Dopalacze zbierają śmiertelne żniwo - skutki uboczne zażywania dopalaczy

23 komentarze
Autor: Bożena Klukowska

Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają młode osoby.  Niekiedy nieświadome zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki. Jakie mogą być skutki zażywania dopalaczy?

Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych” narkotyków, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie „produkty kolekcjonerskie”.

Dopalacze: mieszanki trucizn

Mogą być pochodzenia naturalnego, a są wśród nich preparaty ziołowe, zawierające głównie związki halucynogenne, np. te oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego, kratoma (liście drzewa Mitragyna Speciosa). Są dostępne pod postacią suszu lub ekstraktu. Najczęściej jest tak, że jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, ale kilku, a nawet kilkunastu roślin! A ponieważ każda z nich może (i zwykle ma) po kilka substancji o działaniu psychoaktywnym, alkaloidy, nietrudno sobie wyobrazić, jak działa taki dopalacz. Po spożyciu takiej piorunującej mieszanki pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, zmienne nastroje, charakteryzujące się nagłym przejściem od euforii do depresji, omamy.

Zdaniem eksperta
Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”

Dopalacze są groźne jak muchomory

Najgroźniejsze są te, które zawierają śmiertelne alkaloidy, takie same, jak w trujących śmiertelnie muchomorach. Ten, kto kupuje takie preparaty, podpisuje na siebie wyrok śmierci. A na ratunek często jest za późno, tym bardziej, że nie wiadomo, co w nich się znajduje. Dlatego uważam, że należy z nimi walczyć zdecydowanie, stanowczo.

Dopalacze mogą być także pochodzenia syntetycznego. Mają działanie podobne do tego, jakie wykazują znane narkotyki. Np. BZP (N-benzylopiperazyna) i TFMPP (3-Triflurometylofenylpiperazyna) działają podobnie jak amfetamina czy metamfetamina, a JWH-018 (1-pentylindol-3-yl) podobnie jak marihuana i haszysz.
Wyjątkowo niebezpieczny jest mefedron, substancja będąca pochodną efedryny, działająca podobnie do kokainy, która błyskawicznie wchłania się do organizmu, powodując szybki wzrost temperatury ciała (choć chwilę po spożyciu jest uczucie zimna). W rezultacie dochodzi do przegrzania tkanek, zwłaszcza mózgu i serca.
Wszystkie te dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Stopień ich szkodliwości jest oczywiście zróżnicowany i zależy od wielu czynników – rodzaju dopalacza, ilości zawartych w nim toksycznych substancji, wieku, wagi i stanu zdrowia osoby zażywającej, okoliczności, jakie towarzyszą zażywaniu dopalacza. Często spożywa się je wraz z alkoholem, lekami czy innymi narkotykami, co znacznie zwiększa ryzyko poważnych interakcji i zatrucia organizmu.
Do najmniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe. Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia: zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek, wątroby. Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe – np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży.
Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić ponadto: nadmierną potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków.

Jeśli zdarzyło ci się zażyć dopalacz i źle się czujesz, pamiętaj, aby:

  • wypić dużo wody mineralnej
  • zachować przy sobie opakowanie od dopalacza, aby pokazać lekarzowi, co ułatwi mu podjęcie akcji ratowniczej
  • nie siadać za kierownicą
  • nie zażywać żadnych leków, które mogą wejść w interakcje z substancjami zawartymi w dopalaczu
  • a przede wszystkim – natychmiast poszukać lekarza. Tu liczy się każda sekunda!

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 17.04.2014

Komentarze (1 - 10 z 23)
Madzia, 19.11.2014 17.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wypiłam chyba z pół 07 i zapaliłam dopalacza nie polecam.... miałam bezwładność nóg musieli mnie prowadzić w dwóch i na dodatek wymiotowałam chyba przez godzine... Trzęsłam sie jak głupia było mi zimno , a siedziałam tuż przy ognisku....A zchodziło to ze mnie z 3 godziny... I powiedziałam NIGDY WIĘCEJ!!!
 
kai, 18.11.2014 23.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam taki przypadek w rodzinie dziewczyna stracona depresje omamy widzenie zmarlych sprzed lat leki itp to teraz bierzesz a za kilka lat zobaczysz
 
czaja, 11.10.2014 00.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
chociaż ktoś mówi rozsądnie bo to trzeba wiedzieć ile i w jaki sposób to zarzuć ;) pozdrowienia ze zjazdu :P ;)
 
anna.aktywna, 10.10.2014 12.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na naszej ulicy jest sklep z dopalaczami, codziennie obserwujemy jak te substancje działają na zachowanie młodych ludzi. Strach wyjść z domu... https://www.facebook.com/pages/Mostowa-nie-lubi-dopalaczy/683765595038475
 
D_Nick, 09.10.2014 10.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytam i jestem przerażona, bo mój syn właśnie przyznał się, że palił dopalacze 2 lata prawie. Niech Pani ratuje dziecko. Jak najszybciej skontaktować się z poradnią odwykową i rozmawiać z terapeutą od uzależnień. Wiem jak to brzmi, ale tylko ośrodek typu MONAR. Proszę nie dać przekonać się do pomocy ambulatoryjnej, bo będzie to najprawdopodobniej stracony czas. Każdy dzień jest ważny, bo każdego kolejnego dnia to świństwo może go zabić.
 
