Płyn do płukania pochwy jak narkotyk? Jak działa benzydamina?

2019-02-19 9:17 Monika Majewska

Benzydamina jest składnikiem wielu leków bez recepty. Zawierać ją może płyn do płukania pochwy, jest też w składzie płynów i tabletek na ból gardła. Warto wiedzieć, że to także jedna z popularniejszych substancji narkotycznych wśród młodzieży. Sprawdź, jak działa benzydamina, w jakich jeszcze lekach można ją znaleźć i jak bardzo jest niebezpieczna.

Benzydamina stanowi substancję czynną wielu dostępnych bez recepty leków, m.in. płynów do płukania jamy ustnej (np. Tantum Verde), tabletek do ssania na ból gardła (np. Septolux) i preparatu do irygacji pochwy (Tantum Rosa). Właśnie ten ostatni lek jest często wykorzystywany w celu wytwarzania narkotyków domowej roboty. Prawdopodobnie dlatego, że w 1 saszetce, czyli w 9,4 g, zawiera aż 500 mg tej substancji czynnej, czyli najwięcej spośród wszystkich leków, w skład których wchodzi benzydamina. Ponadto atrakcyjna jest również cena preparatu - ok. 2,50 zł za jedną saszetkę.

Benzydamina jako narkotyk

Benzydamina (chlorowodorek benzydaminy), to substancja należąca do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o szerokim spektrum działania. Wykazuje właściwości grzybo- wiruso- i bakteriobójcze. Ma również działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, miejscowo znieczulające i odkażające. Ponieważ w lekach zawierajacych benzydaminę znajdują się także liczne substancje pomocnicze, jej amatorzy przeprowadzają ekstrakcję, czyli proces wyodrębnienia benzydaminy za pomocą wody. Jest on bardzo prosty, ponieważ beznydamina występuje pod postacią chlorowodorku, co zapewnia dobrą rozpuszczalność. Wówczas otrzymuje się silniej działającą substancję odurzającą.

Jak działa benzydamina? Skutki uboczne

Benzydamina wykazuje działanie psychoaktywne i silnie narkotyczne w wysokich dawkach - około 1 g. Po spożyciu szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, skąd przenika przez barierę krew-mózg. Po 2-4 godzinach dochodzi do uwolnienia dopaminy przez neurony mózgu. Wówczas pojawiają się objawy przedawkowania benzydaminy:

  • halucynacje wzrokowe i słuchowe
  • euforia i stan błogostanu
  • pobudzenie ruchowe (przy wyższych dawkach spowolnienie ruchów)
  • przyspieszona czynność serca
  • wrażliwość na światło
  • szerokie źrenice

SPRAWDŹ>> Testy na narkotyki: jak przeprowadzić test na narkotyki?

Działanie benzydaminy, związane z uwolnieniem dużych ilości dopaminy, może obejmować także wrażenie poruszania się obiektów, uczucie lekkości (czasem wrażenie utraty nogi, ręki), suchość w ustach i drgawki.

Działanie to może być spotęgowane przez połączenie benzydaminy z innymi substancjami halucynogennymi lub z alkoholem.

Po ustąpieniu objawów (zwykle po ok. 8 godzinach) mogą pojawić się ogólne złe samopoczucie, osłabienie, drżenie rąk i bezsenność, niemniej jednak zaśnięcie jest niemal niemożliwe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
romek
|

smak tak obrzyydliwy ze przez rok na sama mysl o nich zbiera na wwymioty ..
dzialanie mega mocne porowwnal bym to z wypiciem litra wodki i wwciagnieciem mega duzej ilosci stymulanta no i realne haluny..
@aaa narkotyki nie sa da dzieci, nawet jak jakis gimbus by sprobowal to skonczylo bysie wolaniem mamusi o pomooc i karetka na pogotowie + wakacje w psychiatryku ... pewnie dateggo malo kto sie chwali ;D

rboy
|

Co za ignorant wam pisze te teksty o narkotykach... Tylu merytorycznych błędów nie ma nawet na podrzędnych forach o dragach..

Aaa
|

to co tu wypisujecie jest po prostu śmieszne, jestem w wieku szkolnym i nigdy nie słyszałam, że ktokolwiek w moim wieku zażywał takie specyfiki, no chyba że opisujecie tu wyodrębnione przypadki jakiejś patologii, tak poza tym dajecie świetne przepisy i pomysły młodym ludziom co mają zażywać żeby "odlecieć", a artykuł o darucie i statystykach policji odnoszących się do najczęściej wybieranego środka odurzającego rozbawił mnie do łez. Ten kto pisze te super artykuły dla przewrażliwionych mamusiek powinien puknąć się w głowę...

karaś
|

brałem kiedys, nic szcególnego,tylko MJ:)