Dracena: groźna dla dzieci, toksyczna dla zwierząt

2018-12-03 17:00

Dracena to jeden z najpopularniejszych w Polsce trujących kwiatów doniczkowych. Dracena ma atrakcyjny wygląd, szybko rośnie i nie jest wymagająca, może być jednak groźna dla małych dzieci i zwierząt domowych, szczególnie dla kotów.

Dracena: groźna dla dzieci, toksyczna dla zwierząt
Autor: gettyimages.com Dracena może być szczególnie groźna dla kotów, lubiących podgryzać jej liście.

Spis treści

 1. Co truje w dracenie?
 2. Dracena: objawy zatrucia
 3. Zatrucie draceną: co robić?

Draceny (Dracaena L) to rodzina roślin licząca około 40 różnych gatunków. W naturze rosną one głównie w Azji i Afryce oraz na Wyspach Kanaryjskich - tam, gdzie jest ciepło i wilgotno.

W środowisku naturalnym draceny osiągają wysokość nawet kilkunastu metrów, nierzadko mają również drzewiaste pnie. Te doniczkowe są dużo niższe.

Draceny w zależności od gatunku mają dłuższe lub krótsze, szersze lub węższe liście, które jednak układają się na szczytach w koronę, która układa się niczym rozpostarty parasol.

Ich kwiaty są kremowe lub zielono-białe, zebrane w kwiatostany w typie baldachu lub kłosa. Słabo pachną, a w domu niemal nigdy nie zakwitają.

W domowych uprawach najczęściej spotykane są:

 • dracena smocza
 • dracena wonna
 • dracena obrzeżona
 • dracena Sandera
 • dracena Hookera
 • dracena odwrócona

W Polsce najbardziej popularna jest dracena wonna.

Co truje w dracenie?

Rośliny tego gatunku mogą być groźne dla małych dzieci oraz toksyczne dla zwierząt domowych, zwłaszcza dla kotów, które lubią podgryzać liście draceny.

Głównym źródłem zatrucia są znajdujące się w liściach draceny saponiny - glikozydy o masie cząsteczkowej 600-1500 u. W niewielkich dawkach substancje te mają korzystne działanie:

 • obniżają poziom cholesterolu
 • mają działanie moczopędne
 • przyspieszają trawienie tłuszczów
 • chronią wątrobę
 • działają przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo

W większych dawkach są toksyczne:

Dracena: objawy zatrucia

U dzieci objawy zatrucia draceną zależą od ilości saponin, jakie dostały się do organizmu wraz z pogryzionymi liśćmi. Zwykle są to wymioty, niekiedy problemy z koncentracją, rozszerzone źrenice.

Najczęstszym objawem zatrucia draceną u kotów są zmiany w zachowaniu - zwierzę może stać się nadmiernie aktywne lub osowiałe (saponiny wpływają u nich bowiem na funkcje mózgu).

U innych zwierząt, zarówno domowych, jak i gospodarskich, objawy zatrucia draceną będą jeszcze inne.

U koni na przykład nasila się wtedy perystaltyka jelit, a u świnek morskich i myszy przeciwnie - ruchy jelit niemal całkowicie zanikają.

Z kolei u szczurków zawarte w dracenie saponiny wywołują skoki ciśnienia krwi i spowalniają akcję serca.

Przyjęte w bardzo dużych dawkach mogą doprowadzić do porażenia mózgu i rdzenia, a także do uszkodzenia układu oddechowego i układu krążenia.

Zatrucie draceną: co robić?

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko pogryzło lub połknęło liście draceny, trzeba pojechać z nim do lekarza - zwłaszcza, jeśli tych liści było więcej, niż jeden czy dwa.

O tym, czy konieczne będzie wywoływanie wymiotów lub podanie leków, zdecyduje lekarz na podstawie objawów zatrucia (jeśli wystąpią). Ze zwierzakiem należy jak najszybciej pojechać do weterynarza.

Przeczytaj też: