MANIA: przyczyny, objawy, leczenie

2014-03-24 8:23 Bożena Klukowska

Mania jest odwrotnością depresji i apatii. To zaburzenie psychiczne z grupy tzw. zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się występowaniem podwyższonego bądź drażliwego nastroju. Podwyższony nastrój może być bardzo przyjemny i graniczyć z euforią, sprawiać, że chory czuje się szczęśliwy.

Osoba, u której pojawia się mania, nie ma poczucia choroby, przeciwnie, uważa się za zdrowego, a nawet bardzo zdrowego. Często jest tak, że nawet nakłaniana przez bliskich do wizyty u lekarza, stanowczo odmawia i złości się. Jednak ci chorzy, u których pojawia się drażliwość, nie czują się szczęśliwie, szybko wpadają w gniew, są skłonni do wybuchów wściekłości, nawet do agresji, mogą u nich występować urojenia prześladowcze i inne zmiany psychiki.

Uczucie euforii ma miejsce u ok. 71 proc. chorych, drażliwość u 80 proc., obniżony nastrój u 72 proc., a u 69 proc. - chwiejność nastroju.

Mania: objawy

Najbardziej charakterystyczne objawy manii to:

  • gonitwa myśli (71 proc. chorych)
  • pozbycie się zahamowań seksualnych (57 proc.)
  • pobudzenie psychoruchowe – hiperbulia (87 proc.)
  • przymus mówienia (98 proc.)
  • trudności w koncentracji
  • zawyżona samoocena
  • zmniejszenie krytycyzmu
  • podejmowanie lekkomyślnych działań
  • zmniejszona potrzeba snu
  • zwiększenie energii

Chory może w tym czasie zachowywać się w sposób chaotyczny, niekontrolowany, nieprzemyślany, np. może szastać pieniędzmi, wywoływać konflikty z otoczeniem, nawet naruszać prawo. Ktoś, kto nigdy nie pił alkoholu, naraz może zacząć zaglądać do kieliszka i upijać się, może zacząć nawiązywać kontakty z podejrzanymi osobnikami. Nierzadko mogą się pojawiać urojenia tzw. wielkościowe lub posłannicze - choremu zaczyna się wydawać, że jest wybrańcem Boga, człowiekiem zdolnym do wzniosłych czynów.

Przyczyny manii

Przypuszcza się, że pojawienie się manii może się wiązać ze wzrostem aktywności serotoniny oraz noradrenaliny (sytuacje przeciwne depresji).
Do wystąpienia tego zaburzenia mogą prowadzić także niektóre choroby somatyczne, jak: infekcje wirusowe i bakteryjne, zwłaszcza niedoleczone, nowotwory, urazy mózgu, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, padaczka skroniowa, pląsawica Huntingtona, stwardnienie rozsiane, toczeń rumieniowaty układowy, zespół Cushinga
Za winowajcę uważa się także niektóre leki i substancje psychoaktywne, jak: kortykosterydy, kokaina, kaptopryl, psychodeliki, amfetamina, leki cholinolityczne, przeciwmalaryczne, niektóre przeciwwirusowe. 
Mania może ponadto się pojawić podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi fazy depresyjnej choroby afektywnej dwubiegunowej (zmiana fazy).

Mania: leczenie

Mania jest uleczalna. W leczeniu stosuje się leki stabilizujące nastrój, leki przeciwpadaczkowe, przeciwpsychotyczne. Ważna jest odpowiednia diagnoza, gdyż może się zdarzyć, że podwyższenie nastroju nie jest związane z chorobą afektywną, ale z innymi zaburzeniami psychicznymi. Ponadto stałe lub okresowe podniesienie nastroju, wzmożona samoocena lub inne objawy towarzyszące manii, mogą się pojawiać w wielu stanach organicznych, np. w otępieniu, zatruciach, alkoholizmie lub nadużywaniu leków, w guzach mózgu.
Dlatego stany takie nierzadko wymagają konsultacji z wieloma specjalistami – internistą, neurologiem, psychiatrą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 9/2019 "Zdrowia": jak leczyć schorzenia stóp, fakty o chorobie Hashimoto, czerniak pokonany, miłość w jesieni życia, co mówią nasze sny, pomidory palce lizać. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i praktycznych wskazówek!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 9/2019
KOMENTARZE