Doskonała maść na problemy skórne. Możesz zrobić ją samodzielnie

2022-02-03 14:00

Żywokost lekarski jest bardzo często wykorzystywany w przypadku bolących stawów lub problemów skórnych. Największą popularnością cieszy się maść z żywokostu, nalewka i olej. Właściwości lecznicze ma przede wszystkim korzeń żywokostu. Jego uprawa nie jest trudna. Sprawdź, jak zrobić maść z żywokostu. Dowiedz się także, gdzie kupić żywokost lekarski oraz jaka jest jego cena.

Zbliżenie na młodą kobietę, która przygląda się swojej twarzy w lustrze w łazience.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Żywokost lekarski - jak wygląda?
  2. Żywokost lekarski - właściwości i zastosowanie
  3. Żywokost lekarski na stawy
  4. Żywokost lekarski – wpływ na skórę
  5. Maść z żywokostu - jak zrobić?
  6. Żywokost lekarski - przeciwwskazania do stosowania
  7. Żywokost lekarski - nalewka
  8. Żywokost lekarski - gdzie kupić
  9. Żywokost lekarski - cena
  10. Żywokost lekarski - uprawa

Żywokost lekarski (Symphytum officinale) znany jest z wielu właściwości leczniczych. W Polsce uznawany jest za roślinę pospolitą. Występuje na terenie Europy z wyjątkiem części południowej, w Azji środkowej, Azji mniejszej oraz na Syberii. Żywokost lekarski należy do roślin z rodziny ogórecznikowatych. Jej okres kwitnienia przypada w maju i czerwcu.

Żywokost rośnie dziko rośnie wilgotnych terenach, najczęściej w okolicach rzek i stawów lub jezior. Można go spotkać też na obrzeżach lasów lub przydrożnych rowach. Uprawiany jest także jako roślina lecznicza oraz ozdobna.

O ziołach leczniczych

Żywokost lekarski - jak wygląda?

Żywokost to bylina, która osiąga wysokość od 30 do nawet 150 cm. Jej kwiaty są najczęściej w odcieniach fioletowopurpurowych, mogą mieć barwę fioletową, rzadziej występuje jako biała.

Żywokost lekarski - właściwości i zastosowanie
Autor: Getty Images Żywokost lekarski jest bardzo cennym surowcem zielarskim.

Żywokost lekarski - właściwości i zastosowanie

Żywokost lekarski jest bardzo cennym surowcem zielarskim. Swoje właściwości zawdzięcza wielu substancjom. Korzeń żywokostu w 15% składa się ze śluzu. Zawiera także:

Żywokost wykazuje pozytywne działanie w przypadku chorób skóry lub jej uszkodzeń. Wykorzystywany jest także przy problemach ze stawami.

Żywokost lekarski na stawy

Korzeń żywokostu wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Z tego względu można go stosować zewnętrznie na bolące miejsca.

Przyniesie ulgę w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Pomoże także złagodzić ból w przypadku kontuzji.

Świetnie się sprawdzi także w leczeniu w schorzeń reumatycznych, urazów kręgosłupa i stawów, złamań kości, stanów zapalnych ścięgien oraz bólów mięśniowych.

Żywokost lekarski – wpływ na skórę

Żywokost jest szczególnie ceniony ze względu na zawartość alantoiny, czyli heterocyklicznej pochodnej mocznika. Ma ona bardzo pozytywny wpływ na skórę:

Ze względu na zawartość alantoiny żywokost lekarski znalazł swoje zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystywany jest w produkcji naturalnych kremów lub maści.

Maść z żywokostu - jak zrobić?

Maść z żywokostu łagodzi bóle stawowo-mięśniowe, przyspiesza gojenie się ran i oparzeń. Wykazuje także silne działanie nawilżające. Jest bogata w alantoinę i prowitaminę B5.

