Układ nerwowy

Znieczulenie ogólne, potocznie narkoza, oznacza całkowitą i odwracalną utratę świadomości spowodowaną wprowadzeniem leków anestetycznych. Wywołują one sen (hipnozę), niepamięć (amnezję), zniesienie bólu (analgezję) oraz zahamowanie odruchów rdzeniowych (arefleksja) i napięcia mięśniowego. Dzięki temu możliwe jest bezbolesne przeprowadzenie zabiegów operacyjnych.
Węch jest jednym z najbardziej niedocenianych zmysłów. Odczuwanie zapachów ma wpływ na to, jakie i ile jemy. Zmysł węchu ostrzega przed zagrożeniami. Zapachy wpływają na nasze zachowania seksualne. Jaki jest mechanizm odczuwania przez człowieka różnych zapachów, jakimi sposobami można ocenić ludzki węch i jakie problemy mogą prowadzić do zaburzeń węchu?
Drażliwość, nerwowość, niepokój, wahania nastroju, lęk, ospałość, skurcze mięśni, kołatanie serca – wszystkie te objawy mogą wskazywać na niedobór magnezu. Warto jednak uzupełnić poziom tego pierwiastka, by znów móc cieszyć się życiem.

Materiał sponsorowany

Próg bólu to problem interesujący wielu różnych naukowców. W przeszłości sądzono, że u wszystkich ludzi jest on podobny, teraz jednak wiadomo, że każdy ma inny próg odczuwania bólu. Co wpływa na to, że jedni mają niski próg odczuwania bólu a inni wysoki? I dlaczego wysoki próg odczuwania bólu – wbrew pozorom – wcale nie jest korzystny?
Ból głowy to powszechna dolegliwość, jednak nie należy jej lekceważyć, bo może być objawem poważnej choroby. Ból z tyłu głowy może na przykład oznaczać nadciśnienie tętnicze, a ból głowy z prawej lub z lewej strony to częsty objaw migreny. Przeczytaj albo posłuchaj i dowiedz się, jakie są rodzaje bólu głowy, a także dowiedz się, o jakich chorobach może świadczyć ból głowy z tyłu, w skroniach czy na czubku głowy.
Nadwrażliwość dotykowa to problem, którego objawem jest odczuwanie dyskomfortu wtedy, gdy drażni je jakaś przyczepiona do ubrania metka lub gdy zostaną one… przez kogoś po prostu dotknięte. Dzieci z nadwrażliwością dotykową mogą unikać przytulania, zabaw, w trakcie których mogą pobrudzić sobie ręce, jak i wielu różnych pokarmów. Jakie są przyczyny nadwrażliwości dotykowej oraz jak ją leczyć?
Zawroty głowy mogą mieć bardzo różne przyczyny. Mogą je wywoływać choroby błędnika, zbyt niskie ciśnienie tętnicze krwi czy migrena lub leki, zażywane przez pacjenta. W razie częstego występowania zawrotów głowy niezbędne jest przeprowadzenie wnikliwej diagnostyki, bo zanim podejmie się leczenie zawrotów głowy, trzeba wykryć, co je powoduje. Przeczytaj albo posłuchaj, jakie są rodzaje zawrotów głowy.
Zmysł smaku odpowiada za odczuwanie podstawowych smaków: słonego, słodkiego, gorzkiego, kwaśnego i umami. Umożliwiają to kubki smakowe, które są rozmieszczone głównie na języku, ale także na podniebieniu miękkim i tylnej ścianie gardła. Co o nim wiemy i czy na pewno wszystko?
Zaburzenia czucia przybierać mogą różną postać: możliwe jest zarówno osłabione odbieranie różnych bodźców czuciowych (np. dotyku, bólu czy temperatury), jak i znacznie wzmożone odczuwanie rozmaitych doznań, ale i doświadczanie nietypowych odczuć, które są określane jako parestezje (np. mrowienie, pieczenie). Podobnie jak rodzajów zaburzeń czucia, tak i ich przyczyn wyróżnia się stosunkowo dużo. Jakie badania umożliwiają rozpoznanie zaburzeń czucia i jakie leczenie zaproponować można choremu, który się z nimi zmaga?
Otępienie z ciałami Lewy'ego to choroba, którą trudno rozpoznać. Przez niektórych może być błędnie zdiagnozowana jako choroba Alzheimera, Parkinsona lub inne schorzenie neurodegeneracyjne, a co za tym idzie - niewłaściwie leczona. Jakie są przyczyny i objawy otępienia z ciałami Lewy'ego? Na czym polega leczenie? Jak je odróżnić od innych chorób otępiennych?
Syndrom zejścia na ląd to problem, który pojawiać się może po rejsie statkiem, jak i po odbyciu podróży samolotem czy nawet i samochodem. Związany jest on z odczuwaniem, już po zakończeniu podróży, kołysania czy trudności z utrzymaniem równowagi. U większości osób objawy syndromu zejścia na ląd ustępują po krótkim czasie, u innych utrzymują się one jednak przez dłuższy okres – jakie metody leczenia pozwalają zlikwidować nieprzyjemne wrażenia?
Choroba Schildera to inaczej stwardnienie rozlane - ostra postać stwardnienia rozsianego. Zaliczana jest do bardzo rzadkich schorzeń zwyrodnieniowych, które rozpoczynają się już w dzieciństwie. Opisywana jest jako mielinoklastyczne stwardnienie rozsiane. Częściej pojawia się u chłopców niż u dziewczynek, zwykle w wieku od 7 do 12 lat. Sprawdź, jakie są objawy choroby Schildera oraz jakie są rokowania.

Układ nerwowy i rola jaką odgrywa w organizmie, budowa układu nerwowego, choroby układu nerwowego, zaburzenia układu nerwowego takie jak depresja, choroby wieku starczego: Parkinson, choroba Alzheimera, otępienie, depresja poporodowa, adhd, autyzm, nerwica, leczenie nerwicy, padaczka, schizofrenia, objawy i leczenie schizofrenii. Dowiedz się jak są objawy depresji, jak zachować się podczas ataku padaczki, czym jest hipochondria. Stwardnienie rozsiane objawy (SM), skąd się biorą nerwobóle, co zwiastuje drętwienie kończyn, sposoby radzenia sobie ze stresem, sposoby leczenia nerwicy natręctw. Negatywny wpływ stresu na organizm i pracę układu nerwowego. Zobacz jak radzić sobie ze stresem.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020