Ból nóg od kręgosłupa - przyczyny

2021-11-08 8:22

Ból kręgosłupa promieniujący do nóg to częsta dolegliwość, której przyczyną mogą być bardzo różne zmiany w organizmie. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna bólu nóg powinniśmy iść do lekarza, aby ten ustalił co wywołuje dolegliwości. Sprawdź, dlaczego dokucza ci ból nóg od kręgosłupa.

  Ból nóg od kręgosłupa
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ból nóg od kręgosłupa - rwa kulszowa
  2. Ból nóg od kręgosłupa - rwa udowa
  3. Ból nóg od kręgosłupa - stenoza lędźwiowa
  4. Ból nóg od kręgosłupa - staw krzyżowo-biodrowy
  5. Ból nóg od kręgosłupa - stawy międzywyrostkowe
  6. Ból nóg od kręgosłupa - kręgozmyk
  7. Ból nóg od kręgosłupa - kolka nerkowa

Ból nóg od kręgosłupa potrafi być bardzo uciążliwy, ale czasem wystarczy skorzystać z rehabilitacji, zrzucić nadwagę lub zmienić codzienne nawyki, aby się od niego uwolnić.

Niekiedy jednak to nie wystarczy i konieczne bywa także specjalistyczne leczenie.

Powiedzenie "ból nóg" jest nieprecyzyjne. Dla prawidłowego postawienia diagnozy lekarz musi wiedzieć, czy ból pojawia się od czasu do czasu, czy utrzymuje się stale, jaki ma charakter (ostry, rwący) i w jakich sytuacjach się pojawia.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego

Ból nóg od kręgosłupa - rwa kulszowa

Rwa kulszowa rozpoczyna się bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, a następnie promieniuje do jednej nogi. Rwa rzadko występuje w obu kończynach jednocześnie.

To nieprzyjemne i znacznie ograniczające schorzenie zwykle ma związek z przepukliną jądra miażdżystego kręgosłupa, która uciska (drażni) biegnące do nóg korzenie nerwowe. Ból od kręgosłupa rozchodzi się najczęściej na tylna stronę uda, a następnie schodzi do łydki i stopy. Chory może odczuwać drętwienie, pieczenie oraz znaczne osłabienie siły mięśni.

Atakowi rwy kulszowej może towarzyszyć znaczne przekrzywienie tułowia. Dzieje się tak ponieważ przepuklina może doprowadzić do silnego skurczu mięśni grzbietu.

U większości chorych dolegliwości mijają po kilku tygodniach leczenia tabletkami lub zastrzykami przeciwzapalnymi oraz po zabiegach fizjoterapeutycznych.

Warto dodać, że nie każdą postać rwy można szybko wyleczyć. Zdarza się, że dokuczliwy ból może, pomimo leczenia i rehabilitacji, utrzymywać się przez wiele miesięcy.

Takim pacjentom zazwyczaj proponuje się zastrzyk nadtwardówkowy. Bezpośrednio w okolice przepukliny podaje się silnie działający lek przeciwzapalny. Podanie leku uwalnia pacjenta od bólu, ale przyczynia się także do zmniejszenia stanu zapalnego, obrzęku, a co za tym idzie do zmniejszenia ucisku na korzenie.

Poprawa samopoczucia pozwala na aktywniejsze uczestnictwo w rehabilitacji, co przyspiesza regenerację korzeni rdzeniowych. Gdy wspomniane metody leczenia zawiodą, konieczne bywa przeprowadzenie operacji.

Ból nóg od kręgosłupa - rwa udowa

Rwa udowa bardzo przypomina atak rwy kulszowej. Takie same są też jej przyczyny.

Ból pojawia się nad pośladkami, ale promieniuje do przedniej strony uda, schodzi za kolano i obejmuje także wewnętrzną stronę łydki.

Dolegliwość tę leczy się podając leki przeciwzapalne i stosując zabiegi fizykoterapii.

Zaskakujące objawy przeciążenia kręgosłupa

Ból nóg od kręgosłupa - stenoza lędźwiowa

Stenoza lędźwiowa ma bezpośredni związek z postępującymi wraz z wiekiem zmianami zwyrodnieniowymi w kręgosłupie. Powstające zwyrodnienia zmniejszają światło kanału kręgowego, co jest przyczyną ucisku na korzenie rdzeniowe. Największy ból pojawia się podczas stania i chodzenia.

Ból pojawia się w lędźwiowym odcinku kręgosłupa i promieniuje do obu nóg. Zanika, gdy chory usiądzie i pochyli tułów do przodu.

Leczenie stenozy jest trudne, bo większości zmian zwyrodnieniowych nie da się odwrócić.