Maść z żywokostu kupuje się zazwyczaj w sklepach z produktami naturalnymi bądź w aptece. Można ją jednak zrobić samodzielnie. Jak?

Wykopany korzeń żywokostu należy dokładnie oczyścić z ziemi i umyć. Następnie trzeba go dokładnie osuszyć.

Wysuszony korzeń należy dokładnie zblendować (można to zrobić za pomocą blendera, maszynki do mielenia mięsa bądź młynka do kawy).

Powstałą masę należy umieścić w miseczce i dodać kilka kropli 40% alkoholu i zalać gliceryną.

Tak powstała mieszanka musi poczekać ok. 30 dni, aby po tym czasie odcedzić ją przez gazę i połączyć ją tłuszczem.

Tradycyjnie wykorzystywanym tłuszczem do maści z żywokostu jest smalec gęsi. Można go jednak zastąpić masłem shea, olejem kokosowym lub wazeliną kosmetyczną.

Aby proces powstawania maści nie był aż tak czasochłonny, zamiast zrobienia gliceratu samodzielnie, można użyć gotowego oleju żywokostowego.

Żywokost lekarski - przeciwwskazania do stosowania

Korzeń żywokostu lekarskiego zawiera alkaloidy. Są to związki toksyczne dla wątroby, które mogą doprowadzić do zatrucia. Nie można zatem przyjmować żywokostu drogą wewnętrzną. Można go jednak stosować zewnętrznie w postaci maści, kremów, okładów, wcierek, past itp.

Żywokost lekarski - nalewka

Z żywokostu można zrobić nalewkę. Korzeń żywokostu należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą, osuszyć i umieścić w szklanym naczyniu. Należy zalać go spirytusem lub, naczynie zamknąć i odstawić w suche miejsce na ok. 2 tygodnie. Po upływie tego czasu, należy przelać ją przez gazę.

Nalewkę stosuje się zewnętrznie w formie okładów rozgrzewających. Można ją również wcierać bezpośrednio w bolące miejsca.

Żywokost zawiera alkaloidy, dlatego też nalewki z żywokostu nie można pić ze względu na ryzyko zatrucia!

Żywokost lekarski - gdzie kupić

Żywokost w postaci maści można zakupić w aptece lub sklepach naturalnych. Jego korzeń oraz olej najczęściej kupuje się w sklepach zielarskich stacjonarnych lub internetowych.

Żywokost lekarski - cena

Korzeń żywokostu można zakupić w przedziale cenowym od 6 do 10 zł za 100 g. Olej żywokostowy kosztuje ok. 15 zł za 50 ml. Maść natomiast kosztuje ok. 12 zł za 100 g.

Żywokost lekarski - uprawa

Uprawa żywokostu jest stosunkowo prosta. Żywokost nie jest problematyczną i zbyt wymagającą rośliną. Preferuje wilgotne podłoże, najlepiej ziemię zmieszaną z próchnicą.

Żywokostowi należy zapewnić średnie nasłonecznienie. Im bardziej warunki uprawy będą zbliżone do naturalnych warunków, w których żywokost występuje, tym okazalszy urośnie.

Żywokost jest dość dużą rośliną, dlatego podczas sadzenia należy zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca. Najlepiej sadzić w odstępach ok. 50 cm.

Żywokost jest rośliną ekspansywną, dlatego jeśli dopuścimy do naturalnego rozsiewu jej nasion, może powstać problem z nadmiernym rozsiewaniem się żywokostu.

Żywokost lekarski można rozmnażać za pomocą nasion lub podziału sadzonek korzeniowych.

O autorze
Weronika Rumińska
Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji redaktorsko-wydawniczej na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowania związane z pracą redaktora rozwijała już w trakcie studiów magisterskich, czynnie współpracując z serwisem Poradnikzdrowie.pl na ścieżce redaktorskiej i social mediów. Prywatnie miłośniczka dobrego kryminału oraz jeździectwa.

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie