Mefedron: skutki zażywania narkotyku

Mefedron (podobnie jak metafedron) to narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy, kokainy i ecstasy. Na rynku środków psychoaktywnych pojawił się stosunkowo niedawno, a skutki jego przyjmowania do tej pory nie zostały naukowo zbadane. W Polsce mefedron został zdelegalizowany w 2010 roku – mimo to można łatwo kupić go przez internet, w sklepach z dopalaczami oraz w klubach i dyskotekach. Metafedron początkowo był legalny, ale w 2015 roku również wydano zakaz jego rozprowadzania. Przeczytaj, jakimi konsekwencjami grozi przyjmowanie mefedronu i czym się on różni od metafedronu.

Spis treści:

 1. Mefedron: wygląd
 2. Mefedron: działanie
 3. Mefedron: objawy zażycia
 4. Mefedron: długotrwałe skutki zażywania narkotyku
 5. Mefedron a metafedron
 6. Metafedron: czy jest legalny?

Mefedron (nazwy potoczne: mef, mefka, mefcia) to rodzaj dopalacza, którego efekty działania są zbliżone do amfetaminy i ecstasy, a ze względu na krótki czas działania także do kokainy. Zalicza się go do grupy stymulantów (substancji działających pobudzająco) i empatogenów (wywołują charakterystyczne reakcje emocjonalno-społeczne, m.in. zwiększają empatię i otwartość na ludzi). Mefedron bardzo silnie uzależnia psychicznie – już jedna dawka wywołuje przymus sięgnięcia po kolejną. Osoba zażywająca ten narkotyk z reguły szybko zatraca się w nałogu i podporządkowuje całe swoje życie zdobywaniu pieniędzy na zakup nowych dawek.

Mefedron: wygląd

Mefedron najczęściej sprzedawany jest pod postacią kryształków, tabletek, kapsułek lub proszku. Zwykle zażywa się go wciągając proszek przez nos lub doustnie – połykając tabletkę lub rozpuszczając w napoju.

Czysty mefedron jest bezwonny i bezbarwny. Często jednak wchodzi w skład dopalaczy, czyli mieszanek różnych substancji psychoaktywnych. Zanieczyszczony (wówczas ma kolor i zapach) może być bardzo niebezpieczny i powodować nasilenie objawów niepożądanych.

Mefedron: działanie

Działanie mefedronu nie zostało dotąd rzetelnie przebadane pod kątem toksykologicznym. Jednak na podstawie opisów osób, które zażywały ten środek, a także lekarzy ratujących ofiary przedawkowania, można sporządzić listę najczęściej występujących objawów zażycia. Są to:

 • silne pobudzenie psychomotoryczne;
 • uczucie euforii;
 • empatia i otwarcie na innych (potrzeba rozmowy z ludźmi, opisywania swoich emocji, dzielenia się historiami);
 • poczucie siły i energii;
 • słowotok.

Czas działania narkotyku wynosi od 2 do 5 godzin.

Mefedron: objawy zażycia

Osoba po zażyciu mefedronu ma rozszerzone źrenice, rumieńce na twarzy, odczuwa suchość w ustach. Jej dłonie są zimne, czasem sine. Może intensywnie się pocić, drżeć i mieć gęsią skórkę. Typowymi objawami są też zahamowanie łaknienia i przyspieszenie tętna. Nawet do kilku dni po zażyciu mefedronu w moczu i pocie osoby uzależnionej można wyczuć charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

Jak rozpoznać, że ktoś zażywał narkotyki psychostymulujące? (ecstasy, MDMA, kokaina, amfetamina)

Obok objawów somatycznych i euforycznego wpływu na psychikę, zażywanie mefedronu może powodować szereg objawów niepożądanych. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia wzrasta wraz z ilością zażytej dawki. Niebezpieczne jest także łączenie mefedronu z alkoholem oraz innymi substancjami psychoaktywnymi.

Do objawów niepożądanych należą:

Skrajnie negatywne skutki mogą wystąpić także podczas zjazdu, czyli końcowego etapu działania narkotyku. W miarę zażywania coraz częściej i coraz większych ilości mefedronu, objawy zjazdu nasilają się. Osoba uzależniona odczuwa tak dużą chęć na kolejną "działkę", że jest w stanie zrobić wszystko, aby tylko zdobyć upragnioną dawkę narkotyku.

Charakterystyczne dla zjazdu są:

 • poczucie bezsilności, beznadziei, smutku;
 • bardzo silna chęć zażycia kolejnej dawki narkotyku;
 • przyspieszone bicie serca;
 • nudności;
 • osłabienie;
 • bezsenność;
 • brak apetytu.
Mefedron: przypadki śmiertelne

O tym, jak niebezpiecznym narkotykiem jest mefedron, świadczą przypadki śmiertelne po zażyciu tej substancji. Mimo że środek jest nielegalny w całej Europie, rośnie liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem mefedronu.

Największym rynkiem zbytu dla tego narkotyku jest Wielka Brytania. Tam też w 2011 roku zanotowano 9 przypadków śmiertelnych po zażyciu mefedronu, a w 2013 roku – 22 przypadki. Odkąd substancja została zdelegalizowana, jej spożycie wzrosło w Wielkiej Brytanii o 300%.

Mefedron: długotrwałe skutki zażywania narkotyku

Skutki długotrwałego zażywania mefedronu mogą pojawiać się nawet do kilku miesięcy po całkowitym odstawieniu substancji. Obejmują zaburzenia rytmu serca, niekontrolowane skoki ciśnienia, stany lękowe, psychozy i urojenia. Znany jest przypadek 22-latki, która po kilku miesiącach przyjmowania mefedronu dostała ostrej manii prześladowczej. Rodzina przywiozła ją do szpitala psychiatrycznego, skarżąc się na dziwne zachowanie dziewczyny – była przekonana, że ktoś ją śledzi i chce ją zabić. Odmawiała przyjmowania pokarmów uważając, że są zatrute, była bardzo pobudzona psychoruchowo, wulgarna, spięta. Okazało się, że od wielu miesięcy zażywała dopalacz o nazwie "Kokolino", którego głównym składnikiem był mefedron.

Częstym skutkiem ubocznym długotrwałego przyjmowania narkotyku jest też znaczny spadek wagi. W prasie zagranicznej opisywano przypadki, kiedy osoby uzależnione traciły 30 kg w ciągu dwóch tygodni. Objaw ten w połączeniu z bezsennością szybko prowadzi do całkowitego wycieńczenia organizmu, upośledzenia jego kluczowych funkcji, a nawet zgonu.

Warto wiedzieć

Mefedron a metafedron

Metafedron (3MMC) jest pochodną mefedronu, niejako jego zamiennikiem, który pojawił się na rynku dopalaczy po zdelegalizowaniu tego pierwszego. Działanie metafedronu jest podobne do tego, jak działają amfetamina i kokaina, również zażywa się go poprzez wciąganie nosem.

Osoba po zażyciu metafedronu jest pobudzona, pełna energii, ale i zarazem agresji, lęku. Metafedron powoduje zaburzenie pracy serca, podwyższenie temperatury ciała i wystąpienie wysokiego ciśnienia. Ci, którzy zażyli metafedron mają rozszerzone źrenice i często szczękościsk.

Metafedron: czy jest legalny?

Metafedron jest środkiem równie niebezpiecznym jak mefedron, dlatego, choć pojawił się na rynku później, 1 lipca 2015 roku również został zdelegalizowany.

Czym grozi przedawkowanie kokainy, amfetaminy lub ecstasy (MDMA)?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Arios
|

Jest z tobą kontakt

Mr X
|

Jestem uzalezniony od klefedronu. To zabojstwo. Wystarczył jeden niewinny raz.

Bramkarz
|

Stoje na bramce od kilkunastu lat w jednym z Irlandzkich klubów widziałem roznego rodzaju narkotyki i moge dodać ze po kokainie amfetaminie i mefedronie oraz extasy jest znaczna chęć siegania po papierosy ludzie pod wplywem narkotyków czesciej siegają po fajki nawet ci co nie palą proszą o ,,szluge,, prawdopodobnie po zazyciu narkotyku w umysle wytwarza sie jakis enzym ktory powoduje łaknienie nikotyny nie wiem nie znam sie tak tylko przypuszczam.Ale dla tych co chcą próbować powiem jedno ... Są inne sposoby na to by dobrze sie bawic bez tego gówna bo gdy nie umiesz ćpać to nie ćpaj bo to moze być Twój początek konca.Pozdrawiam

Pablo
|

Ciężka sprawa w najlepszym wypadku 3miesiace depresji maniii przesladowczych i wyjść z domu a w najgorszym shizofrenia na całe życie swirownia co 3miesiace skok z balkonu albo pod pociąg w zależności czy shizofrenia jest uwarunkowana genetycznie

ciekawski
|

Odkąd zdelegalizowali go w Wielkiej Brytanii, to jego spożycie wzrosło o 300%. Czy Korwin nie miał racji, żeby skonfiskowane gangsterom prochy rozdawać za darmo ćpunom? Nikt by tego nie sprowadzał, gdyż nie miał by na tym dochodu. naćpane dzieciaki i ich zwłoki walały by się po ulicach i działały by ostrzegawczo na całą resztę.

pio
|

Uczuc przybywa na chwilę

Bart
|

Alkohol tez jest narkotykiem nierzadko o wiele grozniejszym niz wiele tzw. dragow

jako
|

To g***o naprawdę uzależnia. Jeżeli będziecie się kiedyś zastanawiać czy wziąć to nie bierzcie. Rok mam wyjęty z życia przez ten materiał. Gdyby nie przyjaciele, którzy odcięli mnie od tego wszystkiego to pewnie gryzłbym kwiatki od dołu teraz. Z życia codziennego mogę powiedzieć, że bardzo często miałem akcje, że o 4 rano jeszcze jeździło się po materiał. Na szczęście się uwolniłem za co jestem wdzięczny również Bogu, w równym lub większym stopniu niż przyjaciele pomógł mi wyzwolić się z tego okropnego nałogu.

Aga
|

Ja bym bardzo chciała spróbować, jeśli jest prawdziwa... Maż jakiś kontak do siebie?

Agnieszka Misztsl
|

Można przy nim się świetnie, bawić. Ale także bardzo poważnie rozmawiać ns trudne tematy