Depresja nerwicowa i nerwica depresyjna - czy to ta sama choroba?

Autor: lek. Tomasz Nęcki

Czy depresja nerwicowa i nerwica depresyjna jest tym samym? Psychiatrzy nierzadko spotykają się z trudnościami w jednoznacznym postawieniu diagnozy, związanymi z tym, że jeden pacjent może doświadczać objawów, które są typowe dla kilku różnych zaburzeń psychicznych. Osoba z obniżonym nastrojem może jednocześnie borykać się z zaburzeniami lękowymi – taka kompilacja dolegliwości spotykana bywa zarówno w depresji nerwicowej, jak i nerwicy depresyjnej. Przeczytaj, czym się od siebie różnią te dwie jednostki i czy ich wyodrębnianie jest rzeczywiście z jakichś powodów istotne.

Depresja nerwicowa i nerwica depresyjna

Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna: podstawowe różnice

Choć nazwy obu wymienionych jednostek brzmią podobnie, to w rzeczywistości różnice pomiędzy nimi są znaczące. Depresję nerwicową zalicza się do grupy zaburzeń afektywnych, czyli takich, w których dominującym u chorych objawem są zaburzenia nastroju. Termin ten jest obecnie coraz rzadziej stosowany, współcześnie depresję nerwicową określa się raczej mianem dystymii (znanej również jako depresja przewlekła).

Odmienne jest z kolei klasyfikowanie nerwicy depresyjnej. Jako nerwicę traktuje się bowiem tego typu zaburzenie, w którym przodującą dolegliwością jest lęk i związane z nim zjawiska.

To, które rozpoznanie zostanie postawione u danego pacjenta, zależne jest od dominujących u niego dolegliwości. Zdarzyć się jednak może, że nie będzie możliwe postawienie jednoznacznej diagnozy depresji nerwicowej czy nerwicy depresyjnej. Taka sytuacja występuje u tych chorych, u których objawy afektywne i lękowe mają podobne nasilenie – rozpoznawane są wtedy mieszane zaburzenia lękowo-depresyjne.

Przyczyny depresji nerwicowej i nerwicy depresyjnej

Różnice pomiędzy opisywanymi jednostkami obejmują ich etiologię (przyczyny powstawania). Część czynników przyczyniających się do wystąpienia obu zaburzeń jest podobna, tak jest w przypadku traumatycznych wydarzeń życiowych (np. gwałtu, napaści), które to mogą stanowić czynniki zapoczątkowujące depresję nerwicową czy nerwicę depresyjną.

Główne różnice co do przyczyn są następujące: w przypadku depresji nerwicowej największe znaczenie mają przewlekłe nieprawidłowości dotyczące funkcjonowania układów neuroprzekaźnikowych w mózgowiu.

Z kolei w rozwoju nerwicy depresyjnej najistotniejszy udział mają aspekty psychologiczne, takie jak narażenie na silny, przewlekły stres czy niemożność sprostania wymaganiom otoczenia i związany z tym wewnętrzny, psychologiczny konflikt (którego obecności pacjenci zwykle sobie nie uświadamiają).

Depresja nerwicowa i nerwica depresyjna dają różne objawy

W przypadku depresji nerwicowej przodują objawy afektywne, takie jak:

 • obniżony nastrój,
 • brak możliwości odczuwania szczęścia (anhedonia),
 • zaburzenia snu,
 • utrata napędu życiowego,
 • zaburzenia apetytu,
 • problemy z podejmowaniem decyzji,
 • zaburzenia uwagi, pamięci czy koncentracji,
 • poczucie bezsensowności świata,
 • myśli samobójcze (występujące jednak znacznie rzadziej i mniej nasilone niż w typowej depresji).

W przebiegu nerwicy depresyjnej również mogą pojawiać się objawy wymienione powyżej, jednakże mają one znacznie mniejsze niż w depresji nerwicowej nasilenie.

Przodującymi dolegliwościami w przypadku nerwicy depresyjnej są natomiast:

 • nieuzasadnione odczuwanie lęku (dotyczące zarówno sprecyzowanych sytuacji, np. utraty pracy lub miejsca zamieszkania, ale i lęku nieskojarzonego z jakąś konkretną sytuacją),
 • stałe uczucie zmęczenia,
 • niepokój,
 • drażliwość, zmienność nastroju.

Poza wymienionymi objawami, pacjenci z nerwicą depresyjną mogą borykać się z niewyjaśnionymi dolegliwościami natury somatycznej, takimi jak częste bóle głowy i brzucha, zaburzenia czynności serca, bóle kręgosłupa czy dysfunkcje dotyczące funkcjonowania narządów płciowych.

Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna: podobne schorzenia, odmienne leczenie

Oba opisywane problemy na tyle znacząco potrafią zaburzać codzienne funkcjonowanie pacjentów, że ich wystąpienie powinno skłonić do odwiedzenia specjalisty i do podjęcia leczenia. Choć zakres dolegliwości związanych z nerwicą depresyjną i depresją nerwicową bywa podobny, to zdecydowanie powinno się różnicować ze sobą te jednostki.

Powodem, dla którego trafność diagnozy w opisywanych problemach jest tak istotna, są odmienności dotyczące leczenia obu stanów.

W przypadku nerwicy depresyjnej podstawową rolę odgrywa psychoterapia, z kolei osobom z depresją nerwicową jako leczenie pierwszego rzutu proponowana jest raczej farmakoterapia. Łączne stosowanie obu metod leczenia (farmako- i psychoterapii) nie jest zjawiskiem rzadkim w przypadku terapii tak nerwicy depresyjnej, jak i depresji nerwicowej, jednakże – jak wspomniano powyżej – duże znaczenie odgrywa to, która z tych metod zostanie wybrana jako podstawowy rodzaj oddziaływania terapeutycznego.

Polecamy
Depresja maskowana - jak ją rozpoznać? Objawy i leczenie depresji maskowanej

Depresja maskowana - jak ją rozpoznać? Objawy i leczenie depresji maskowanej

Depresja maskowana to specyficzny rodzaj zaburzeń depresyjnych, które dają mało charakterystyczne objawy, różniące się od klasycznych symptomów tej choroby. Mogą ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 06.03.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy? Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy?

Nerwica ma różnorodne objawy. Daje znać o sobie przez ciało, emocje i zachowania. Objawy nerwicy...

więcej

170

Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica serca to odmiana nerwicy lękowej, która objawia się pod postacią zaburzeń w rytmie serca,...

więcej

154

Nerwica lękowa: objawy. Boisz się czegoś czy masz już nerwicę lękową? Nerwica lękowa: objawy. Boisz się czegoś czy masz już nerwicę lękową?

Nerwica lękowa jest dość częstą postacią nerwicy. Nerwicę lękową ma dziś jedna na 50 osób....

więcej

132

Nerwica - leczenie. W jaki sposób leczyć nerwicę? Nerwica - leczenie. W jaki sposób leczyć nerwicę?

Leczenie nerwicy wymaga czasu, ale warto podjąć ten wysiłek. Nerwica bowiem może całkowicie...

więcej

125

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Bardzo serdecznie Panu współczuję. Rozumiem Pana żal z powodu wszystkich okoliczności, o których Pan tak przejmująco pisze. To wszystko układa się w obraz żałoby kochającego człowieka. Żałoba zwykle...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Niestety, dla dobra dziecka trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem psychiatrą, a nie z psychologiem, dlatego że stany lękowe utrzymują się u Pani syna dość długo. Nie ma na co czekać,...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.