Jak działają na organizm MARIHUANA, amfetamina, LSD i inne narkotyki
Często młodzież próbuje narkotyków pod wpływem otoczenia, nie zdając sobie sprawy z tego, jakiego spustoszenia mogą dokonać w ich organizmie. Jak działają popularne narkotyki - marihuana, amfetamina, kokaina, ecstasy lub halucynogenne grzyby? Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki?
Często młodzież próbuje narkotyków na wakacjach. Sprzyja temu wyrwanie się spod kontroli rodziców, nowe znajomości. Zwykle sięga wtedy po różne środki rozluźniające – od marihuany po heroinę.
Wśród młodzieży szkolnej i studenckiej modne są też narkotyki pobudzające jak amfetamina, które dają „kopa”. Problem w takim samym stopniu dotyka dzieci z rodzin uważanych za patologiczne, jak i z tzw. dobrych domów.
Narkotyki rozluźniające: marihuana, haszysz, heroina
- Marihuana (brązowozielone suszone liście przypominające zioła, palone w postaci skrętów) oraz haszysz (brązowe i czarne kulki, kostki, cienkie paski, głównie do palenia).
Działanie: euforia, odprężenie, napady śmiechu, chichotu, gadatliwość, zwiększony apetyt, przekrwione oczy, czasem zamknięcie w sobie, milczenie.
Długotrwałe branie: spadek koncentracji, zapalenie oskrzeli, krtani, astma, stany depresyjne, lęki i psychozy. - Heroina (biały lub beżowy proszek, z którego robi się roztwór do wstrzykiwania) i jej odmiany: brown sugar (brunatna, różowa lub beżowa substancja przypominająca cukier, najczęściej wdychany jest dym), tzw. kompot (jasny lub ciemnobrązowy płyn o słodkim zapachu do wstrzykiwania).
Działanie: odprężenie, zwężone źrenice i brak ich reakcji na światło, szkliste oczy, zmniejszone łaknienie, wymioty i nudności przy pierwszych dawkach, senność. Nawet jednorazowe użycie może prowadzić do uszkodzeń wątroby, zakażenia wirusem HIV, żółtaczki, śpiączki, śmierci z przedawkowania. - Leki uspokajające i nasenne (doustnie lub po rozpuszczeniu wstrzykiwane).
Działanie: w małych dawkach poczucie odprężenia, w dużych – senność i stan jak po upojeniu alkoholowym.
Długotrwałe branie: pogorszenie stanu zdrowia, obniżenie możliwości intelektualnych, duże zagrożenie przedawkowaniem prowadzącym do śpiączki i śmierci.
Narkotyki pobudzające: amfetamina i kokaina
- Amfetamina (biały lub beżowy proszek, tabletki, kapsułki).
Działanie: przypływ energii, poprawa nastroju, wzmożona aktywność, chęć do pracy, nauki, bezsenność, brak apetytu, rozszerzone źrenice, przyśpieszona praca serca i oddech, zaczerwienienie skóry, niepokój, w końcowej fazie działania zmęczenie i senność.
Długotrwałe branie: stany depresyjne, myśli samobójcze, śpiączka, śmierć. - Kokaina (krystaliczny biały proszek, wciągana nosem, wstrzykiwana, zażywana doustnie, palona z innymi narkotykami).
Działanie: poczucie siły, brak krytycyzmu, gadatliwość, nadpobudliwość, rozszerzone źrenice.
Długotrwałe branie:stany depresyjne, myśli samobójcze, urojenia, lęk, impotencja, utrata przytomności, śmierć z przedawkowania.
Narkotyki halucynogenne: ecstasy, LSD, halucynogenne grzyby, kleje i rozpuszczalniki
- Ecstasy (białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkami, proszek, kapsułki, zażywane doustnie).
Działanie: wyostrzone postrzeganie kolorów, dźwięków, nieadekwatne do możliwości poczucie siły, nadpobudliwość, brak łaknienia. Nawet jednorazowe zażycie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, zaburzeń pracy nerek i wątroby, śmierci spowodowanej zablokowaniem sygnałów pozwalających mózgowi kontrolować funkcjonowanie organizmu. - LSD (bibułki z nadrukami, kolorowe „kamyki do zapalniczek”, tabletki i kapsułki, do przyjmowania doustnie).
Działanie: halucynacje (np. widzenie dźwięków, słyszenie barw), popadanie w skrajne emocje, omamy wzrokowe, lęk, rozszerzone źrenice.
Długotrwałe branie: ciężka depresja, stany urojeniowe. - Halucynogenne grzyby (w kolorze od żółtego do czarnego z brązowym prześwitem, suszone lub surowe, do jedzenia).
Działanie: halucynacje, zaburzone postrzeganie czasu i przestrzeni, rozszerzone źrenice, zmiany nastroju, wyizolowanie z rzeczywistości, przeżycia mistyczne, lęk. Nigdy nie wiadomo, jak zadziałają, ryzyko śmiertelnego zatrucia. - Kleje, rozpuszczalniki (do wdychania oparów).
Działanie: omamy, kichanie, kaszel, zapalenie spojówek, zaburzenie mowy, agresja, lęk.
Długotrwałe branie: uszkodzenie płuc, wątroby, mózgu, niewydolność serca, śpiączka, śmierć przez uduszenie.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta