Układ nerwowy

Termoregulacja to jedno z podstawowych zjawisk, które zapewnia utrzymanie homeostazy w ludzkim organizmie – to właśnie dzięki niej zasadniczo przez cały czas mamy taką samą temperaturę ciała. To jednak, za pośrednictwem jakich zjawisk ciało człowieka ma – przynajmniej w warunkach prawidłowych – zdolność do utrzymania stałej temperatury, jest zdecydowanie bardziej skomplikowane, niż można by przypuszczać.
Zwyrodnienie korowo-podstawne jest dość rzadko spotykaną chorobą neurodegeneracyjną, która zaliczana jest do tzw. parkinsonizmów atypowych. Taka klasyfikacja schorzenia wzięła się stąd, iż w jego przypadku pojawiają się objawy przypominające chorobę Parkinsona, takie jak np. sztywność czy drżenia. Od Parkinsona zwyrodnienie korowo-podstawne odróżniają jednak pewne wyraźne cechy - kiedy więc można podejrzewać, że pacjent cierpi właśnie na tę jednostkę?
Zaburzenia czucia to zaburzenia zdolności odbierania przez organizm różnego rodzaju wrażeń zmysłowych - jednej z podstawowych funkcji układu nerwowego. Zaburzenia czucia mogą się objawiać pod postacią piekącego bólu, mrowienia, drętwienia, przechodzenia prądu czy rwania. Sprawdź, jakie są rodzaje zaburzeń czucia i jakie są ich przyczyny.
Hemikrania to jeden z rodzajów pierwotnych bólów głowy. Hemikrania charakteryzuje się występowaniem jednostronnego bólu głowy, któremu towarzyszą różne dolegliwości, takie jak np. łzawienie oka czy wyciek wydzieliny z nosa. Co odróżnia hemikranię od innych rodzajów bólu głowy i jak można przynieść ulgę chorym – na czym opiera się leczenie hemikranii?
Fazy snu wyróżnia się dwie: są nimi sen REM oraz sen NREM. Zjawiska związane z nocnym wypoczynkiem są ciekawsze, niż można by potencjalnie przypuszczać - mało kto wie chociażby o tym, że w trakcie snu zdarzają się fazy, gdy dochodzi u nas do szybkich ruchów gałek ocznych czy też i takie chwile, gdy - choć nie jesteśmy tego raczej świadomi - wybudzamy się na kilka chwil ze snu. Co jednak dokładnie charakteryzuje poszczególne fazy snu i co podczas nich zachodzi?
Choroba Parkinsona, potocznie określana jako parkinson, to postępująca choroba neurodegeneracyjna układu pozapiramidowego, który odpowiada za ruchy całego ciała. Na czym dokładnie polega choroba Parkinsona i jakie są jej objawy i charakterystyczne dolegliwości? Jak przebiega leczenie parkinsona?
Choroba Alzheimera (alzheimer) stanowi najczęściej występującą postać zaburzeń otępiennych. Alzheimer zwykle rozwija się bardzo podstępnie – u pacjenta najpierw pojawiają się zwykle niewielkiego stopnia zaburzenia pamięci, które stopniowo narastają i dopiero po pewnym czasie stają się one zauważalne przez jego otoczenie. Jednocześnie w przypadku choroby Alzheimera bardzo ważne jest to, aby niezbędne chorym leczenie rozpoczynać jak najwcześniej - terapia może bowiem zahamować postęp choroby. Jakie więc problemy powinny niepokoić, bo mogą być objawami Alzheimera? Jak odróżnić związane ze starością problemy z pamięcią od tych, które wynikają z choroby?
Nerwy czaszkowe zaliczane są do obwodowego układu nerwowego. Wyróżnia się ich 12 par. Każda z nich pełni inne funkcje, np. jedne odbierają doznania czuciowe twarzy, a inne kontrolują czynności mięśni gałkoruchowych. Czym są nerwy czaszkowe, co może wywołać ich uszkodzenie i jak objawiają się zaburzenia czynności nerwów czaszkowych?
Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa to określenie grupy schorzeń o podobnej patogenezie i przebiegu. Najbardziej typowym objawem ataksji rdzeniowo-móżdżkowej są zaburzenia chodu, ale pojawiać się mogą również i inne dolegliwości. Jakie są przyczyny i objawy ataksji? Czy istnieją metody, dzięki którym można by było poprawiać stan pacjentów?
Choroba Huntingtona (kiedyś nazywana pląsawicą Huntingtona) to schorzenie związane przede wszystkim z występowaniem u chorego charakterystycznych ruchów określanych jako pląsawicze. W jej przebiegu dochodzi również do otępienia oraz innych zaburzeń psychicznych. Przyczyną choroby Huntingtona są mutacje, a jej przebieg, niestety, postępujący. Czy istnieją jakieś metody leczenia, dzięki którym możliwe jest zredukowanie nasilenia występujących u osób z chorobą Huntingtona objawów?
Napadowy mimowolny toniczny skurcz powiek (łac. blepharospasmus) to problem, który jest wyjątkowo uciążliwy – polega on bowiem na tym, że u pacjenta dochodzi do silnego, mimowolnego zaciśnięcia powiek, przez które zwyczajnie nie jest on w stanie przez pewien czas nic widzieć. Jakie są przyczyny napadowego mimowolnego tonicznego skurczu powiek i co zrobić, gdy takowe zaburzenie się u nas pojawi – jakie są możliwości jego leczenia?
Nerwoból międzyżebrowy (neuralgia międzyżebrowa) może przestraszyć – ból w klatce piersiowej, który mu towarzyszy może sugerować zawał mięśnia sercowego. Po czym więc można stwierdzić, że odczuwane przez chorego dolegliwości są objawami nerwobólu międzyżebrowego i jakie mogą być przyczyny tej patologii?

Układ nerwowy i rola jaką odgrywa w organizmie, budowa układu nerwowego, choroby układu nerwowego, zaburzenia układu nerwowego takie jak depresja, choroby wieku starczego: Parkinson, choroba Alzheimera, otępienie, depresja poporodowa, adhd, autyzm, nerwica, leczenie nerwicy, padaczka, schizofrenia, objawy i leczenie schizofrenii. Dowiedz się jak są objawy depresji, jak zachować się podczas ataku padaczki, czym jest hipochondria. Stwardnienie rozsiane objawy (SM), skąd się biorą nerwobóle, co zwiastuje drętwienie kończyn, sposoby radzenia sobie ze stresem, sposoby leczenia nerwicy natręctw. Negatywny wpływ stresu na organizm i pracę układu nerwowego. Zobacz jak radzić sobie ze stresem.

NOWY NUMER

W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 10/2019