Hoja pełna toksycznego soku

2018-12-05 14:56

Hoja to roślina, w której płynie sok mleczny. Jest on toksyczny, dlatego ten popularny kwiat doniczkowy nie powinien znajdować się w pobliżu bawiących się dzieci. Jakie są objawy zatrucia w przypadku hoi?

Hoja pełna toksycznego soku
Autor: GettyI Image Hojawydziela sok mleczny, który jest niezwykle drażniący dla skóry.

Spis treści

  1. Hoja: miodowa roślina
  2. Hoja: trujący mleczny sok
  3. Hoja: miej zwierzęta na oku

Hoja (Hoya R.Br.) przywędrowała do nas z bardzo daleka. Naturalne środowisko hoi stanowią tereny Azji południowej, Australii i Nowej Gwinei.

Rodzaj hoja obejmuje blisko 200 gatunków roślin. Są to ozdobne pnącza lub niewielkie krzewy, o charakterystycznych, grubych, mięsistych liściach i pięknych, barwnych kwiatach.

W kwiaciarstwie najbardziej popularną odmianą jest hoja różowa.

Hoja: miodowa roślina

Jako przybysz z tropików roślina wymaga stosunkowo wysokich temperatur. To sprawia, że w naszej szerokości geograficznej możemy ją uprawiać jedynie w domu.

Hoja jest duża, osiągać może nawet 3 metry, świetnie się więc nadaje do dużych pomieszczeń, salonów, a także przestrzeni biurowych.

Mimo, że jest pnączem wymagającym, wrażliwym na wiele czynników, jak nadmiar wody czy słońca, miłośnicy roślin chętnie podejmują się jej uprawy, bo efekty wynagradzają wysiłek wkładany w opiekę nad hoją.

Hoja jest piękną rośliną. Daje białe, żółte lub różowe kwiaty tworzące jakby nawoskowane odwrócone "parasolki".

Wieczorem i w nocy hoja wydziela intensywnie pachnącą ciecz, która ma miodowy, charakterystyczny zapach i smak.

Nie jest trująca w przeciwieństwie do soku mlecznego, znajdującego się w liściach i łodygach rośliny.

Hoja: trujący mleczny sok

Znamy wszyscy porzekadło "nie ma róży bez kolców". Także i hoja ma swoją ciemną stronę, bo i ona musi się bronić przed zakusami roślinożerców. Hoja jest rośliną trującą, niebezpieczną dla zdrowia dla ludzi i zwierząt.

Wspomniany sok mleczny znajduje się w jej pędach i liściach i wydostaje siew momencie ich uszkodzenia - przełamania, zerwania.

Sok mleczny to substancja charakterystyczna dla wielu roślin. Zawiera różne substancje, ale m.in. te o działaniu toksycznym (np. alkaloidy). Tak jest w przypadku hoi, której sok mleczny jest niezwykle drażniący dla skóry.

Oznacza to, że wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wokół hoi powinno się wykonywać w ochronnych rękawiczkach, aby zapobiec bezpośredniemu kontaktowi soku z ciałem.

Jeśli mimo ostrożności dojdzie do podrażnienia, należy szybko przemyć skórę wodą.

Bardzo bolesne może być podrażnienie oczy sokiem hoi, np. gdy dotkniemy do nich brudną dłonią. Nie wolno oczywiście spożywać liści ani łodyg hoi, ale jeśli np. zdarzy się to np. naszemu dziecku, koniecznie jest płukanie buzi i sprowokowanie wymiotów, aby usunąć szkodliwe substancje z jego organizmu.

Hoja: miej zwierzęta na oku

To samo niebezpieczeństwo dotyczy naszych zwierząt domowych. Hoja, jak wiele roślin, broni się swoim drażniącym sokiem przed owadami i zwierzętami roślinożernymi.

Dlatego, podgryziona przez kota lub psa może wywołać u niego zaburzenia żołądkowe i podrażnienia jamy ustnej.

Na szczęście sok mleczny hoi jest bardzo gorzki, co odstrasza zwierzaki. Mimo to, jeśli jakiś amator liści hoi zje większą ich ilość, warto udać się z nim do weterynarza.

Przeczytaj też: