Metamfetamina (kryształ) - wygląd, działanie, skutki zażywania narkotyku

2016-07-26 12:09 Aleksandra Urbaniak

Metamfetamina (w slangu narkotykowym kryształ, piko), to pochodna amfetaminy o bardzo silnym działaniu pobudzającym. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej toksycznych i wyniszczających organizm narkotyków – uszkadza mózg, obciąża serce, prowadzi do występowania psychoz, urojeń, myśli samobójczych, utrudnia gojenie się ran, przyspiesza procesy starzenia się. Uzależnienie od metamfetaminy jest trudne do wyleczenia i niemal zawsze prowadzi do trwałych zmian w układzie nerwowym.

Metamfetamina (nazwy slangowe: kryształ, meta, lód, piko, crank, ice, quartz) to organiczny związek chemiczny, pochodna amfetaminy, który różni się od niej obecnością grupy N-metylowej. Choć obie substancje pod względem chemicznym są podobne, metamfetamina silniej oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, dając bardziej euforyczne, długotrwałe doznania.

Popularność metamfetaminy rośnie począwszy od lat 80., jednak w ostatnim czasie osiągnęła apogeum. Związane jest to z prostym i tanim procesem produkcji (narkotyk można otrzymać w warunkach domowych), jej właściwościami hamującymi apetyt (często stosuje się jako substancję odchudzającą), a także… modą na seriale telewizyjne. Wzrost zainteresowania tą substancją zaobserwowano w momencie ukazania się amerykańskiego serialu "Breaking Bad", którego główny bohater zajmuje się nielegalną produkcją metamfetaminy.

Posłuchaj, jak rozpoznać uzależnienie od metamfetaminy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Metamfetamina – wygląd

Metamfetamina może występować pod kilkoma postaciami:

 • białego, bezwonnego proszku o cierpko-gorzkim smaku, łatwo rozpuszczalnego w wodzie
 • czystego chlorowodorku metamfetaminy o wyglądzie przezroczystych kryształków
 • pod postacią biało-żółtego proszku o zapachu jaj

Jeśli substancja jest wyjątkowo zanieczyszczona, może przybierać barwę od żółtej po brązową, mieć lepką konsystencję i przypominać z wyglądu brudny, mokry śnieg. Z taką postacią metamfetaminy można najczęściej spotkać się wśród ulicznych dilerów.

Metamfetamina – drogi podania

Metamfetaminę zażywa się na kilka sposobów:

 • paląc za pomocą specjalnej fajki (dotyczy tylko narkotyku w formie kryształków)
 • donosowo
 • dożylnie
 • doustnie
 • domięśniowo
 • podskórnie
 • doodbytniczo

Najpopularniejsze są cztery pierwsze sposoby podania. Najszybszy i najsilniejszy efekt euforyczny uzyskuje się przy podaniu dożylnym (tzw. „flesz” następuje w ciągu kilku-kilkunastu sekund po zażyciu). Zażycie doustne lub donosowe (snifowanie) powoduje słabszą reakcję, która pojawia się po kilku-kilkunastu minutach.

Metamfetamina – działanie

Metamfetamina ma działanie podobne do amfetaminy, tzn. wywołuje silne pobudzenie psychoruchowe i seksualne. Euforyczny stan utrzymuje się jednak dłużej i jest intensywniejszy.

Do subiektywnie pozytywnych efektów zażywania metamfetaminy można zaliczyć:

 • uczucie przyjemności, błogostan
 • przypływ energii, wzmożoną aktywność psychiczną i fizyczną
 • poczucie siły, mocy - pobudzenie seksualne (niekiedy z utratą kontroli nad odruchami seksualnymi) -
 • zmniejszenie apetytu
 • brak uczucia zmęczenia, zniesienie potrzeby snu

Czas działania zależy od czynników indywidualnych, ale zazwyczaj wynosi od 3 do nawet 24 godzin.

Ważne

Metamfetamina – jak rozpoznać uzależnienie?

Osoba po zażyciu metamfetaminy jest wyraźnie pobudzona, niespokojna, nerwowa, ma rozszerzone źrenice słabo reagujące na światło, nie potrzebuje snu ani odpoczynku, wydaje się bardziej pewna siebie i towarzyska niż wcześniej.

