Tabletki antysmogowe (na smog) - prawdziwe działanie i właściwości

2019-01-18 8:51

Tabletki antysmogowe to tabletki, które mają oczyszczać organizm z toksyn wdychanych z powietrza, przekonują producenci tego typu suplementów. Tyle w teorii. Jakie jest prawdziwe działanie tabletek antysmogowych? Okazuje się, że firmy farmaceutyczne postanowiły zarobić na smogu i produkowane przez nie tabletki antysmogowe to czysty chwyt marketingowy, a lekarze ostrzegają przed ich spożywaniem.

Tabletki antysmogowe (na smog) - prawdziwe działanie i właściwości
Autor: Thinkstockphotos.com Tabletki antysmogowe (na smog) - prawdziwe działanie i właściwości

Spis treści

  1. Tabletki antysmogowe (na smog) - działanie
  2. Tabletki antysmogowe (na smog) to chwyt marketingowy

Tabletki antysmogowe, czyli tabletki na smog, to suplementy diety, które - jak przekonują producenci - skutecznie neutralizują skutki wydychania zanieczyszczonego powietrza: smogu, dymu, spalin, pyłów. Jakie jest prawdziwe działanie tabletek na smog? Lekarze wskazują, że tabletki na smog zostały wymyślone po to, aby nakręcić biznes i nie ma żadnych dowodów naukowych na ich skuteczność.

Tabletki antysmogowe (na smog) - działanie

Jak dokładnie działają tabletki antysmogowe? Jak można dowiedzieć się z ulotki, tabletki zawierają "oligomeryczne procyjanidyny, tak zwane OPC, pochodzące z ekstraktu z kory sosny nadmorskiej". Dalej można przeczytać, że "OPC to związki o wysokim potencjale przeciwutleniającym". Dodatkiem są witaminy i cynk, czyli substancje o działaniu synergistycznym z OPC.

Cena tabletek antysmogowych to około 24 zł za 30 sztuk.

OPC to klasa polifenoli i flawonoidów, które znajdują się m.in. w jagodach, cytrusach, kakao czy ekstrakcie z nasion winogron. Rzeczywiście związki te mają wiele właściwości zdrowotnych - wykazują nie tylko silną aktywność przeciwutleniającą i wyjątkową zdolność usuwania wolnych rodników, lecz także działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, antynowotworowe, anti-agingowe, przeciwzapalne i przeciwalergiczne.1 OPC może być pomocne w terapii cukrzycy 2 typu i insulinooporności.

Chronią także układ krążenia, gdyż są związkami oddziaływującymi na naczynia krwionośne poprzez swą aktywność przeciwutleniającą i wpływ na elastazę. Ponadto wykazują znamienną statystycznie aktywność przeciwagregacyjną płytek.1 To tylko niektóre z udowodnionych właściwości zdrowotnych OPC.

Jeśli bliżej przyjrzeć się składowi, dowiemy się, że 1 kapsułka zawiera - oprócz OPC z ekstraktu z sosny nadmorskiej - witaminę C, witaminę E, witaminy z grupy B, a ponad to cynk, maltodekstrynę i inne substancje pomocnicze.

Tabletki antysmogowe (na smog) to chwyt marketingowy

Może się wydawać, że tabletki antysmogowe mają prozdrowotne substancje. Rzecz w tym, że tabletki na smog to suplementy diety, a te - w przeciwieństwie do leków - nie muszą podlegać żadnym badaniom, a co za tym idzie - nie wiadomo jaki jest ich rzeczywisty skład i czy w ogóle działają. Producenci suplementów nie więc mogą pisać, że suplement "leczy" i stąd takie określania jak "neutralizuje".

Nie ma wyników badań, które potwierdzałyby, że tabletki antysmogowe są skuteczne. Dopóki nie zostaną przebadane w laboratoriach, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy działają, czy nie.

- To nic więcej, jak tylko "smog-biznes". (…)Wspaniale byłoby mieć tabletkę na smog i na odwrócenie negatywnych skutków kancerogenów, czy wdychanego przez nas zanieczyszczonego powietrza, ale takich tabletek nie ma – przekonuje w rozmowie z TOK FM dr n.med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.2 Gdyby były, już dawno byłyby stosowane u osób, które palą tytoń.

Podobnego zdania jest bioetyk Jakub Zawiła-Niedźwiecki z Centrum Bioetyki i Bioprawa. – Producenci suplementów stąpają po cienkiej granicy, nie mogą mówić ani pisać, że dany produkt "leczy" i stąd takie określania jak "neutralizuje", ale przecież to nie jest tak, że suplementem można zneutralizować zanieczyszczenie powietrza. Mamy tu do czynienia po prostu z fałszywą reklamą – ocenia Zawiła-Niedźwiecki.2

Eksperci zamiast przyjmowania wymyślnych suplementów, radzą zadbać o odpowiednią dietę, rozważyć kupno masek antysmogowych, oczyszczaczy powietrza.

Warto wiedzieć

Krem na smog za 965 zł i... butelki ze świeżym powietrzem, czyli smog biznes

W sprzedaży są nie tylko tabletki, które mają chronić przed smogiem, lecz także krople do oczu czy kremy i inne kosmetyki. Jedna z firm oferuje krem detoksykująco-dotleniający krem na smog za...965 zł (za 45 ml). Jak przekonują producenci "To innowacyjny preparat, który nie tylko wyłapuje tlen z powietrza, by „wtłoczyć” go w głąb skóry, ale również wychwytuje nadmiar dwutlenku węgla w skórze, wiąże go i „wyrzuca” na zewnątrz". Jedna z firm poszła o krok dalej i sprzedaje... świeże powietrze w butelce. Jedna starcza na 80 wdechów. Koszt to 28 dolarów za sztukę.

Źródło:

1. Mścisz A., Lutomski J., Znaczenie prewencyjne związków polifenolowych zawartych w winogronach, "Postępy Fitoterapii" 2003, nr 1

2. "To jak sprzedawanie drogich garnków staruszkom". Powstały tabletki antysmogowe, http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,22903927,sprzedaja-tabletki-neutralizujace-dzialanie-smogu-dowiedzielismy.html