Olanzapina - wskazania do stosowania, działanie, skutki uboczne

2021-09-20 15:55

Olanzapina – jest to organiczny związek chemiczny, pochodna tienobenzodiazepiny. Substancja ta wykazuje właściwości przeciwpsychotyczne. Cząsteczkę olanzapiny odkryto w 1982 roku w Wielkiej Brytanii przez firmę farmaceutyczną Eli Lilly and Company, a w 1996 wprowadzono lek do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych. Lek można zakupić na receptę w formie tabletek.

Spis treści

  1. Skład olanzapiny
  2. Działanie olanzapiny
  3. Zastosowanie olanzapiny
  4. Wskazania do stosowania olanzapiny
  5. Przeciwskazania do stosowania olanzapiny
  6. Dawkowanie olanzapiny
  7. Środki ostrożności
  8. Działania niepożądane olanzapiny
  9. Interakcje z innymi lekami oraz chorobami
  10. Ciąża oraz karmienie piersią
  11. Przechowywanie leku

Skład olanzapiny

Tabletka (Olanzapina Mylan, 5 mg/10mg/15mg/20mg) zawiera substancję czynną:

  • olanzapinę (Olanzapinum);
  • substancje pomocnicze: mannitol, celuloza mikrokrystaliczna i guma Guar (Avicel CE 15), krospowidon (Typ A), magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna Aspartam (E 951), sodu laurylosiarczan.

Działanie olanzapiny

Olanzapina jest lekiem przeciwpsychotycznym, przeciwmaniakalnym oraz stabilizującym nastrój. Olanzapina wyróżnia się działaniem antymuskarynowym (anty-M1) oraz silnym antyhistaminowym (anty-H1).

Wykazuje powinowactwo do receptorów D2 i 5-HT2A, przy względnie słabszym powinowactwie do D2. Posiada znaczące powinowactwo do receptorów serotoninowych 5HT2A, 5HT2C, 5HT3 i 5HT6 oraz mezolimbicznych receptorów dopaminergicznych.

Wykazuje właściwości aktywacji czynnika transkrypcyjnego c-fos w korze przedczołowej, co może mieć związek z jej korzystnym działaniem na negatywne objawy chorób psychicznych.

Depresja - choroba śmiertelna

Zastosowanie olanzapiny

Olanzapina znalazła zastosowanie w leczeniu stanów psychotycznych, takich jak schizofrenia i choroba afektywna dwubiegunowa (depresja maniakalna), w leczeniu chorób z objawami pobudzenia lub euforii.

Wskazania do stosowania olanzapiny

Olanzapina jest wskazana w leczeniu schizofrenii u dorosłych, w terapii epizodu manii, w celu zapobiegania nawrotom u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową.

Przeciwskazania do stosowania olanzapiny

Nie należy stosować leku w przypadku uczulenia na olanzapinę oraz na jakikolwiek moduł wymieniany w składzie leku. Nie zaleca się podawania leku u pacjentów ze stwierdzonym ryzykiem wystąpienia jaskry z wąskim kątem przesączenia.

Dawkowanie olanzapiny

Lek należy stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według konkretnych wytycznych oraz zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.

Środki ostrożności

W czasie stosowania leku należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów w podeszłym wieku, z rozpoznaniem otępienia, u osób u których występuje w rodzinie choroba zatorowo-zakrzepowa, ponieważ stosowanie tych leków może prowadzić do powstania zakrzepów.

Ponadto powinno się zachować ostrożność u pacjentów z: 

Przed podaniem leku należy również zachować rozwagę jeśli pacjent ma udar, pali papierosy lub nadużywa alkohol i zażywa leki psychotropowe.

Działania niepożądane olanzapiny

Olanzapina może powodować reakcje alergiczne. Do zgłaszanych dolegliwości polekowych należą:

  • skórny odczyn alergiczny,
  • pokrzywka
  • oraz obrzęk twarzy,
  • obrzęk warg,
  • obrzęk języka
  • lub obrzęg gardła.

Ponadto lek może przyczynić się do:

Interakcje z innymi lekami oraz chorobami

W celu uniknięcia niepożądanych dolegliwości należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach stosowanych aktualnie lub w ostatnim czasie, a także o lekach, które pacjent zamierza stosować.

Należy również poinformować lekarza o obecnym stanie zdrowia, o chorobach lub dodatkowych dolegliwościach chorobowych z jakimi się zmagamy.

Olanzapiny nie zaleca się łączy z:

Ciąża oraz karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku, należy poinformować lekarza o ciąży lub o karmieniu piersią. Przeważnie nie zaleca się stosowania olanzapiny u kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w odpowiednim miejscu, które jest niewidoczne oraz niedostępne dla dzieci. Przechowywać w suchym miejscu w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu.

Nie powinno się stosować leku po upływie terminu ważności znajdującego się na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.