Maski antysmogowe chronią przed zanieczyszczonym powietrzem?

2018-02-27 14:00

Maski antysmogowe, które mają chronić przed oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem, stają się coraz popularniejsze. Wszystko dlatego, że poziom toksycznych substancji w powietrzu jest przekraczany w wielu miejscach naszego kraju nawet o kilkaset procent. Czy jednak tego typu maski całkowicie chronią przed smogiem? Gdzie można je kupić i jaka jest ich cena?

Maski antysmogowe chronią przed zanieczyszczonym powietrzem
Autor: Thinkstockphotos.com Maski antysmogowe chronią przed zanieczyszczonym powietrzem

Spis treści

  1. Maski antysmogowe a smog
  2. 15 najbardziej toksycznych miast w Polsce. Gdzie jest najwięcej smogu?
  3. Maski antysmogowe - jak chronią przed smogiem?
  4. Maski antysmogowe - gdzie kupić? Jaka jest cena?
  5. Przegląd maseczek, które chronią nas przed smogiem

Według Krakowskiego Alarmu Smogowego, statystyczny krakowiak przyjmuje rocznie tyle rakotwórczego benzoalfapirenu, jak gdyby wypalił 2,5 tys. papierosów!

Maski antysmogowe mają chronić przed smogiem - mgłą zawierającą zanieczyszczenia powietrza. Maski antysmogowe stają się coraz popularniejsze, gdyż w wielu miejscach Polski normy zanieczyszczenia powietrza w okresie jesienno-zimowym są przekraczane nawet o kilkaset procent. Najgorzej jest w Krakowie, gdzie normy te są przekraczane o 400 proc.! Nie lepiej jest też w niektórych miastach Górnego Śląska.

Maski antysmogowe a smog

Zanieczyszczenia powietrza to wszelkiego rodzaju substancje, których obecność w atmosferze ma  szkodliwy wpływ na zdrowie. Należą do nich tlenek węgla, azotu i siarki oraz benzo(a)piren, ozon i metale ciężkie, m.in. kadm, rtęć, ołów. Jednak do najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń należą pyły PM 10 i PM 2,5. Pył zawieszony PM10 ma w składzie cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Pył zawieszony PM2,5 zawiera cząstki o średnicy nie mniejszej niż 2,5 mikrometra, a te mogą przenikać również do krwi. W Polsce największe stężenie PM 10 jest w Krakowie. Nie lepiej jest też w Nowym Sączu, Gliwicach, Zabrzu, Sosnowcu i Katowicach.

Im dłużej wdychamy zanieczyszczone powietrze, tym większe ryzyko rozwoju wielu chorób. Toksyczne związki zawarte we smogu upośledzają funkcje obronne dróg oddechowych, torując drogę wirusom i bakteriom, co sprzyja infekcjom. Poza tym upośledzają wymianę gazową w płucach, co powoduje większe obciążenie serca i zwiększa ryzyko alergii. Dochodzi także do zaostrzenia objawów u osób chorujących na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), choroby układu krążenia. W niektórych przypadkach może także dojść do rozwoju raka płuc.

Wzrost zanieczyszczeń powietrza przekłada się na zwiększoną liczbę zgonów z powodu chorób układu oddechowego. Oszacowano, że każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym przedwcześnie umiera około 400 mieszkańców Krakowa.¹ Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera rocznie 7 mln osób na świecie. Przyczyną tych zgonów są choroby płuc, nowotwory.

15 najbardziej toksycznych miast w Polsce. Gdzie jest najwięcej smogu?

Statystyki są przerażające. 36 z 50 miast z najgorszym powietrzem w UE jest w Polsce. Przedstawiamy 15 z nich - te, które są najbardziej toksyczne. W tych miastach smogu jest najwięcej. Na liście są głównie miasta zlokalizowane na Śląsku i w województwie mazowieckim.

Najbardziej rakotwórcze miasta Polski
Autor: Raport NIK: SPEŁNIANIE WYMOGÓW OKREŚLONYCH DLA UZDROWISK

Maski antysmogowe - jak chronią przed smogiem?

Ochroną przed smogiem mogą być maski przeciwpyłowe, dzięki którym wdychamy powietrze oczyszczane przez wymienne filtry. Producenci masek przekonują, że zatrzymują one 99 proc. zanieczyszczeń. Jak specjaliści są sceptyczni co do tych zapewnień i zaznaczają, że tego typu maska nie chroni przed smogiem całkowicie. Nie wszystkie zanieczyszczenia zostają bowiem na filtrach, tylko ich część.

Maska antysmogowa tylko częściowo pomaga, nie chroni całkowicie przed zanieczyszczonym powietrzem.

