Psychoza amfetaminowa: przyczyny, objawy, leczenie

2013-01-10 10:23 ap

Psychoza amfetaminowa to jeden z możliwych skutków ubocznych zażywania amfetaminy i metamfetaminy lub innych stymulantów, np. dopalaczy. Psychoza amfetaminowa może pojawić się nawet po sporadycznym zażyciu amfetaminy, ale zazwyczaj jest wynikiem przyjęcia zbyt dużej dawki narkotyku lub po długotrwałym jego zażywaniu.

Psychoza amfetaminowa pojawia się u około 80 procent osób zażywających amfetaminę i metamfetaminę, atakże u wielu osób zażywających dopalacze. Psychoza amfetaminowa sprawia, że osoba nią dotknięta staje się agresywna i ma urojenia, przez co staje się zagrożeniem zarówno dla siebie jak i dla otoczenia.

Psychoza amfetaminowa: objawy

  • urojenia
  • halucynacje
  • zaburzeniami myślenia
  • poczucie bycia prześladowanym
  • hiperaktywność
  • panika

Psychoza amfetaminowa: przyczyny

Specjaliści uważają, że główną przyczyną psychozy amfetaminowej zwiększona aktywność dopaminy i serotoniny w mózgu. Poza tym w grę wchodzą również inne czynniki chociaż inne czynniki, przede wszystkim chroniczna deprywacja snu.

Psychoza amfetaminowa: leczenie

Psychoza amfetaminowa wymaga leczenia szpitalnego. Choremu podaje się neuroleptyki domięśniowo lub dożylnie dawki o połowę mniejsze niż u osób nieuzależnionych, bo osoby przyjmujące amfetaminę są bardzo wrażliwe na neuroleptyki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
as
|

ja po kilku latach odpuściłem. Przyszła pomoc od rodziny i propozycja terapii

Monika
|

Długo trwałaś z tymi fazami podslychu i robieniu w każdym wroga ? Mój facet właśnie tak się zachowuje

Gacek
|

Ja mam bardzo słabą Silną wolę.

Anka
|

Tylko jak do takiego czlowieka dotrzec???

Być sobą
|

Wiadomo, że wybierze ćpanie. Żeby zmienił swoje życie musisz do niego dotrzeć... Sama biorę codziennie od 2lat i mało co już do mnie dociera...

Anka
|

Witam wszystkich.
Moj maz bierze od kilkunastu lat co weekend. Sytuacja jest juz na tyle ciezka ze moj maz oskarza mnie o spotykanie sie z roznymi facetami a to nie prawde ze chodze z dwumiesiecznym dzieckiem na schadzki. Malo tego oskarza mnie o branie narkotykow bo np.zapomnialam masla kupic wiec napewno biore. Znika na cale noce kiedys na kilka dmi. Mamy dwoje dzieci kredyt na dom i on nie chce slyszec o leczeniu wiec zdecydowalam sie na wizyte u adwokata ktory wysle mu pismo jesli w ciagu dwuch m-cy nie zglosi sie na leczenie to bierzemy rozwod. Nie wiem czy to dobry pomosl?

Na kolanach
|

Gratuluję. Wiesz czemu ? Odpowiem - pierwszym krokiem jest przyznanie się i pogodzenie z tym , że jest się osobą uzależnioną. Szkoda tylko , że do tego doszło. Ja jestem Alkoholikiem i moim zdaniem to taki sam syf , tylko w przypadku alkoholu bardziej wszystko widać a to drugie prawie nie przeszkadza a nawet pomaga . Ja mając nauczkę po alko , również spieszyłem wszystko i z deszczu pod rynnę wszedłem w Amfe i czasem koks . Sądziłem że w każdej chwili mogą z tego wyjść , że już wiem wszystko i mogę jeśli chcę z tego wyjść od tak . Niestety chyba jest inaczej . Wszystko w koło się sypie i choć amfa nie jest tego przyczyną bezpośrednią ale pewnie wpływa na wiele spraw a ja nie potrafię skończyć bojąc się że nie dam rady funkcjonować jak odstawkę to gówno . Narazie udało mi się tylko zmniejszyć dawki i trochę ogarnąć temat . Tzn dowiedzieć się jak najwięcej . Teraz będę pracował nad sobą i nad tym jak z tym syfem skończyć . Mam nadzieję że pomimo złych dni , atmosfery i problemów , dam jakoś radę . Z moich spostrzeżeń wiem że muszę mieć cały czas zajęcie , by tylko nie nudzić się i mieć zajęcie. Staram się ranną dawkę zastąpić kawą i wmawiam sam sobie jaki to syf . Dużo czytam o tym i zbieram info . Jeśli nie dam rady w dwa miesiące skończyć z tym , poddam się terapii . To nie jest złe . Wiem co mówię bo przeszedłem taką z Alkoholem i daję sobie świetnie radę od kilku ładnych lat . Pozdrawiam wszystkich i trzymajcie się . Uświadomienie sobie co można stracić . Biorę non stop 2 lata i nie chodzi o kasę ale widzę jak wyniszczyłem sam sobie i za swoją kasę z czystej głupoty organizm . Narka , trzymajcie się.

Zrozpaczona
|

Potrzebuje Pani pomocy,jak moge sie z Panią skontaktowac

Zrozpaczona
|

Jak mozna z Panem nawiazac kontakt ? Bardzo mi zależy

Gien
|

Wiem co czujesz. Również doświadczyłam psychozy po mecie. Zaczęło się od mani prześladowczej wszędzie widziałam podsłuch. Każdy wookoło był osobą która chce mnie zabić. Później myślałam że chcą podalić mieszkanie. Myślałam że mój telefon to zapalnik do bomby. To co dragi potrafią zrobić w głowie człowieka jest nie pojęte. Teraz przestrzegam ludzi przed tym syfem. Wszytko jest dla ludzi ale z głową i bez ciągów. !