażycia przez śluzówkę nosa. Jeśli amfetamina jest zażywana doustnie, na efekty trzeba czekać około 20 minut. Amfetaminę można również wstrzykiwać dożylnie i palić - zaczyna działać po 5-15 sekundach. Efekty działania amfetaminy utrzymują się przeciętnie około 2-3 godzin, choć oczywiście dużo zależy od przyjętej dawki.

Czym grozi przedawkowanie kokainy, amfetaminy lub ecstasy (MDMA)?

Co robi amfetamina?

 • zwiększa wydolność psychomotoryczną
 • polepsza koncentrację, ułatwia zapamiętywanie zapamiętywania i koncentrację
 • zwiększa poczucie pewności siebie, zadowolenia, odsunięcie lęku
 • nasila agresję, nerwowość, drażliwość
 • może wywoływać formikację, czyli poczucie insektów chodzących po skórze
 • powoduje bezsenność
 • przy długotrwałym zażywaniu: znaczny spadek wagi

Objawy zażycia amfetaminy

Zejście po amfetaminie

Gdy organizm zaczyna wydalać amfetaminę pojawiają się: wewnętrzny niepokój, senność, bóle głowy, myśli samobójcze, obniżenie napięcia mięśni, wzmożone łaknienie.

Amfetamina: groźne skutki uboczne

 • omamy słuchowe i wzrokowe (przypominające schizofrenię)
 • zmniejszona potencja
 • silne pobudzenie i zanik samokontroli
 • skrajne wyczerpanie organizmu, po którym osoba po kilkudniowym przyjmowaniu amfetaminy może zasnąć nawet na 48 godzin.

Amfetamina: przedawkowanie

Przedawkowanie amfetaminy powoduje bóle klatki piersiowej, może prowadzić do zapaści sercowo-naczyniowej, a także uszkodzenie naczyń mózgowych przez co może dojść do udaru mózgu. Najczęstszą przyczyną śmierci po przedawkowaniu amfetaminy jest paraliż mięśni oddechowych - uduszenie się lub zatrzymanie akcji serca wskutek arytmii lub zawału. Najczęstszymi powikłaniami są mikrowylewy. Niewielka część osób popełnia samobójstwo wskutek psychozy amfetaminowej.

Amfetamina w medycynie

Amfetamina była stosowana przez wojska niemieckie i alianckie w czasie II wojny światowej. Dawniej używana była w medycynie, jako środek stosowany przez osoby otyłe, aby się odchudzić, a także przez sportowców jako doping. Pod inna nazwą - benzedryna, była stosowana w medycynie ok. 80 lat temu, do leczenia astmy oskrzelowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Gufi Wwoswoj:)
|

Czytając to co napisałaś włos się jeży na grzbiecie 3maj się ziomek i wytrwałości ja wiem że źle robię ale sam z tym nie dam rady bo sam lece już z 3ci tydzień pozdrawiam auuuuuuu!!!!!!!!!!:-)

Raya
|

A chciałeś wypróbować działanie właśnie takiej mieszanki? Szkoda że nie użyłeś jeszcze więcej skladnikow żeby oceniać działanie.Nic dziwnego że tak cię wytarmosilo.

Reya
|

Na jakim ty świecie żyjesz,otwórz oczy i rozejrzyj się. Czy to te "niewielkie ilości" powodują rozpad rodzin,nieszczęście dzieci,patologię spotykaną na każdym kroku? Nie ma chyba osoby która nie miałaby kogoś w swoim otoczeniu cierpiącego przez ten alkoholowy syf. Trzeba być głuchym, ślepym,pozbawionym empatii alkoholikiem żeby wypisywać takie brednie.

egzekutor
|

Propagatorzy i dilerzy narkotyków chętnie przywołują alkohol jako dostępny legalny taki sam jak narkotyk środek - też uzależnia. Nic bardziej mylnego. Podła, przewrotna argumentacja. Alkohol jest używany od tysięcy lat i umiarkowane jego użycie nie jest szkodliwe. Oczywiście, słabe psychicznie osobniki mogą popaść w chorobę alkoholową. NIE ISTNIEJE UMIARKOWANE UŻYCIE W PRZYPADKU NARKOTYKU. Śmierć dilerom !

egzekutor
|

Odpowiedź dla "hoool": Facet pisze, że bierze od 10 lat i nic się z nim nie dzieje i żyje normalnie. W grę wchodzą dwa przypadki: (1) albo facet jest dilerem amfetaminy i nakręca biznes, którym się zajmuje. (2) albo to co napisał jest z kategorii urojeń występujących po użyciu amfy. Tak, to jest jego urojenie, ze żyje normalnie, jemu tak się wydaje ale spytajcie jego otoczenie co powie. NIE MA NORMALNOŚCI PO NARKOTYKACH ! ! !

Jacex
|

Nic :(

mati
|

Autor chyba nie wysilił się zbytnio przy pisaniu.

hoool
|

ja biorę 10 lat i nic mi się nie dzieje i normalnie żyje

AlisKa
|

Nie bierzcie tego syfu... Nie macie pojęcia jak zaluje ze zaczalem. Swiata poza tym nie widzialem, nie bylem w stanie normalnie funkcjonowac. Staczalem sie przez wiele lat. Pomogl mi dopiero odwyk i osmiotygodniowa terapia.

Anonim
|

Witam. Opiszę jak to gówno działa krok po kroku. Ku przestrodze dla innych! Pierwszy i ostatni raz to testowałem. Pozytywy są takie, że po tym przeżyciu nie chce mieć jakiegokolwiek kontaktu z jakimikolwiek narkotykami... klimat: ja i kolega. Po dwie kreski, czyli jakieś 0,5g na głowę. Był to mój pierwszy i ostatni raz. Do tego była wódka 40% w ilości 0,5l na głowę. Wciągam pierwszą kreskę plus parę kieliszków. Po około 15-20 minutach zacząłem odczuwać skutki: szybsze myślenie, większa błyskotliwość, bardzo zwiększona gadatliwość, ogólnie większy ogar, sypanie tematami, jak z rękawa, euforia, poczucie, że problemy zniknęły itp. Po drugiej kresce po ok. 2-3h wszystkie efekty zniknęły. Pozostała naprawdę ogromna PUSTKA w sercu przez długi czas. Wypiłem swoje i poszedłem. Czułem się jakbym nic nie wypił. Wszystko zaczęło się o ok 22, a skończyło się o 7. W domu byłem na 8. Zaczął się zjazd... Mega zjazd, który trwał 8h... postanowiłem go przecierpieć... Nie chciałem zapijać tego piwem z racji kaca ani brać żadnych leków. Oczy większe niż 5 zł. Otwarte na max. Zapomnij o spaniu. Efekty zjazdu: bardzo silny nieuzasadniony lęk, paranoje silne z depresją... wszystkie problemy wyolbrzymione kilkakrotnie, które uderzyły do głowy równocześnie... Coś strasznego... najgorsze były silne myśli samobójcze... już chciałem otwierać okno... jednak moja silna wola i psycha pozwoliła mi to pokonać... niestety mieszkam sam. W szczycie musiałem zadzwonić do znajomej. Pół godziny rozmowy i było lepiej. Modliłem się o koniec tego. O 16 puściło dopiero. Został efekt wielkich oczu i bezsenność. Nie życzę tego najgorszemu wrogowi. Łącznie 40h bez spania... masakra. Teraz kończę pić 4 , piwo i wreszcie czuje senność. Inaczej pewnie znów bym nie spał kolejna cała noc. Generalnie i serdecznie odradzam i nie polecam z całego serca!