yhy, 04.10.2014 16.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jarajcie ludzie nie słuchajcie ich dopalacze nic nie robia pale juz 4 lata i zajebiscie
 
Dawid1920, 20.09.2014 00.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zmuda94 masz identyczne objawy jak jak. wiec ludzie nie zabierajcie sie za to to zwykle chujstwo
 
zmuda94, 17.09.2014 04.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja tez leze i czytam na ten temat bo tez sie źle czuje zażywając ten szajs lecz on jest wszędzie i ciezko odmówić, odmowisz raz a za 5 min juz nie wszystko to sie sprawdza... fajnie jest do czasu a potem jest cięzko ... aktualnie mam jakieś zaburzenia serca i nie wiem co z tym zrobić szukam dalej więc uwazajcie
 
ninika, 27.08.2014 16.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój brat bral mefedron teraz ma tak zryta głowę poprostu ma dziury w mózgu wymyśla takie rzeczy ze sie tego słuchac nie da nie wiemy jak mu mamy pomóc on sam boi sie juz tego co sie z nim dzieje nie chce isc na terapie ale rozmowa z rodziną mu chyba nie pomorze twierdzi ze nie jest uzależniony jest u mnie z 2 tyg i sie nie domaga to chyba nie jest uzalezniony czy ktoś miał taki problem? czy ten stan minie sam czy trzeba iśc do lekarza tzn ma zaniki pamięci opowiada niestworzone rzeczy boi sie czegos ale nie wie czego jest zamyślony czy jego mózg wróci do normalnego stanu?
 
kleopatra41, 27.07.2014 21.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytam i jestem przerażona, bo mój syn właśnie przyznał się, że palił dopalacze 2 lata prawie. Nieraz 10 razy dziennie, jego kolega potrafił 40 spalić. Boże, teraz martwię się, czy mój syn z tego sam wyjdzie? Mówi, że nie pali już miesiąc, ale złapałam go na paleniu marihuany. Ma 19 lat, co mam robić - to mój synek. Teraz siedzi w domu, jest taki jak kiedyś fajny miły chłopak. Co będzie dalej? Czy potrzebna mu pomoc z Monaru? Czy ktoś mi odpowie, proszę. Smutna mama.
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie? Kiedy robić test na THC? Jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie? Kiedy robić test na THC?

Testy wykrywające marihuanę, a właściwie THC (tetrahydrokannabinol) w organizmie są skuteczne, pod...

więcej

24449

Leki na kaszel jak narkotyki: kodeina, pseudoefedryna i bromowodorek dekstrometorfanu Leki na kaszel jak narkotyki: kodeina, pseudoefedryna i bromowodorek dekstrometorfanu

Popularne leki na kaszel i ból gardła, spożywane w dawkach wskazanych w ulotce, hamują odruch...

więcej

4266

UZALEŻNIENIE OD INTERNETU - prawdziwa plaga XXI wieku UZALEŻNIENIE OD INTERNETU - prawdziwa plaga XXI wieku

Do niedawna za najbardziej uzależniające uchodziły narkotyki i alkohol. Teraz do listy groźnych...

więcej

2816

Jak działają na organizm MARIHUANA, amfetamina, LSD i inne narkotyki Jak działają na organizm MARIHUANA, amfetamina, LSD i inne narkotyki

Często młodzież próbuje narkotyków pod wpływem otoczenia, nie zdając sobie sprawy z tego, jakiego...

więcej

12510

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wszystko zależy od tego ile lat ma dziecko. Głoska r pojawia się najpóźniej w rozwoju mowy, tj. około 5 roku życia. Przed osiągnięciem tego wieku nie należy podejmować prób ćwiczeń w kierunku...

Głoska r pojawia się u dziecka ok. 5 roku życia. Ważne jest jednak aby do tego czasu zastępczą głoską zamiast r była głoska l (obie te głoski wymagają pionowego ustawienia języka). Kiedy dziecko...

Grupy wsparcia
data

Listopad 21, 2014

świetna sprawa z tym odchudzaniem. muszę spróbować.

data

Listopad 20, 2014

Ale nikt nie powiedział że tabletki mają być podstawą .Tabletki mają wspomagać odchudzanie.Podstawą zawsze powinna być dieta i ruch.Przynajmniej ja do tego tak podeszłam ale znacznie łatwiej odchudzało mi sie stosując tabletki.

data

Listopad 18, 2014

Co do skuteczności ja jestem bardzo zadowolona bo waga w ciągu trzech miesięcy spadła 0 14 kg...??

data

Listopad 20, 2014

Jest na to sposób aby oszukać głod i nie koniecznie musi być to woda.Z tego typu problemami w trakcie diety rewelacyjnie radzą sobie tabletki Foreverslim.Przyspieszają metabolizm zapobiegają napadom głodu chęć sięgania po słodycze jest zerowa.Dzięki tym tabletką chudnie się znacznie...

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.