Układ nerwowy

Przewlekła zapalna demielinizacyjna polineuropatia jest schorzeniem, w którego przebiegu dochodzi do postępującego uszkodzenia włókien nerwowych należących do obwodowego układu nerwowego. Patogeneza tej choroby nie jest do końca jasna, wyraźnie widoczne jest jednak to, że powiązane z nią są nieprawidłowości dotyczące funkcjonowania układu odpornościowego chorych. Czym objawia się przewlekła zapalna demielinizacyjna polineuropatia, na podstawie jakich badań można ją rozpoznać i jakie są możliwości leczenia tej jednostki?
Komórki glejowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego układu nerwowego. Wyróżnia się różne rodzaje komórek glejowych, a każdy z nich ma inne funkcje – jedne komórki glejowe odpowiadają za likwidację niepotrzebnych, zużytych komórek, inne wytwarzają osłonkę mielinową, a jeszcze inne zajmują się odżywianiem neuronów.
Zespoły bólowe to jednostki chorobowe, w których u pacjentów pojawiają się przewlekłe dolegliwości bólowe, trwające powyżej trzech miesięcy, a których przyczyn nie udaje się jednoznacznie stwierdzić. Jakie wyróżniamy zespoły bólowe i jak przebiega ich leczenie?
Zespół obcej ręki (syndrom anarchicznej ręki, zespół dr. Strangelove’a) to problem, który wielu osobom wydawać się może wręcz absurdalny – osoby, które się z nim zmagają, deklarują bowiem, że jedna z ich kończyn zachowuje się tak, jakby tak naprawdę w ogóle… nie należała ona do nich. Co więcej, z syndromem doktora Strangelove’a związane jest nie tylko poczucie obcości własnej kończyny, ale i wykonywanie przez nią różnych, w ogóle niezaplanowanych przez pacjenta, ruchów. Jakie mogą być przyczyny zespołu obcej ręki i czy można zrobić coś, aby pacjent przestał zmagać się z nietypowymi doznaniami?
Mioklonia to jeden z ruchów mimowolnych, który potocznie określa się jako zrywy mięśniowe. Doprowadzać do jej występowania mogą rozmaite problemy – tak, jak u niektórych osób pojawiają się mioklonie samoistne, tak u innych są one objawem mniej lub bardziej poważnej choroby, takiej jak np. nadczynność tarczycy czy guz mózgu. Jakie mogą być inne jeszcze przyczyny mioklonii i co może pomóc pacjentom, u których pojawią się te ruchy mimowolne – na czym opiera się leczenie mioklonii?
Sarkopenia - mimowolna utrata masy mięśniowej, ich wytrzymałości i siły u osób starszych jest ważnym problemem klinicznym, który dotyka miliony starszych osób na świecie. Czy sarkopenii można zapobiegać? Jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie sarkopenii?
Termoregulacja to jedno z podstawowych zjawisk, które zapewnia utrzymanie homeostazy w ludzkim organizmie – to właśnie dzięki niej zasadniczo przez cały czas mamy taką samą temperaturę ciała. To jednak, za pośrednictwem jakich zjawisk ciało człowieka ma – przynajmniej w warunkach prawidłowych – zdolność do utrzymania stałej temperatury, jest zdecydowanie bardziej skomplikowane, niż można by przypuszczać.
Zwyrodnienie korowo-podstawne jest dość rzadko spotykaną chorobą neurodegeneracyjną, która zaliczana jest do tzw. parkinsonizmów atypowych. Taka klasyfikacja schorzenia wzięła się stąd, iż w jego przypadku pojawiają się objawy przypominające chorobę Parkinsona, takie jak np. sztywność czy drżenia. Od Parkinsona zwyrodnienie korowo-podstawne odróżniają jednak pewne wyraźne cechy - kiedy więc można podejrzewać, że pacjent cierpi właśnie na tę jednostkę?
Zaburzenia czucia to zaburzenia zdolności odbierania przez organizm różnego rodzaju wrażeń zmysłowych - jednej z podstawowych funkcji układu nerwowego. Zaburzenia czucia mogą się objawiać pod postacią piekącego bólu, mrowienia, drętwienia, przechodzenia prądu czy rwania. Sprawdź, jakie są rodzaje zaburzeń czucia i jakie są ich przyczyny.
Hemikrania to jeden z rodzajów pierwotnych bólów głowy. Hemikrania charakteryzuje się występowaniem jednostronnego bólu głowy, któremu towarzyszą różne dolegliwości, takie jak np. łzawienie oka czy wyciek wydzieliny z nosa. Co odróżnia hemikranię od innych rodzajów bólu głowy i jak można przynieść ulgę chorym – na czym opiera się leczenie hemikranii?
Fazy snu wyróżnia się dwie: są nimi sen REM oraz sen NREM. Zjawiska związane z nocnym wypoczynkiem są ciekawsze, niż można by potencjalnie przypuszczać - mało kto wie chociażby o tym, że w trakcie snu zdarzają się fazy, gdy dochodzi u nas do szybkich ruchów gałek ocznych czy też i takie chwile, gdy - choć nie jesteśmy tego raczej świadomi - wybudzamy się na kilka chwil ze snu. Co jednak dokładnie charakteryzuje poszczególne fazy snu i co podczas nich zachodzi?
Choroba Parkinsona, potocznie określana jako parkinson, to postępująca choroba neurodegeneracyjna układu pozapiramidowego, który odpowiada za ruchy całego ciała. Na czym dokładnie polega choroba Parkinsona i jakie są jej objawy i charakterystyczne dolegliwości? Jak przebiega leczenie parkinsona?

Układ nerwowy i rola jaką odgrywa w organizmie, budowa układu nerwowego, choroby układu nerwowego, zaburzenia układu nerwowego takie jak depresja, choroby wieku starczego: Parkinson, choroba Alzheimera, otępienie, depresja poporodowa, adhd, autyzm, nerwica, leczenie nerwicy, padaczka, schizofrenia, objawy i leczenie schizofrenii. Dowiedz się jak są objawy depresji, jak zachować się podczas ataku padaczki, czym jest hipochondria. Stwardnienie rozsiane objawy (SM), skąd się biorą nerwobóle, co zwiastuje drętwienie kończyn, sposoby radzenia sobie ze stresem, sposoby leczenia nerwicy natręctw. Negatywny wpływ stresu na organizm i pracę układu nerwowego. Zobacz jak radzić sobie ze stresem.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski