Męska depresja - przyczyny, objawy, leczenie

2021-03-25 15:29

Męska depresja jak najbardziej występuje. Co więcej, jest tak naprawdę groźniejsza od kobiecej, ponieważ ogromna ilość walczących z nią mężczyzn nie udaje się nigdzie po jakąkolwiek pomoc. Depresja dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak w przypadku przedstawicieli odmiennych płci może objawiać się nieco inaczej. Męska depresja często bywa bagatelizowana, a do tego zmagający się z nią pacjenci, rzadziej niż kobiety z depresją, udają się do psychiatrów, by podjąć leczenie. Jakie są przyczyny i objawy męskiej depresji?

Męska depresja - przyczyny, objawy, leczenie
Autor: Getty Images

Męska depresja może występować tak samo, jak damska. Depresję odnotowuje się zarówno u dzieci, jak i u osób starszych. Typowo jednak spotykana jest u młodszych i nieco starszych dorosłych. Dość często – z różnych powodów – depresja bywa uznawana przez niektórych za typowo kobiecy problem. Takie przekonanie jest nie tylko nieprawdziwe, lecz także bardzo krzywdzące. Mężczyźni tak samo mogą cierpieć na depresję i tak samo potrzebują pomocy, by wyjść z choroby.

Zaburzenia depresyjne już w tej chwili stanowią jedne z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Co więcej – obecnie wszystko wskazuje na to, że ich rozpowszechnienie z biegiem lat może się jeszcze bardziej zwiększać. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w 2030 roku depresja może stać się jednym z najistotniejszych ludzkich problemów zdrowotnych.

Spis treści

  1. Męska depresja: przyczyny
  2. Męska depresja: objawy
  3. Męska depresja: leczenie
  4. Męska depresja: mężczyźni niechętnie sięgają po pomoc
  5. Męska depresja: jak pomóc mężczyźnie w walce z depresją?
Depresja - choroba śmiertelna

Męska depresja: przyczyny

Przyczyny depresji u mężczyzn są podobne do przyczyn depresji u kobiet. Wpływ na jej występowanie mają zarówno czynniki genetyczne, jak i nieprawidłowości dotyczące ilości różnych neuroprzekaźników w męskim ośrodkowym układzie nerwowym.

Wymienia się jednak pewne problemy, które stanowią jedne z częstszych powodów pojawiania się zaburzeń depresyjnych u przedstawicieli płci męskiej.

Nieszczęśliwy związek

Dość często męska depresja stanowi następstwo jakichś trudności rodzinnych czy zawodowych. Wielu mężczyznom trudno jest rozmawiać o tym, skąd się biorą różne konflikty czy napięcia w ich związku. Odwrotnie zazwyczaj mają kobiety, które miewają tendencję do podejmowania prób rozwiązania problemów poprzez rozmowę.

Będący w nieszczęśliwym związku mężczyzna może uciekać od takich rozmów. Co więcej, może on wręcz czuć się osaczany przez swoją drugą połowę.

W ostateczności może on podejmować próby ucieczki od rozmawiania, przez które może on coraz bardziej zamykać się w sobie i finalnie – przez ciągle nierozwiązane problemy - popadać w depresję.

Problemy zawodowe

Istotny związek z męską depresją miewają problemy natury zawodowej. W społeczeństwie panuje przekonanie, że rolą mężczyzny jest zapewnienie bytu rodzinie, Najczęściej kojarzone jest to z tym, że mężczyzna jest w stanie zarobić na utrzymanie osób należących do jego gospodarstwa domowego.

Nie powinno więc budzić zdziwienia to, że mężczyźni często popadają w depresję z powodu np. degradacji na niższe stanowisko czy utraty pracy.

Narodziny dziecka

Ogólnie jako czynnik ryzyka zaburzeń depresyjnych wymieniane są różne poważne zmiany życiowe. Do takowych zaliczyć można śmierć bliskiej osoby, zmianę pracy, przeprowadzkę, ale również i… narodziny dziecka. Tutaj zresztą warto od razu wspomnieć o problemie, który dla niektórych osób jest trudny do wyobrażenia i jest nim depresja poporodowa u mężczyzn.

Zdecydowanie jest tak, że zaburzenia depresyjne po porodzie dotyczą przede wszystkim młodych matek. Zdarza się jednak, że pojawiają się one u świeżo upieczonego ojca.

Narodziny dziecka to czas pełen radości, ale i stresu. Ojciec obawiać się może tego, czy będzie on w stanie wychować swoje dziecko. Dodatkowo może on odczuwać presję z powodu tego, że od tej chwili odpowiedzialny jest on nie tylko za swoją partnerkę, ale i za małego człowieka, który dopiero co przyszedł na świat.

Wymienione, a także i inne jeszcze związane z narodzinami dziecka trudności jak najbardziej mogą finalnie przyczyniać się do wystąpienia męskiej depresji.

Męska depresja: objawy

Podstawowe objawy męskiej depresji są zasadniczo takie same jak objawy depresji u przedstawicielek płci żeńskiej i należą do nich:

Pewne jednak problemy uznawane są za zjawiska, które są typowe dla zaburzeń depresyjnych u mężczyzn. U nich bowiem w przebiegu depresji wyraźnie widoczna może być:

  • drażliwość,
  • a czasami również wybuchy złości
  • oraz napady agresji.

Męska depresja powiązana może być z tendencją do podejmowania impulsywnych, ryzykownych zachowań (np. szybkich przejażdżek samochodami czy nawiązywaniem przypadkowych kontaktów seksualnych).

Oprócz tego zdarza się, że mężczyźni z depresją próbują uciec od trudnych emocji poprzez nadużywanie alkoholu czy przyjmowanie narkotyków.

Męska depresja: leczenie

Męska depresja wymaga leczenia. Stosowane są w jej przypadku zasadniczo takie same metody, jak w przypadku depresji u kobiet. Są nimi psychoterapia oraz farmakoterapia.

Psychoterapia może zresztą stanowić jedyną opcję terapeutyczną i dotyczy to pacjentów, u których zaburzenia depresyjne mają niewielkie nasilenie.

Jednak, gdy objawy depresji są nasilone i znacząco utrudniają mężczyźnie funkcjonowanie, poza pracą z terapeutą niezbędne może być zastosowanie leczenia farmakologicznego.

Podstawowymi lekami wykorzystywanymi do leczenia tego schorzenia są oczywiście leki przeciwdepresyjne, takie jak np. inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (np. sertralinaczy fluoksetyna) lub inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (np. wenlafaksyna).

Męska depresja: mężczyźni niechętnie sięgają po pomoc

Medycyna dysponuje skutecznymi metodami leczenia męskiej depresji. Tymczasem wielu obarczonych tym problemem pacjentów po pomoc w ogóle nie sięga. Przyczyn takiej sytuacji wyróżnić można co najmniej kilka.

Przede wszystkim wyraźnie widoczne jest to, że depresja bywa uznawana za „niemęską” przypadłość. Według wielu osób, mężczyznom nie przystoi płakać, smucić się czy użalać nad sobą.

Prawdopodobnie ze względu na takie przekonania aż tak wielu mężczyzn popełnia skuteczne samobójstwa. Według statystyk na jedną popełniającą samobójstwo kobietę przypada aż pięciu mężczyzn.

Nie wszystkie zamachy samobójcze są oczywiście poprzedzone występowaniem zaburzeń depresyjnych. Część jednak zdecydowanie tak i dlatego należy aż tak bardzo podkreślać konieczność leczenia męskiej depresji.

Męska depresja: jak pomóc mężczyźnie w walce z depresją?

Najbliżsi, którzy podejrzewają, że bliski im mężczyzna może mieć depresję, przede wszystkim powinni starać się go wspierać z całych sił. Warto zwracać uwagę na jego samopoczucie i dawać mu poznać, że otoczenie widzi, co się z nim dzieje.

Jednocześnie wskazane jest podkreślanie – nawet wielokrotnie – że depresja nie jest słabością charakteru, lecz problemem zdrowotnym, który można porównać do nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy.

Bezapelacyjnie należy też dążyć do tego, aby pacjent odwiedził specjalistę od ochrony zdrowia psychicznego – psychologa czy psychiatrę.

Można mu pomóc, przedstawiając listę dostępnych placówek. W razie, gdy przejawi on taką chęć, warto udać się wraz z nim do przychodni i przed wizytą pomóc zniwelować naturalny stres poprzedzający konieczność zwierzania się obcej osobie.

Męska depresja ostatecznie jak najbardziej może zostać pokonana, do tego jednak celu trzeba po prostu sięgnąć po niezbędną pomoc.

Czytaj też:

Test: Czy masz depresję?
Pytanie 1 z 12
1. Czy od dłuższego czasu towarzyszy ci uczucie smutku i przygnębienia?