Układ nerwowy

O podstępnej chorobie, jaką jest Alzheimer, słyszał niemal każdy! Dopada ona coraz więcej osób – nie tylko seniorów, ale także osób w młodym wieku. Wiele wiadomo już na temat tej choroby, ale mimo to krążą wokół niej mity i błędne przekonania. Czas położyć im kres! Dementujemy nieprawdziwe informacje dotyczące choroby Alzheimera z neuropsychologiem dr n. med. Anną Barczak z Oddziału Alzheimerowskiego Szpitala MSWiA w Warszawie.
Protokół obserwacji zachowania pod kątem autyzmu ADOS (Autism Diagnosis Observation Schedule) jest jednym z najpopularniejszych i najwyżej cenionych narzędzi diagnostycznych, które wykorzystuje się do rozpoznawania zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Dyspraksja (Syndrom Niezdarnego Dziecka) postrzegana jest jako ograniczenie umiejętności organizacji sensorycznej. To dysfunkcja percepcyjno – motoryczna, która przejawia się zaburzeniami rozwoju. I choć czasami wydawać by się mogło, że dziecko jest niezdarne i nie przykłada się do wykonywanej czynności, to być może prawda jest inna i maluch cierpi na dyspraksję rozwojową.
Choroba Alzheimera jest najczęstszą, nieodwracalną postacią demencji, która wpływa na pamięć, myślenie i zachowanie. Cierpią na nią nie tylko osoby starsze, ale również osoby w wieku 30,40 lub 50 lat. Z tego powodu nazywana jest chorobą Alzheimera o wczesnym początku. Więcej o chorobie Alzheimera w młodym wieku opowiedziała dla Poradnika Zdrowie neuropsycholog dr n. med. Anna Barczak z Oddziału Alzheimerowskiego Szpitala MSWiA w Warszawie.
Przy wystąpieniu udaru najważniejszy jest czas reakcji – im szybciej zastosuje się odpowiednie leczenie, tym większe szanse na powrót pacjenta do zdrowia. Usprawnianie po epizodzie udarowym jest złożonym procesem. Sprawdź, jak wrócić do sprawności i walczyć z najczęstszymi skutkami udaru.
Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex, SM) jest schorzeniem, w którego przebiegu dochodzi do uszkodzeń struktur układu nerwowego. Choroba może przebiegać w postaci rzutów różnych dolegliwości przeplatanych okresami remisji lub mieć stale postępujący charakter. Obecnie stwardnienie rozsiane jest nieuleczalne, jednak istnieją metody leczenia objawowego SM. Jakie są objawy stwardnienia rozsianego, jak się zaczyna stwardnienie rozsiane i czy istnieje test na tę chorobę?
Ból głowy z przodu to dolegliwość, na którą często skarży się wielu pacjentów. Odczuwanie bólu w przedniej, czołowej części głowy miewa bardzo różne przyczyny – doprowadzać do problemu może zarówno migrena, jak i inne rodzaje bólów głowy czy choroby zatok lub oczu. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólu głowy z przodu i kiedy tego rodzaju ból powinien szczególnie niepokoić?
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, znane jako zapalenie opon mózgowych, to proces zapalny będący konsekwencją przedostania się drobnoustrojów do płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR). Czym objawia się zapalenie opon mózgowych i jak je leczyć?
Parosmia i fantosmia zaliczane są do zaburzeń węchu. Wśród powikłań COVID-19 najczęściej wymieniane są m.in. pogorszenie tolerancji wysiłku, poczucie zmęczenia czy tzw. mgła mózgowa. Jednak coraz więcej pacjentów, którzy już przeszli zakażenie koronawirusem, skarży się na odczuwanie nieprzyjemnych zapachów, których inne osoby w ich otoczeniu… nie odczuwają. Problemy tego rodzaju wynikać mogą z parosmii lub fantosmii. Jakie są przyczyny występowania tych powikłań po COVID-19? Czy można je wyleczyć?
Parosmia jest zaburzeniem węchu, które polega na tym, że pacjent odczuwa różne zapachy zupełnie inaczej, niż pachną one w rzeczywistości – zamiast przyjemnego zapachu świeżego posiłku, osoba obarczona tym problemem może odczuwać np. swąd spalenizny czy woń zgnilizny. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny parosmii oraz jak się ją diagnozuje. Na czym opiera się leczenie parosmii?
Mózgowie to najważniejsza część ludzkiego układu nerwowego. U człowieka jego częściami są kresomózgowie, międzymózgowie, śródmózgowie oraz móżdżek i rdzeń przedłużony. Mózgowie z całą pewnością jest bardzo skomplikowanym tworem, który pełni równie skomplikowane funkcje – to w nim znajdują się ośrodek kontrolujący oddychanie, ale i sieci neuronalne odpowiadające za funkcjonowanie pamięci czy ludzkie czynności popędowe.
Aura migrenowa związana jest przede wszystkim z różnymi zaburzeniami widzenia, w jej przebiegu mogą jednak pojawiać się również i inne dolegliwości, m.in. zaburzenia czucia. Typowo poprzedza ona wystąpienie migrenowego bólu głowy, nie zawsze jednak tak się dzieje. Jakie dokładnie objawy mogą pojawiać się w przypadku aury migrenowej i jakie są przyczyny jej występowania?

Układ nerwowy i rola jaką odgrywa w organizmie, budowa układu nerwowego, choroby układu nerwowego, zaburzenia układu nerwowego takie jak depresja, choroby wieku starczego: Parkinson, choroba Alzheimera, otępienie, depresja poporodowa, adhd, autyzm, nerwica, leczenie nerwicy, padaczka, schizofrenia, objawy i leczenie schizofrenii. Dowiedz się jak są objawy depresji, jak zachować się podczas ataku padaczki, czym jest hipochondria. Stwardnienie rozsiane objawy (SM), skąd się biorą nerwobóle, co zwiastuje drętwienie kończyn, sposoby radzenia sobie ze stresem, sposoby leczenia nerwicy natręctw. Negatywny wpływ stresu na organizm i pracę układu nerwowego. Zobacz jak radzić sobie ze stresem.