Układ nerwowy

Tetraplegia to wywodzący się z greki termin, który oznacza porażenie czterokończynowe. Przyczynami tetraplegii mogą być różne problemy, bo zarówno rozmaite urazy, jak i nawet pewne schorzenia autoimmunologiczne. Zmiany w obrębie rdzenia kręgowego, które doprowadzają do porażenia czterokończynowego, są nieodwracalne – jakie leczenie proponowane jest więc pacjentom z tetraplegią?
Stan migrenowy to termin określający przedłużający się epizod migreny – w jego przypadku związane z tym bólem głowy dolegliwości utrzymują się powyżej 72 godzin. Nie do końca jasne jest, dlaczego u niektórych osób doświadczających migren dochodzi do pojawiania się takiego zjawiska, znane są jednak pewne czynniki sprzyjające rozwojowi stanu migrenowego. O jakich czynnikach mowa i co zrobić wtedy, gdy u pacjenta rozwinie się właśnie stan migrenowy?
Ból ostrzega, kiedy coś złego dzieje się w organizmie, ale gdy trwa zbyt długo, rozregulowuje organizm, zmniejsza odporność, wywołuje depresję. Dlatego ból przewlekły uznano za chorobę, którą trzeba leczyć. Niemal jedna trzecia Polaków wymaga fachowej pomocy w jego zwalczaniu, której udzielić mogą poradnie leczenia bólu. Gdzie ich szukać?
Zespół Harlequina, choć jego objawy widać na skórze, wcale nie jest chorobą dermatologiczną. Zespół Harlequina to rzadkie schorzenie neurologiczne. Jego przyczyną są zaburzenia w pracy włókien nerwowych twarzy. W efekcie połowa twarzy jest blada a druga połowa czerwona. Ale ten objaw może być także oznaką chorób tarczycy i powikłań cukrzycy. Jakie są dokładnie przyczyny zespołu Harlequina i jak się go leczy?
Totalny ból nowotworowy zawiera w sobie wszystkie komponenty bólu. Lekarze są w stanie nad nim zapanować, co jest istotne, bo choroba nowotworowa to obecnie nie wyrok śmierci, tylko przewlekłe schorzenie. Uśmierzenie bólu wspomaga proces leczenia i poprawia komfort życia pacjenta. Jak uśmierzyć totalny ból nowotworowy?
Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa to określenie grupy schorzeń o podobnej patogenezie i przebiegu. Najbardziej typowym objawem ataksji rdzeniowo-móżdżkowej są zaburzenia chodu, ale pojawiać się mogą również i inne dolegliwości. Jakie są przyczyny i objawy ataksji? Czy istnieją metody, dzięki którym można by było poprawiać stan pacjentów?
Jako demencja (inaczej otępienie starcze) w przeszłości określane były zmiany dotyczące funkcjonowania poznawczego, które uznawano za naturalny element ludzkiego procesu starzenia się. Współcześnie tak naprawdę zaburzeń pamięci i innych przejawów otępienia starczego nie uznaje się już za naturalnie występujące zjawiska, a raczej traktuje się je jako objawy któregoś z wyróżnianych zaburzeń otępiennych. Po czym jednak poznać, że u danego człowieka wystąpiła właśnie demencja, jakie są jej przyczyny i jakie leczenie można wdrożyć po postawieniu takiego rozpoznania?
Ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego to choroba neurologiczna, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia struktur rdzenia kręgowego. Konsekwencją jest m.in. osłabienie siły mięśni. Jak wynika z doświadczeń lekarzy, większość chorych wraca do zdrowia, reszta może być skazana na wózek inwalidzki, a nawet potrzebować całodobowej pomocy.
Gorączka mózgowa to raczej rzadko spotykany termin, który jednocześnie oznacza wyjątkowo poważny, zagrażający życiu stan. Doprowadzać do jej wystąpienia mogą różne schorzenia, które skutkują uszkodzeniem tkanki nerwowej, takie jak np. udar mózgu czy krwawienie podpajęczynówkowe. Jak rozpoznaje się gorączkę mózgową, jakie mogą być jej następstwa i jak ją leczyć?
Syndrom Łazarza oraz odruch Łazarza to zjawiska, które mogą kojarzyć się z horrorami, w praktyce jednak ich występowanie – choć rzadkie – jest w naszym realnym świecie jak najbardziej możliwe. Syndrom Łazarza polega na powrocie krążenia u osób, u których uległo ono wcześniej zatrzymaniu, z kolei odruch Łazarza to nietypowa reakcja ruchowa u osób ze śmiercią mózgu. Przypadków syndromu Łazarza na całym świecie opisano zaledwie kilkadziesiąt. Jakie są ich przyczyny?
Skutki udaru mózgu mogą być bardzo poważne, dlatego lepiej zapobiegać udarowi, niż go leczyć. Są czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka.
Mózg to najważniejszy z ludzkich organów. Mózgowie człowieka pełni wiele skomplikowanych funkcji, dlatego nie budzi fakt, jak złożona jest budowa mózgowia. Zasadniczo wyróżnia się trzy części mózgowia: mózg właściwy, międzymózgowie oraz pień mózgu – każda z nich różni się budową, ale też pełnioną funkcją.

Układ nerwowy i rola jaką odgrywa w organizmie, budowa układu nerwowego, choroby układu nerwowego, zaburzenia układu nerwowego takie jak depresja, choroby wieku starczego: Parkinson, choroba Alzheimera, otępienie, depresja poporodowa, adhd, autyzm, nerwica, leczenie nerwicy, padaczka, schizofrenia, objawy i leczenie schizofrenii. Dowiedz się jak są objawy depresji, jak zachować się podczas ataku padaczki, czym jest hipochondria. Stwardnienie rozsiane objawy (SM), skąd się biorą nerwobóle, co zwiastuje drętwienie kończyn, sposoby radzenia sobie ze stresem, sposoby leczenia nerwicy natręctw. Negatywny wpływ stresu na organizm i pracę układu nerwowego. Zobacz jak radzić sobie ze stresem.