Zaburzenia oddychania mogą być objawem choroby. Przyczyny zaburzeń oddychania

2017-07-14 16:04 Monika Majewska

Zaburzenia oddychania mogą mieć przebieg ostry, podostry lub przewlekły. W każdym z tych przypadków przyczyny zaburzeń oddychania są różne - mogą to być zarówno dysfunkcje układu oddechowego, jak również np. choroby serca. Sprawdź, o czym świadczą zaburzenia oddychania.

Zaburzenia oddychania to pojęcie, które obejmuje przede wszystkim wszelkie zmiany toru oddychania, tj. oddech przyśpieszony (tachypnoe), zwolniony (bradypnoe), pogłębiony, oddech Biota, Oddech Cheyne'a-Stokesa i Oddech Kussmaula. Pod pojęciem zaburzenia oddychania kryją się także oddech przerywany głębokimi wdechami, jak również świsty czy rzężenia słyszalne podczas wdychania i wydychania powietrza. Do zaburzeń oddychania zalicza się też spłycenie oddechu, bezdech senny, jak również kaszel i najbardziej dokuczliwą ze wszystkich ww. dolegliwości duszność, czyli uczucie braku tchu.

Zaburzenia oddychania - choroby układu oddechowego

Zaburzenia oddychania, które mają przebieg ostry, to przede wszystkim odma opłucna i zatorowość płucna, które charakteryzują się nagłym, ostrym bólem w klatce piersiowej i tachypnoe, czyli oddechem przyśpieszonym. Z kolei świszczący oddech lub trudności w oddychaniu po ekspozycji na określony bodziec - alergen, zakażenie dróg oddechowych, zimno, wysiłek - mogą świadczyć o astmie, obturacji lub reaktywnej chorobie dróg oddechowych. Nagle występujący kaszel lub świst podczas wdechu, bez zakażenia dróg oddechowych lub objawów ogólnych, może wskazywać na ciało obce w drogach oddechowych. A zaburzenia oddychania występujące po ekspozycji zawodowej lub po niewłaściwym zastosowaniu środków czyszczących, mogą sugerować toksyczne uszkodzenie dróg oddechowych (np. inhalacja chloru, siarkowodoru).

Jeśli zaburzenia oddychania mają przebieg podostry, mogą wskazywać na zapalenie płuc i zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a jeśli przebieg przewlekły, na chorobę obturacyjną płuc, restrykcyjną chorobę płuc, chorobę śródmiąższową płuc lub na płyn w jamie opłucnowej.

Zaburzenia oddychania - choroby układu krążenia

Jeśli zaburzenia oddychania mają przebieg ostry, mogą wskazywać na niestabilną dławicę piersiową lub zawał serca, a także na niewydolność serca. Jeśli mają przebieg podostry, mogą sugerować chorobę wieńcową, wysięk do osierdzia (zewnętrznej warstwy serca) lub tamponadę. Jeśli zaburzenia oddychania mają przebieg przewlekły, ich przyczyną może być niewydolność serca lub stabilna choroba wieńcową, a także niedokrwistość.

Ważne

Duszność podczas spoczynku, zaburzenia świadomości lub splątanie, wykorzystywanie dodatkowych mięśni oddechowych, słabe wychylenie klatki piersiowej przy oddychaniu, ból w klatce piersiowej, trzeszczenia podczas oddychania, utrata masy ciała i nocne poty, to objawy alarmujące - gdy się pojawią, konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska.

Zaburzenia oddychania - dysfunkcja układu nerwowego

Zaburzenia oddychania mogą pojawić się także u pacjentów z udarem mózgu lub z encefalopatią, czyli zmianami organicznymi w mózgu, których konsekwencją są zaburzenia zachowania, zwane charakteropatią. W przebiegu tych schorzeń charakterystyczny jest oddech Cheyne'a-Stokesa, który polega na naprzemiennym przyspieszaniu pogłębiania oddechu z następowym zwalnianiem oraz spłycaniem oddechu nawet do okresów bezdechów.

