Amfetamina: przedawkowanie, pierwsza pomoc

Przedawkowanie amfetaminy może powodować zaburzenia wzroku i słuchu, arytmię a nawet zawał serca oraz psychozę amfetaminową. Przedawkowanie amfetaminy podawanej dożylnie może być przyczyną sinicy, zakrzepów i zatorów oraz wylewów podpajęczynówkowych. Jak udzielać pierwszej pomocy przy przedawkowaniu amfetaminy?

Przedawkowanie amfetaminy, nawet, gdy pierwsza pomoc zostanie udzielona prawidłowo, może prowadzić do śmierci. Jednocześnie nie ustalono dawki śmiertelnej amfetaminy, bo intensywność jej działania zależy od cech osobniczych oraz od rozwoju tolerancji na ten narkotyk. Tolerancja na amfetaminę rozwija się powoli, a dawka przyjmowanego narkotyku może stopniowo zwiększać się, osiągając wartości kilkaset razy większe od dawek terapeutycznych. Niekiedy osoby uzależnione wstrzykują sobie do 15 g amfetaminy w ciągu doby bez widocznych objawów ostrego zatrucia, mimo że wyniki badań zatrucie wykazują.

Posłuchaj, jak przebiega pierwsza pomoc w przedawkowaniu amfetaminy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Przedawkowanie amfetaminy: objawy

W przypadku przyjęcia dużych ilości amfetaminy mogą pojawić się zaburzenia wzroku i słuchu, arytmia a nawet zawał serca oraz psychoza amfetaminowa. Amfetamina podawana dożylnie może być przyczyną sinicy, zakrzepów i zatorów oraz wylewów podpajęczynówkowych.

  • Objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego: tachykardia, ból w klatce piersiowej, nadciśnienie tętnicze, zapaść sercowo-naczyniowa (stan ostrej niewydolności krążenia połączona z nagłym spadkiem ciśnienia krwi, objawiający się silnym osłabieniem, uczuciem zamierania, często z utratą przytomności), skurcz naczyń, udar mózgu.
  • Objawy ze strony układu nerwowego: niepokój, pobudzenie, drgawki, hipertermia, euforia, bezsenność.
  • Objawy ze strony układu autonomicznego: rozszerzenie źrenic, pocenie się, nudności, drżenie, tachypnoe (przyspieszenia częstości oddechów).

    Przyczyną śmierci po przedawkowaniu amfetaminy jest najczęściej paraliż mięśni oddechowych lub zatrzymanie akcji serca w przebiegu groźnych zaburzeń rytmu lub zawału.
    Szczególnie niebezpieczne są połączenia amfetaminy z innymi psychostymulantami na przykład kokainą. Znane są z literatury przypadki zgonów po zażyciu np. tabletek UFO w mechanizmie ostrej niewydolności krążenia.

    Przedawkowanie amfetaminy: pierwsza pomoc

    Jeśli w twojej obecności ktoś przedawkował amfetaminę, wezwij pogotowie - dzwoń pod 999 lub 112. Jeśli przedawkowanie amfetaminy doprowadziło do utraty przytomności:

    • ułóż go na podłodze twarzą do góry,
    • udrożnij górne drogi oddechowe (odchyl głowę do tyłu),
    • jeżeli nie oddycha przystąp do akcji reanimacyjnej: najpierw zrób masaż serca - 30 uciśnięć na klatkę piersiową w połowie mostka, przeprowadź oddychanie usta-usta (odchyl głowę do tyłu i podnieś brodę, zatkaj nos ściskając go kciukiem i palcem wskazującym, weź głęboki wdech, przyłóż usta do otwartych ust poszkodowanego i wdmuchuj powietrze, póki nie podniesie się klatka piersiowa (2 wdechy), powtarzaj czynności (30 uciśnięć i 2 wdechy) dopóki nie wróci oddech spontaniczny, lub do czasu przyjazdu profesjonalnej pomocy,
    • jeśli oddycha, zapewnij jej ciepło i poczucie bezpieczeństwa, ułóż osobę w pozycji bocznej ustalonej.
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    KOMENTARZE
    Aleksander
    |

    W czoraj o godzinie 22 wziąłem 3 g amfetaminy do tej pory zostało mi 0.8 od za życia ostatniej kreski jakoś o 12 mam straszne bule serca i i klatka piersiowa po lewej stronie nie dużo wręcz minimalnie Ale opadła bardzo boli co robić ?

    VIOLA
    |

    Dziecko, ty nie wiesz co mówisz, gdyż już jesteś uzależniona !!!! Twoje połączenia mózgowe są już zerwane, dlatego nie masz prawidłowego osądu problemu !!!! Potrzebne Ci leczenie

    fanta
    |

    Bardzo dobrze powiedziane. Ja zazywam ok 0.5g I moge sie w spokoju uczyc cala noc :) fakt jest ze sie wtedy nie spi cala noc I rano jest masakrra ale rano kreska I jeat spoko. Po powrocie ze szkoly I pieknie napisanym sprawdzianie wmuszam w siebie posilek, nastepnie ide spac. Nie odczuwam nic zlego. Kochani. Wszystko jest dla ludzi, tylko z umiarem :)w

    Arek
    |

    No nie Zuza, nie amfa tylko jego słabość amfa nie ma złej natury i nie pragnie ludziom tego co Twojemu chłopakowi, on po prostu był słaby albo głupi a może jedno i drugie.. Ja również nie polecam nikomu, mi osobiście pasuje do zarywania nocek z jakimiś konkretnymi efektami ale to rzadkość więcej osób pobudzona będzie chodziła w koło bloka. Trzeba się uczyć motywować a nie grzebać w działaniu mózgu

    zuza
    |

    przestrzegam kazdego przed amfetaminą!!!! Przegrałam z nią ,choć z chłopakiem bardzo się kochaliśmy jak wpadł w trans był destrukcyjny i już mi obcy. Kilka razy psychiatryk, kilka zaliczonych ośrodków i długie miesiące niekiedy lata był czysty. Po śmierci mamy nie wytrzymał, po trzech dniach lotów zemdlał, choć był w karetce doszło do niedotlenienia i nieodwracalnych zmian w mózgu. karmiony przez sonde, pod respiratorem czeka na miejsce w ośrodku całodobowej opieki. Nie wiem nawet czy mnie slyszy, czy widzi czy coś czuje. Lekarze nie dają nawet nadziei na poprawę. I choc już prawie trzy lata nie jesteśmy razem jego widok był dla mnie druzgoczący , nie mogę spać nie umiem nie myśleć i choć wszyscy się dziwią nie umiem go nie odwiedzać. Amfa mi go zabrała, a teraz wypluła

    rika
    |

    pomózcie mi moja siostra ma 18 lat jej chłopak ma 32 lata i jest dilerem , nie chce nas słuchać nic nie możemy zrobic chcemy jej pomóc ale nie pozwala nam , co zrobic zeby przestała z tym chłopakiem się spotykać bo jeżeli z nim jest to spada na dno

    mateoltw
    |

    tez myslałem ze sie nieda przedawkowac az dostałem zapasci co prawda byłemprzytomnyaleto był najgorszydzien mojego zycia nigdy tego nie tkne wiecej 2 msc walczyłem z lekami ze umre miałem skurcze dodatkowe serca i myslałem ze to cos strasznego nigdy nie waliłem nałogowo ale odradzam kazdemu nawet próbowac

    anonim
    |

    Dobrywieczor:)powiem w ten sposob tylko ludzie nie normalni maja psychoze od wszystkiego zalezy jaki kto ma leb.jak se wkrecisz tak masz bo 8 latach stosowania a ciagu 3-miesiecznym normy zyciowe wracaja do normy (spanie.jedzenie.seksitd)moim zdaniem powinna powrocic z powrotem do leksykonu,

    Mefistofeles
    |

    Znam temat brałem ponad 10 lat bez przerwy, obecnie 5 lat trzeźwieje. Jest to najgroźniejszy ze wszystkich narkotyków bardzo szybko i silnie uzależnia.Objawy przedawkowania miałem bardzo często ,zazwyczaj zażywałem w samotności, opisane objawy powyżej są mi bardzo znane wiele razy miałem na tym tle bardzo nieprzyjemne stany różne dolegliwości. Wiele razy ocierałem się o śmierć. Są to bardzo niemiłe wspomnienia. Pozdrawiam życzę trzeźwości.....

    magda
    |

    Żal mi Cię. Jak Ci pomóc?