To niejedyne wady maski przeciw smogowi. Należy pamiętać, że oddychanie w niej jest mniej lub bardziej utrudnione. Wcześniej czy później (zależy od intensywności wysiłku) pojawi się zawilgocenie maski. Osoby, które noszą okulary, muszą liczyć się z tym, że będą zaparowane przy wysiłku fizycznym (przy chodzeniu mniej - lekkie zaparowanie na dole okularów). Poza tym, aby maska działała prawidłowo, musi być dobrze dopasowana do twarzy, inaczej część powietrza nie będzie filtrowana. O maskę trzeba też dbać - myć ją lub prać. Jednak co najważniejsze - trzeba regularnie wymieniać filtry. Z zasady nie powinny być one używane dłużej niż dwa tygodnie, jednak należy je wymieniać zawsze wtedy, gdy zmienią kolor z białego na szary (w Krakowie może to być konieczne już po kilku godzinach).

CZYTAJ TEŻ:

Zdaniem eksperta
Dr Rafał Hrynyk, ekspert Pracodawców RP

Jak prawidłowo założyć maskę antysmogową?

Jeśli mamy dłuższe włosy, przed założeniem maski najlepiej je związać. Należy także zdjąć biżuterię, gdyż może ona powodować odkształcenie np. taśm i przez to niedokładne dopasowanie maski. Twarz u mężczyzn z tego samego powodu powinna być ogolona. Przed założeniem maski należy upewnić się, czy mamy czyste ręce, aby brud nie przedostał się do wnętrza maski. Następnie musimy sprawdzić, czy maska jest w dobrym stanie, czy nie jest zniszczona, ubrudzona itp. Maskę należy rozłożyć i uformować, w tym rozprostować wszystkie taśmy. Trzymając półmaskę w jednej ręce, drugą trzeba wziąć wszystkie taśmy i umieścić je na głowie. Pamiętajmy, że taśmy nie mogą być splątane. Obie części maski – i dolna i górna – muszą przylegać dokładnie do twarzy, nie mogą być zagięte. Przy użyciu obu rąk musimy dopasować blaszkę nosową do kształtu twarzy, aby do niej przylegała. Pod koniec powinniśmy wykonać test dopasowania i robiąc wdech lub wydech sprawdzić, czy zanieczyszczone powietrze nie przechodzi z powodu nieszczelnego dopasowania maski.

Maski antysmogowe - gdzie kupić? Jaka jest cena?

Maski antysmogowe można kupić w aptekach, sklepach z artykułami bhp, w sklepach budowlanych i internetowych. Kosztują od 100 do nawet 300 zł. Do tego należy doliczyć także koszty filtrów, które trzeba wymieniać co jakiś czas (ok. 10 zł za sztukę).

Ważne

Maski antysmogowe - czym się kierować przy wyborze?

Przy wyborze maski antysmogowej należy zwracać uwagę na filtr. Ważne, żeby filtrował bardzo małe cząstki pyłu (czyli PM2,5), które przedostają się nie tylko do płuc, lecz także do krwi. Do użytku w mieście maska powinna też mieć warstwę z węglem aktywnym, który będzie chronić przed zanieczyszczeniami gazowymi.

Nie ma żadnych odgórnych wytycznych, przy jakich stężeniach pyłów powinno się nosić maski. Dobrze je jednak zakładać już wtedy, kiedy poziom PM10 przekroczy 50 jednostek na metr sześcienny, czyli obowiązującą w Polsce normę.

Przegląd maseczek, które chronią nas przed smogiem

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Warto wiedzieć

Maski antysmogowe są nieskuteczne?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował wyniki kontroli Inspekcji Handlowej, która przetestowała maski antysmogowe i czujniki tlenku węgla. Okazało się, że większość produktów jest nieskuteczna. Na 10 masek sprawdzonych przez laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego w Łodzi połowa została zakwestionowana. Dwa modele uznano za zupełnie bezużyteczne, trzy miały błędy na przykład w instrukcjach użytkowania. Problem w tym, że jak czytamy w oficjalnym komunikacie UOKiKu “konsumenci nie są w stanie samodzielnie ocenić, czy maski antysmogowe spełniają wymagania określone w przepisach i dobrze ich chronią. urzędnicy opublikowali w punktach poradnik na co warto zwracać uwagę przy zakupie

  • CE – oznacza, że producent przeprowadził procedurę oceny zgodności i deklaruje, że produkt spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne
  • FFP1, FFP2, FFP3 – wskazuje klasę ochrony filtra: najsłabsza to 1, najwyższa – 3
  • NR – półmaska jednorazowego użytku. Nie zakładaj jej ponownie i nie noś dłużej niż 8 godzin
  • R – półmaska wielokrotnego użytku
  • D – oznacza, że półmaska pozytywnie przeszła badanie na zatkanie pyłem dolomitowym. Wybierz produkt z tym znakiem, jeśli planujesz przez dłuższy czas pracować w zapylonym pomieszczeniu, np. podczas remontu domu

Źródło: UOKiK dla bezpieczeństwa: maski antysmogowe i czujniki czadu pod lupą, https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=13984

Źródło:

1. www.krakowskialarmsmogowy.pl/smog