Układ nerwowy

Hipermnezja to inaczej absolutna pamięć autobiograficzna. Choć zaburzenia pamięci kojarzą nam się przede wszystkim z obniżoną zdolnością do zapamiętywania, to istnieje również zjawisko charakteryzujące się przeciwnymi właściwościami. Czy można pamiętać zbyt wiele? Czym jest dokładnie hipermnezja i czy tą przypadłość należy leczyć?
Zawroty głowy to powszechna dolegliwość, która może pojawić się przy nadmiernym zmęczeniu, niedotlenieniu lub odwodnieniu organizmu. Nie muszą one oznaczać występowania poważnej choroby, jednak potrafią skutecznie utrudnić wykonywanie codziennych czynności, a nawet wywołać nudności. Okazuje się, że ponad 50% osób po 65. roku życia cierpi na zawroty głowy po wstawaniu z łóżka lub fotela. Dlaczego tak się dzieje i czy można zapobiegać temu zjawisku?
Występowanie problemów z pamięcią wraz z upływem wieku jest w zasadzie normalnie, ale niektóre objawy wskazują na poważny spadek funkcji poznawczych. Nawet jeśli wydaje ci się, że twoja pamięć się pogarsza, prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Już od 30. roku życia mózg zaczyna się kurczyć , jednak jest to na tyle powolny proces, że większość ludzi tego nie zauważa.
Mgła mózgowa to grupa objawów, obejmujących problemy z pamięcią i koncentracją, rozproszenie, trudności w przetwarzaniu informacji. Sama w sobie nie jest chorobą, może natomiast towarzyszyć insulinooporności, a także schorzeniom takim jak depresja, zespół przewlekłego zmęczenia, choroba Hashimoto czy zaburzenia ze spektrum autyzmu, jest też częstym objawem u osób, które chorowały na Covid-19. W pozbyciu się jej może pomóc odpowiednio dobrana suplementacja.
Przyczyny syndromu Moebiusa wciąż nie zostały poznane. Opieka nad chorymi z zespołem Moebiusa wymaga współpracy wielu specjalistów. Dowiedz się, na czym polega syndrom Moebiusa, jak przebiega diagnostyka i leczenie syndromu Moebiusa oraz jakie jest rokowanie w syndromie Moebiusa.
O podstępnej chorobie, jaką jest Alzheimer, słyszał niemal każdy! Dopada ona coraz więcej osób – nie tylko seniorów, ale także osób w młodym wieku. Wiele wiadomo już na temat tej choroby, ale mimo to krążą wokół niej mity i błędne przekonania. Czas położyć im kres! Dementujemy nieprawdziwe informacje dotyczące choroby Alzheimera z neuropsychologiem dr n. med. Anną Barczak z Oddziału Alzheimerowskiego Szpitala MSWiA w Warszawie.
Protokół obserwacji zachowania pod kątem autyzmu ADOS (Autism Diagnosis Observation Schedule) jest jednym z najpopularniejszych i najwyżej cenionych narzędzi diagnostycznych, które wykorzystuje się do rozpoznawania zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Dyspraksja (Syndrom Niezdarnego Dziecka) postrzegana jest jako ograniczenie umiejętności organizacji sensorycznej. To dysfunkcja percepcyjno – motoryczna, która przejawia się zaburzeniami rozwoju. I choć czasami wydawać by się mogło, że dziecko jest niezdarne i nie przykłada się do wykonywanej czynności, to być może prawda jest inna i maluch cierpi na dyspraksję rozwojową.
Choroba Alzheimera jest najczęstszą, nieodwracalną postacią demencji, która wpływa na pamięć, myślenie i zachowanie. Cierpią na nią nie tylko osoby starsze, ale również osoby w wieku 30,40 lub 50 lat. Z tego powodu nazywana jest chorobą Alzheimera o wczesnym początku. Więcej o chorobie Alzheimera w młodym wieku opowiedziała dla Poradnika Zdrowie neuropsycholog dr n. med. Anna Barczak z Oddziału Alzheimerowskiego Szpitala MSWiA w Warszawie.
Przy wystąpieniu udaru najważniejszy jest czas reakcji – im szybciej zastosuje się odpowiednie leczenie, tym większe szanse na powrót pacjenta do zdrowia. Usprawnianie po epizodzie udarowym jest złożonym procesem. Sprawdź, jak wrócić do sprawności i walczyć z najczęstszymi skutkami udaru.
Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex, SM) jest schorzeniem, w którego przebiegu dochodzi do uszkodzeń struktur układu nerwowego. Choroba może przebiegać w postaci rzutów różnych dolegliwości przeplatanych okresami remisji lub mieć stale postępujący charakter. Obecnie stwardnienie rozsiane jest nieuleczalne, jednak istnieją metody leczenia objawowego SM. Jakie są objawy stwardnienia rozsianego, jak się zaczyna stwardnienie rozsiane i czy istnieje test na tę chorobę?
Ból głowy z przodu to dolegliwość, na którą często skarży się wielu pacjentów. Odczuwanie bólu w przedniej, czołowej części głowy miewa bardzo różne przyczyny – doprowadzać do problemu może zarówno migrena, jak i inne rodzaje bólów głowy czy choroby zatok lub oczu. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólu głowy z przodu i kiedy tego rodzaju ból powinien szczególnie niepokoić?

Układ nerwowy i rola jaką odgrywa w organizmie, budowa układu nerwowego, choroby układu nerwowego, zaburzenia układu nerwowego takie jak depresja, choroby wieku starczego: Parkinson, choroba Alzheimera, otępienie, depresja poporodowa, adhd, autyzm, nerwica, leczenie nerwicy, padaczka, schizofrenia, objawy i leczenie schizofrenii. Dowiedz się jak są objawy depresji, jak zachować się podczas ataku padaczki, czym jest hipochondria. Stwardnienie rozsiane objawy (SM), skąd się biorą nerwobóle, co zwiastuje drętwienie kończyn, sposoby radzenia sobie ze stresem, sposoby leczenia nerwicy natręctw. Negatywny wpływ stresu na organizm i pracę układu nerwowego. Zobacz jak radzić sobie ze stresem.