W zaawansowanym stadium uzależnienia jest wychudzona, ma niezdrowy, ziemisty odcień cery, widoczne wypryski, otwarte rany i owrzodzenia, nieświeży oddech, problemy z uzębieniem.

Warto zwrócić też uwagę na to, czy w otoczeniu osoby, którą podejrzewamy o uzależnienie, nie znajdują się małe foliowe torebeczki po białym proszku, sprzęt do iniekcji (igły, strzykawki), fajki, lufki, zabrudzone lusterka.

Czytaj też: Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki

Metamfetamina – skutki uboczne

Metamfetamina jest narkotykiem bardzo toksycznym, który w stosunkowo krótkim czasie doprowadza do całkowitego wyniszczenia organizmu. Szczególnie negatywnie oddziałuje na układ nerwowy osoby uzależnionej. Metamfetamina powoduje nagły wyrzut dopaminy i noradrenaliny, których nadmiar niszczy komórki nerwowe. Długotrwałe zażywanie narkotyku prowadzi do obumierania całych struktur nerwowych. Uszkodzone komórki nie są w stanie się już zregenerować, co zaburza przepływ impulsów do mózgu i upośledza procesy myślowe.

Metamfetamina działa także kardiotoksycznie: powodując ciągłe wahania tętna i ciśnienia, zaburza pracę serca i całego układu krążenia. W ich wyniku zażywanie substancji może się skończyć zawałem mięśnia sercowego lub udarem.

Długotrwałe zażywanie metamfetaminy prowadzi ponadto do występowania zaburzeń psychicznych: halucynacji, paranoi, omamów (zwanych inaczej psychozą metamfetaminową), lęków, fobii, bezsenności. Może zwiększyć się także skłonność do agresji, bójek, demolowania, awantur.

Objawy wyniszczenia organizmu widać także na zewnątrz: ponieważ narkotyk zatruwa organizm i upośledza regenerację komórek, cera staje się szara, sucha, szybciej tworzą się na niej zmarszczki. Widoczne są owrzodzenia i krosty. Uzależnieni często drapią się do krwi, więc ich skórę pokrywają rozległe, trudno gojące się rany. Narkotyk wpływa na zmniejszenie się produkcji śliny, co w połączeniu z kwaśnym odczynem substancji prowadzi do psucia się zębów. Zmniejszone łaknienie powoduje szybką utratę wagi.

Metamfetamina – objawy abstynencyjne

Częste przyjmowanie metamfetaminy prowadzi do rozwoju tolerancji na ten narkotyk. Osoba uzależniona, aby uzyskać ten sam efekt euforyczny, musi sięgać po coraz większe dawki substancji. W razie braku dostępu do kolejnej „działki” pojawiają się objawy abstynencyjne: niepokój, przygnębienie, apatia, obniżenie napięcia mięśniowego, bóle głowy, senność, depresja, myśli samobójcze. Fizyczne objawy uzależnienia nie występują.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Dawid
|

Kryształ to zło ...od którego się ciężko uwolnić...wpadłem w to gowno mając 16 lat teraz mam 27 l. I wiem że to mnie zabija ...I niszczy wszystko....dopiero po tylu latach w tym gownie zauważyłem że to ze mną jest potężny problem to ja szukałem problemow a nie inne osoby. To wyzera mozg jak soda kaustyczma.czlowiek się nie kontroluje już później nic a zwłaszcza gdy się jeszcze nadużywa alkoholu.Jestem świadom tego co robię i jak mnie niszczy i niszcze moja rodzine tym bo mam żonę i 3 letnia córeczka,a jestem tak słaby że nie potrafię z tym walczyć ,,,,,nie wiem jak wszystko Bym pogodził jak bym poszedł na leczenie praca ,kontakt z dzieckiem:((( to jest zło...a zaczęło się od jednej kreski z kolegami ciekawość....strach przed użyciem z opowieści innych kolegów...przełamanie....sasmakowanie ....i teraz tylko jedno wielkie śmierdzące bagno.....

kik
|

lebioda ...... ja pale okazyjnie trawę od 15 lat i nigdy nie sięgnęłam po żadne świństwo. Jak palisz gówno niewiadomego pochodzenia to inna sprawa a w Polsce tego jest pełno skrapiane jakimiś świństwami (dlatego powinno być legalne) Nie porównuj natury która leczy do jakiejś chemii. Najwyraźniej twoje wiedza pochodzi z propagandy jaką widzę w tym bidnym kraju się uskutecznia.
Meta wyniszcza robi dziury w mózgu i nie ma odwrotu, leczę młodzież z uzależnień i po tym świństwie nie ma powrotu do normalności.

Raziendefffefe
|

A teraz masz raka mózgu cwelu.

ewa
|

każdy kto uległ nałogowi powinien natychmiast szukać pomocy. A jeszcze lepiej przed sięgnięciem po cokolwiek. ratowałam się modlitwą i w myślach biegałam na Jasną Górę. Uratowała mnie Matka Boska Częstochowska-nie mam co do tego żadnych wątpliwości.

lebioda
|

tą * :)

lebioda
|

o czym w ogóle biadolicie . po 1 od banana idzie się uzależnić , jedząc go codziennie przez pół roku , organizm po odstawieniu banana też będzie wykazywał podobne skutki braku banana jak po władziu . po 2 zaczyna się od trawki która niby nie uzależnia ( pale kiedy chcę i jak nie chcę to nie palę... ale teraz to jest inna sytuacja ...hehehe hahaha ) i potem kreska ,... a spróbuję sobie , przecież trawka wcale nie otwiera drzwi do innych narkotyków , to jest tylko pierdolenie . i tak potem pali się trawkę żeby w ogóle zasnąć po 3 dniach latania po mieście bez celu . i w ten o to sposób lecisz dalej , zamiast kupić sobie buty albo zapłacić rachunek za telefon dajesz 50 zł dziennie na baterie bo bez niej nie pójdziesz do pracy , i tak do końca (DNA) ... i dopiero jak zdasz sobie z tego sprawę i się nie załamiesz .... patrząc w lustro z nienawiścią ( do czego ja doprowadziłem) ,... ' ja się popłakałem , widząc odbcie w lustrze ' .... - pierdolniesz to wszytko od a do z .. nawet alkoholu nie tkniesz , fajki ganja futro kryśka piko koks eta sreta , . jest wyjście z tego złego . ale to wiążę się z odstawieniem wszystkich powszechnych używek , żeby przejrzeć to co tak bardzo było zaślepione tom chemią ...

W trakcie leczenia
|

Witam jestem Adam byłem uzależniony od 6 lat (TZN. nadal jestem uzależniony) ponieważ ten rodzaj uzależnienia jest nieuleczalny (w dzisiejszych czasach przy dostępnych środkach psycjoyropoeych antydepresantow i innych środków farmacełtycznych (tabletki, zastrzyki, krOPlówka,czopki, syropy ITD.) oprócz leków są też terapie (prowadzone przez profesjonalnych terapełtów(którzy sami w przeszłości zażywania narkotyki) i tak niedawno się wyleczyć tego uzależnienia do końca

Nie Aktywne Uzależnienie od narkotyków jest jak bąba ty sam decydujesz kiedy wybucha że zdwojoną siłą!!!!!

Ale do sedna jak wspomniałem ciałem 6 lat mając w tym okresie może łącznie z 2 miesiące przerwy brałem głównie amfetamie lecz zdarzał się też mefedron

I co do obiawów odstawienia dopisał bym nadpobudliwość ruchową i agresję

Markosss
|

Ja po chorobie nowotworowej nie miałem opieki psychologa powolutku z miesiąca na miesiąc wpadłem depresję i wpieprzyłem się najpierw w alkohol później w to gówno ... Piekło ...uwierzcie to coś strasznego ...nie bierzcie tego nigdy nawet raz .. to jest śmierć i piekło ....

Xxxxx
|

Jestem w trakcie 2 tyg brania tego świństwa . Lecz wczoraj wyrzuciłem wszystko co mialem i sprzet do palenia . Zna ktoś sposoby na Regenerację. Organizmu po tym świństwie

johan
|

aha