Chorym zaleca się odpowiednie ćwiczenia i podaje zastrzyki nadtwardówkowe.

W skrajnych przypadkach konieczne jest operacyjne poszerzenie kanału kręgowego.

Ból nóg od kręgosłupa - staw krzyżowo-biodrowy

Zapalenie lub zmiany zwyrodnieniowe w stawie krzyżowo-biodrowym to kolejna przyczyna bólu promieniującego do nóg. Przyczyna zapalenia w tym stawie mogą być także urazy oraz schorzenia takie jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Dolegliwość pojawia się u kobiet w ciąży, ponieważ aktywne podczas ciąży i porodu hormony rozluźniają więzadła miednicy, co przyczynia się do zwiększenia mobilności stawów.

Ból jest odczuwany najpierw w pachwinie, obejmuje część kręgosłupa lędźwiowego i promieniuje do pośladka, tylnej części uda, a następnie do łydki.

Zapalenie stawu krzyżowo biodrowego często jest mylone z atakiem rwy kulszowej. Dolegliwość atakuje zazwyczaj jedną nogę. Ból bywa bardzo silny i znacznie ogranicza codzienne funkcjonowanie. Chorzy mają problem, aby stanąć na jednej nodze, ubrać się czy założyć spodnie.

Charakterystycznym objawem zapalenia w stawie krzyżowo biodrowym jest nasilanie się bólu podczas siedzenia, chodzenia i dłuższego stania.

Chorym zaleca się leki przeciwzapalne, które podaje się wprost do stawu, co przynosi natychmiastowa ulgę. Gdy stawy są niestabilne konieczne jest operacyjne zespolenie.

Ból nóg od kręgosłupa - stawy międzywyrostkowe

Stawy te znajdują się pomiędzy kręgami i odpowiadają za ruchomość kręgosłupa. Schorzenia stawów międzywyrostkowych zazwyczaj dotykają ludzi, którzy wiele godzin każdego dnia spędzają w pozycji siedzącej lub musza podnosić znaczne ciężary.

Ból, który wywodzi się ze stawów międzywyrostkowych pojawia się blisko kręgosłupa i może obejmować jedna lub obie strony pleców. Promieniuje do boku, pachwiny i schodzi do pośladka i połowy uda. Ból nasila się podczas stania i chodzenia. Jest dotkliwszy, gdy chory chce się odchylić do tyłu lub wykonać skręt tułowia.

Leczenie polega na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń, które mają zmniejszyć ucisk na nerwy. Możliwe jest też podawanie zastrzyków do bolących stawów.

Niezwykle pomocne są także zabiegi, których celem jest zniszczenie nerwów przewodzących odczuwanie bólu za pomocą termolezji lub kiriolezji.

Ból nóg od kręgosłupa - kręgozmyk

Kręgozmyk pojawia się, gdy dojdzie do przesunięcia się jednego kręgu nad drugim. W takiej sytuacji dochodzi do ucisku na korzenie nerwowe oraz do ucisku na stawy międzykręgowe.

Pojawi się silny ból w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, który promieniuje do obu nóg. Ból obejmuje uda i łydki.

W leczeniu dolegliwości wykorzystuje się zabiegi fizjoterapii. Chorym zaleca się leki przeciwbólowe lub stosuje się u nich zastrzyki nadtwardówkowe.

W skaranych przypadkach konieczne jest operacyjne usunięcie kręgozmyku.

Ból nóg od kręgosłupa - kolka nerkowa

Zdarza się, że nie wiemy, że mamy kamienie nerkowe, ponieważ przez długi czas rozwijają się nie dając żadnych dolegliwości. Gdy jednak dojdzie do ataku kolki nerkowej, czyli schodzenia kamienia do dróg moczowych, pojawia się ból, który promieniuje do uda.

Ból zaczyna się na wysokości nerki, schodzi do dolnej części brzucha i pachwiny a następnie opasuje wewnętrzna stronę uda.

Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć nudności, wymioty oraz silne parcie na pęcherz.

Leczenie kolki nerkowej polega na podawaniu leków rozkurczowych. Chory powinien też dużo pić, aby kamień mógł się wydostać z przewodu moczowego wraz z moczem.

Gdy kamień jest zbyt duży konieczna jest interwencja urologa. W zależności od wielkości i rodzaju kamieni nerkowych specjalista dobiera odpowiednia metodę pozbycia się ich z organizmu. Niektóre kamienie można rozpuścić, inne należy rozkruszyć wykorzystując fale ultradźwiękowe. Możliwe jest też pozbycie się kamieni za pomocą ziół.