Mefedron - "król dopalaczy". Jak działa i jakie są skutki jego zażywania?

2022-06-10 14:18

Mefedron (podobnie jak metafedron) to narkotyk o działaniu podobnym do amfetaminy, kokainy i ecstasy. Na rynku środków psychoaktywnych pojawił się stosunkowo niedawno, a skutki jego przyjmowania do tej pory nie zostały naukowo zbadane. W Polsce mefedron został zdelegalizowany w 2010 roku – mimo to można łatwo kupić go przez internet, w sklepach z dopalaczami oraz w klubach i dyskotekach. Metafedron początkowo był legalny, ale w 2015 roku również wydano zakaz jego rozprowadzania. Przeczytaj, jakimi konsekwencjami grozi przyjmowanie mefedronu i czym się on różni od metafedronu.

Mefedron - król dopalaczy. Jak działa i jakie są skutki jego zażywania?
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Mefedron - wygląd
 2. Mefedron - działanie
 3. Mefedron - objawy zażycia
 4. Mefedron - długotrwałe skutki zażywania narkotyku
 5. Mefedron a metafedron
 6. Metafedron - czy jest legalny?
Jak rozpoznać, że ktoś zażywał narkotyki psychostymulujące? (ecstasy, MDMA, kokaina, amfetamina)

Mefedron (nazwy potoczne: mef, mefka, mefcia) to rodzaj dopalacza, którego efekty działania są zbliżone do amfetaminy i ecstasy, a ze względu na krótki czas działania także do kokainy. Zalicza się go do grupy stymulantów (substancji działających pobudzająco) i empatogenów (wywołują charakterystyczne reakcje emocjonalno-społeczne, m.in. zwiększają empatię i otwartość na ludzi). Mefedron bardzo silnie uzależnia psychicznie – już jedna dawka wywołuje przymus sięgnięcia po kolejną. Osoba zażywająca ten narkotyk z reguły szybko zatraca się w nałogu i podporządkowuje całe swoje życie zdobywaniu pieniędzy na zakup nowych dawek.

Mefedron - wygląd

Mefedron najczęściej sprzedawany jest pod postacią kryształków, tabletek, kapsułek lub proszku. Zwykle zażywa się go wciągając proszek przez nos lub doustnie – połykając tabletkę lub rozpuszczając w napoju.

Czysty mefedron jest bezwonny i bezbarwny. Często jednak wchodzi w skład dopalaczy, czyli mieszanek różnych substancji psychoaktywnych. Zanieczyszczony (wówczas ma kolor i zapach) może być bardzo niebezpieczny i powodować nasilenie objawów niepożądanych.

Mefedron - działanie

Działanie mefedronu nie zostało dotąd rzetelnie przebadane pod kątem toksykologicznym. Jednak na podstawie opisów osób, które zażywały ten środek, a także lekarzy ratujących ofiary przedawkowania, można sporządzić listę najczęściej występujących objawów zażycia. Są to:

 • silne pobudzenie psychomotoryczne;
 • uczucie euforii;
 • empatia i otwarcie na innych (potrzeba rozmowy z ludźmi, opisywania swoich emocji, dzielenia się historiami);
 • poczucie siły i energii;
 • słowotok.

Czas działania narkotyku wynosi od 2 do 5 godzin.

Mefedron - objawy zażycia

Osoba po zażyciu mefedronu ma rozszerzone źrenice, rumieńce na twarzy, odczuwa suchość w ustach. Jej dłonie są zimne, czasem sine. Może intensywnie się pocić, drżeć i mieć gęsią skórkę. Typowymi objawami są też zahamowanie łaknienia i przyspieszenie tętna. Nawet do kilku dni po zażyciu mefedronu w moczu i pocie osoby uzależnionej można wyczuć charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

Obok objawów somatycznych i euforycznego wpływu na psychikę, zażywanie mefedronu może powodować szereg objawów niepożądanych. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia wzrasta wraz z ilością zażytej dawki. Niebezpieczne jest także łączenie mefedronu z alkoholem oraz innymi substancjami psychoaktywnymi.