W przypadku uszkodzenia mózgu, rdzenia przedłużonego, krwawienia wewnątrzczaszkowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub, rzadziej, guza mózgu zwykle pojawia się oddech Biota, tj. nieregularny, szybki i bardzo płytki oddech, któremu dodatkowo mogą towarzyszyć okresy bezdechu.

Zaburzenia oddychania - inne przyczyny

Jeśli zaburzenia oddychania mają przebieg ostry, mogą wskazywać na porażenie przepony lub na zaburzenia lękowe. Jeśli mają przebieg przewlekły, mogą wskazywać na brak aktywności fizycznej. Wówczas zaburzenia oddychania pojawiają się jedynie przy wysiłku u osób prowadzących siedzący tryb życia). Z kolei oddech pogłębiony, czyli oddech Kussmaula, to objaw kwasicy metabolicznej, która może być powikłaniem nieleczonej cukrzycy.

Zaburzenia oddychania - leki

Przyczyną zaburzeń oddychania mogą być także leki stosowane w chorobach kardiologicznych (inhibitory konwertazy angiotensyny, beta-blokery, amiodaron - lek antyarytmiczny), leki przeciwnowotworowe zwane cytostatykami oraz niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. ibuprofen, ketoprofen.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Mateusz
|

Często mam płytki oddech, kłuje mnie w klatce (okolice serca) mam bezdech nocny i często boję się, że się nie obudzę... To doprowadza mnie do dużej paniki, z którą coraz ciężej sobie radzę. Moja pamięć staje się być słabsza z dnia na dzień
Boję się bo mam zaledwie 22 lata. Lekarz mi powiedział, że muszę zrobić prywatnie badania ale nie zawsze mam czas. Kiedyś paliłem ok. 2 lata, już nie palę od 2 lat. Piję tylko opcjonalnie alkohol. Kawę także. (Występuje często także wada wymowy "zjadajom litery"). Nie miałem nigdy wcześniej takich problemów, a wszystkie wydają się być po rzuceniu palenia t.j ok. 2 lata.
Serdeczne pozdrawiam!

radek
|

Sproboj zmienic postawe ciala na bardziej wyprostowana

Karolina
|

również mam szybki oddech jak się zdenerwuję podejrzewam że mam nerwice ale jeszcze nie mam od lekarza tego uzasadnione czasami boję się że nie złapię tego oddechu normalnego alkohol jak pije obojętnie co a wówczas czasem lubię zasmakować wódki piwa lub wina to jestem czerwona jak Burak poprostu , i mam ciężki oddech nie wiem czy to nerwica czy co nie badałam się ale byłam u lekarza swego po leki na uspokojenie brałam rok temu hydroxzynę ale nie biorę już czasami mam ciężki oddech ale jest strach w sobie że nie złapię go kiedyś i nie dam se rady .... palę papierosy używam dużo soli może to są objawy nie wiem nie mam pojęcia co to będzie

Jolanta
|

ja mam zaburzenie oddychania ponad 25 lat. Dzisiaj doszłam do wniosku ( szukałam w internecie),że być może powodem jest mój żołądek,który jest hipotoniczny i naciska na przeponę. Właśnie znalazłam przypadkowo mój wynik- opis z roku 1990 że mam taki żołądek. Wówczas lekarz powiedział, że to jest normalne. Gdy złapie mnie duszność to właśnie mam nacisk na dołek powyżej żołądka. Koszmar. Leczę się na astmę, ale żadne leki mi nie pomagają. Zaznaczam że nie zawsze mnie dusi. Koszmar koszmarów.

ewunia
|

Ja mam stale zaburzenia oddychania i bóle w klatce piersiowej ale rtg czysty,reszta badań w normie,osłuchowo bez zmian i wszyscy rozkładają ręce.
To musi być histeria.

lidka
|

ja zawsze jak się wkurzę, to mam zaburzenia oddychania i nic mi nie pomaga...