Układ nerwowy

Aura migrenowa związana jest przede wszystkim z różnymi zaburzeniami widzenia, w jej przebiegu mogą jednak pojawiać się również i inne dolegliwości, m.in. zaburzenia czucia. Typowo poprzedza ona wystąpienie migrenowego bólu głowy, nie zawsze jednak tak się dzieje. Jakie dokładnie objawy mogą pojawiać się w przypadku aury migrenowej i jakie są przyczyny jej występowania?
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) nazywane jest także, od nazwiska angielskiego lekarza, Williama Johna Little'a, chorobą Little'a. Mózgowe porażenie dziecięce przebiegać może bardzo różnie – wśród dolegliwości, które mogą być z nim związane, wymienia się m.in. zaburzenia ruchu, nieprawidłowości w zakresie napięcia mięśniowego oraz zaburzenia postawy. Jakie mogą być przyczyny mózgowego porażenia dziecięcego i jakie leczenie proponowane jest tym pacjentom, u których wystąpi ta jednostka?
Galanina jest białkiem pełniącym zarówno rolę neuroprzekaźnika jak i neuromodulatora. Występuje w mózgu, obwodowym układzie nerwowym oraz w innych narządach, uczestnicząc w procesach regulacyjnych. Naukowcy uważają, że aktywność tego peptydu może być powiązana z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak otyłość czy alkoholizm.
Paraplegia to inaczej paraliż kończyn dolnych. Podstawową przyczyną paraplegii są urazy kręgosłupa. Paraplegia może być także konsekwencją nowotworu rdzenia kręgowego czy udaru mózgu. Całkowite wyleczenie paraplegii raczej rzadko jest możliwe, pacjentom proponowane jest jednak skorzystanie z różnych metod leczniczych – podstawową rolę odgrywa w tym przypadku rehabilitacja.
29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu. Jacek Rozenek i organizatorzy kampanii STOP UDAROM zachęcają Polaków do przekazania wiadomości, która może uratować życie.
Międzymózgowie to zlokalizowana pod półkulami mózgu część mózgowia. Element ten pełni wiele ważnych funkcji, zajmuje się bowiem m.in. regulowaniem czynności popędowych, utrzymywaniem stałej temperatury ciała czy przesyłaniem impulsów nerwowych do kory mózgu. Jaka jest dokładna budowa międzymózgowia i co się dzieje wtedy, gdy dojdzie do jego uszkodzenia?
Sedacja polega na wyciszeniu i uspokojeniu pacjenta. Po jej zastosowaniu świadomość może być nieco zakłócona, aczkolwiek pacjenci zazwyczaj całkowicie jej nie tracą. Sedację wykorzystuje się przy różnych drobnych zabiegach chirurgicznych, ale i podczas procedur diagnostycznych, np. podczas bronchoskopii. Sedacja stanowi czasami alternatywę dla znieczulenia ogólnego, pozostaje jednak jedno pytanie: czy jest ona bezpieczna? Jakie są skutki uboczne sedacji?
Tetraplegia to wywodzący się z greki termin, który oznacza porażenie czterokończynowe. Przyczynami tetraplegii mogą być różne problemy, bo zarówno rozmaite urazy, jak i nawet pewne schorzenia autoimmunologiczne. Zmiany w obrębie rdzenia kręgowego, które doprowadzają do porażenia czterokończynowego, są nieodwracalne – jakie leczenie proponowane jest więc pacjentom z tetraplegią?
Stan migrenowy to termin określający przedłużający się epizod migreny – w jego przypadku związane z tym bólem głowy dolegliwości utrzymują się powyżej 72 godzin. Nie do końca jasne jest, dlaczego u niektórych osób doświadczających migren dochodzi do pojawiania się takiego zjawiska, znane są jednak pewne czynniki sprzyjające rozwojowi stanu migrenowego. O jakich czynnikach mowa i co zrobić wtedy, gdy u pacjenta rozwinie się właśnie stan migrenowy?
Ból ostrzega, kiedy coś złego dzieje się w organizmie, ale gdy trwa zbyt długo, rozregulowuje organizm, zmniejsza odporność, wywołuje depresję. Dlatego ból przewlekły uznano za chorobę, którą trzeba leczyć. Niemal jedna trzecia Polaków wymaga fachowej pomocy w jego zwalczaniu, której udzielić mogą poradnie leczenia bólu. Gdzie ich szukać?
Zespół Harlequina, choć jego objawy widać na skórze, wcale nie jest chorobą dermatologiczną. Zespół Harlequina to rzadkie schorzenie neurologiczne. Jego przyczyną są zaburzenia w pracy włókien nerwowych twarzy. W efekcie połowa twarzy jest blada a druga połowa czerwona. Ale ten objaw może być także oznaką chorób tarczycy i powikłań cukrzycy. Jakie są dokładnie przyczyny zespołu Harlequina i jak się go leczy?
Totalny ból nowotworowy zawiera w sobie wszystkie komponenty bólu. Lekarze są w stanie nad nim zapanować, co jest istotne, bo choroba nowotworowa to obecnie nie wyrok śmierci, tylko przewlekłe schorzenie. Uśmierzenie bólu wspomaga proces leczenia i poprawia komfort życia pacjenta. Jak uśmierzyć totalny ból nowotworowy?

Układ nerwowy i rola jaką odgrywa w organizmie, budowa układu nerwowego, choroby układu nerwowego, zaburzenia układu nerwowego takie jak depresja, choroby wieku starczego: Parkinson, choroba Alzheimera, otępienie, depresja poporodowa, adhd, autyzm, nerwica, leczenie nerwicy, padaczka, schizofrenia, objawy i leczenie schizofrenii. Dowiedz się jak są objawy depresji, jak zachować się podczas ataku padaczki, czym jest hipochondria. Stwardnienie rozsiane objawy (SM), skąd się biorą nerwobóle, co zwiastuje drętwienie kończyn, sposoby radzenia sobie ze stresem, sposoby leczenia nerwicy natręctw. Negatywny wpływ stresu na organizm i pracę układu nerwowego. Zobacz jak radzić sobie ze stresem.