Do objawów niepożądanych należą:

Skrajnie negatywne skutki mogą wystąpić także podczas zjazdu, czyli końcowego etapu działania narkotyku. W miarę zażywania coraz częściej i coraz większych ilości mefedronu, objawy zjazdu nasilają się. Osoba uzależniona odczuwa tak dużą chęć na kolejną "działkę", że jest w stanie zrobić wszystko, aby tylko zdobyć upragnioną dawkę narkotyku.

Charakterystyczne dla zjazdu są:

 • poczucie bezsilności, beznadziei, smutku;
 • bardzo silna chęć zażycia kolejnej dawki narkotyku;
 • przyspieszone bicie serca;
 • nudności;
 • osłabienie;
 • bezsenność;
 • brak apetytu.
Mefedron: przypadki śmiertelne

O tym, jak niebezpiecznym narkotykiem jest mefedron, świadczą przypadki śmiertelne po zażyciu tej substancji. Mimo że środek jest nielegalny w całej Europie, rośnie liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem mefedronu.

Największym rynkiem zbytu dla tego narkotyku jest Wielka Brytania. Tam też w 2011 roku zanotowano 9 przypadków śmiertelnych po zażyciu mefedronu, a w 2013 roku – 22 przypadki. Odkąd substancja została zdelegalizowana, jej spożycie wzrosło w Wielkiej Brytanii o 300%.

Mefedron - długotrwałe skutki zażywania narkotyku

Skutki długotrwałego zażywania mefedronu mogą pojawiać się nawet do kilku miesięcy po całkowitym odstawieniu substancji. Obejmują zaburzenia rytmu serca, niekontrolowane skoki ciśnienia, stany lękowe, psychozy i urojenia. Znany jest przypadek 22-latki, która po kilku miesiącach przyjmowania mefedronu dostała ostrej manii prześladowczej. Rodzina przywiozła ją do szpitala psychiatrycznego, skarżąc się na dziwne zachowanie dziewczyny – była przekonana, że ktoś ją śledzi i chce ją zabić. Odmawiała przyjmowania pokarmów uważając, że są zatrute, była bardzo pobudzona psychoruchowo, wulgarna, spięta. Okazało się, że od wielu miesięcy zażywała dopalacz o nazwie "Kokolino", którego głównym składnikiem był mefedron.

Częstym skutkiem ubocznym długotrwałego przyjmowania narkotyku jest też znaczny spadek wagi. W prasie zagranicznej opisywano przypadki, kiedy osoby uzależnione traciły 30 kg w ciągu dwóch tygodni. Objaw ten w połączeniu z bezsennością szybko prowadzi do całkowitego wycieńczenia organizmu, upośledzenia jego kluczowych funkcji, a nawet zgonu.

Warto wiedzieć

Mefedron a metafedron

Metafedron (3MMC) jest pochodną mefedronu, niejako jego zamiennikiem, który pojawił się na rynku dopalaczy po zdelegalizowaniu tego pierwszego. Działanie metafedronu jest podobne do tego, jak działają amfetamina i kokaina, również zażywa się go poprzez wciąganie nosem.

Osoba po zażyciu metafedronu jest pobudzona, pełna energii, ale i zarazem agresji, lęku. Metafedron powoduje zaburzenie pracy serca, podwyższenie temperatury ciała i wystąpienie wysokiego ciśnienia. Ci, którzy zażyli metafedron mają rozszerzone źrenice i często szczękościsk.

Metafedron - czy jest legalny?

Metafedron jest środkiem równie niebezpiecznym jak mefedron, dlatego, choć pojawił się na rynku później, 1 lipca 2015 roku również został zdelegalizowany.

Czym grozi przedawkowanie kokainy, amfetaminy lub ecstasy (MDMA)?