Układ nerwowy

Zespół Devica (Neuromyelitis optica spectrum disorder – NMOSD) to rzadka choroba układu nerwowego, w przebiegu której dochodzi do zniszczenia rdzenia kręgowego i nerwów wzrokowych. W związku z tym choroba może prowadzić do ślepoty i całkowitego porażenia mięśni. Jakie są przyczyny i objawy zespołu Devica? Jak przebiega leczenie?
Ból głowy z przodu to dolegliwość, na którą często skarży się wielu pacjentów. Odczuwanie bólu w przedniej, czołowej części głowy miewa bardzo różne przyczyny – doprowadzać do problemu może zarówno migrena, jak i inne rodzaje bólów głowy czy choroby zatok lub oczu. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólu głowy z przodu i kiedy tego rodzaju ból powinien szczególnie niepokoić?
Demencja to nie tylko zaburzenia pamięci. Może powodować także problemy z mową, zaburzać uwagę, koncentrację i funkcje poznawcze. Rozróżnia się pierwotną i wtórną formę tej choroby, z czego 90 proc. przypadków do demencja pierwotna. Choć schorzenie to jest powszechne, nadal wokół demencji krąży wiele mitów.
Galanina jest białkiem pełniącym zarówno rolę neuroprzekaźnika jak i neuromodulatora. Występuje w mózgu, obwodowym układzie nerwowym oraz w innych narządach, uczestnicząc w procesach regulacyjnych. Naukowcy uważają, że aktywność tego peptydu może być powiązana z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak otyłość czy alkoholizm.
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, znane jako zapalenie opon mózgowych, to proces zapalny będący konsekwencją przedostania się drobnoustrojów do płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR). Czym objawia się zapalenie opon mózgowych i jak je leczyć?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że padaczka (epilepsja) dotyka około 50 milionów ludzi. Podstawowym objawem u większości osób są napady padaczkowe. Są to skoki aktywności elektrycznej w mózgu. Stwierdzono, że stygmatyzujący charakter padaczki i związany z nią stres psychiczny mają znaczący wpływ na jakość życia osób z padaczką. Oto 13 mitów na temat padaczki.
Płyn mózgowo-rdzeniowy pełni wiele ważnych funkcji: umożliwia on m.in. usuwanie z ośrodkowego układu nerwowego zbędnych produktów przemiany materii, ale i po prostu chroni on tkankę nerwową przed uszkodzeniami. Przy podejrzeniu różnych schorzeń – zwłaszcza neurologicznych – płyn mózgowo-rdzeniowy może być pobierany do pewnych badań. W jakich jednak sytuacjach pobierany jest od pacjentów płyn mózgowo-rdzeniowy i o czym mogą świadczyć stwierdzane w jego badaniu odchylenia?
Zlepne zapalenie pajęczynówki (ang. adhesive arachnoiditis) jest przewlekłą, rzadko występującą chorobą, która rozwija się powoli, a jej objawy są bardzo nieprzyjemne. Jakie są przyczyny zlepnego zapalenia pajęczynówki i  czy możliwe jest jego leczenie?
Mikroudar (mały udar, mini udar) to problem zasadniczo mniej poważny od "klasycznego" udaru, pomimo to nigdy nie wolno go jednak bagatelizować - u dużej liczby pacjentów wystąpienie mikroudaru poprzedza pełnoobjawowy udar mózgu. Jakie są przyczyny mikroudaru i czym się on objawia? Na czym polega diagnostyka i leczenie mikroudaru oraz - co może najbardziej interesować pacjentów - jakie są różnice pomiędzy typowym udarem mózgu a małym udarem?
Migrena z aurą to jedna z postaci migrenowych bólów głowy. Przed wystąpieniem dolegliwości bólowych chorzy zmagają się z nietypowymi objawami takimi jak: zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy czy zaburzenia czucia. Co odróżnia migrenę z aurą od migreny bez aury? Sprawdź, dlaczego w przypadku aury migrenowej pacjent powinien natychmiast udać się do lekarza.
Migrena brzuszna to jeden z rodzajów migreny. W migrenie tej bóle nie dotyczą głowy, ale brzucha. Cierpią na nią przede wszystkim dzieci. Choć przyczyny migreny brzusznej nadal pozostają niejasne, zaobserwowano, że wiele osób, które w dzieciństwie cierpiały na migrenę brzuszną, w dorosłości zmagają się z migrenowymi bólami głowy.
Szczękościsk to niemożność częściowego lub nawet całkowitego otwarcia jamy ustnej. Szczękościsk może doprowadzać zarówno do problemów z przyjmowaniem pokarmów, jak i utrudniać mówienie. Objaw ten jest jednak istotny nie tylko z wymienionych powodów – jego przyczyną może być zarówno ropień, jak i nowotwór.

Układ nerwowy i rola jaką odgrywa w organizmie, budowa układu nerwowego, choroby układu nerwowego, zaburzenia układu nerwowego takie jak depresja, choroby wieku starczego: Parkinson, choroba Alzheimera, otępienie, depresja poporodowa, adhd, autyzm, nerwica, leczenie nerwicy, padaczka, schizofrenia, objawy i leczenie schizofrenii. Dowiedz się jak są objawy depresji, jak zachować się podczas ataku padaczki, czym jest hipochondria. Stwardnienie rozsiane objawy (SM), skąd się biorą nerwobóle, co zwiastuje drętwienie kończyn, sposoby radzenia sobie ze stresem, sposoby leczenia nerwicy natręctw. Negatywny wpływ stresu na organizm i pracę układu nerwowego. Zobacz jak radzić sobie ze stresem.