Gwiazdy chore na Hashimoto [GALERIA]

2019-03-12 12:12 Weronika Rumińska

Choroba Hashimoto może dotknąć każdego! Zaliczana jest już nawet do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Chorują na nią także znane osoby. Dowiedz się, czy choroba Hashimoto zmieniła życie gwiazd i które z nich zmagają się z chorobą.

O chorobie Hashimoto mówi się coraz więcej. Jest to w dużej mierze zasługa gwiazd, które nie wstydzą się mówić o swojej chorobie i nagłaśniają temat. Zachęcają tym samym Polki do badań profilaktycznych oraz chcą zwiększyć ich świadomość na temat tego, z czym same się zmagają. Kayah, Karolina Szostak, Kinga Rusin, Maffashion… i wiele innych znanych osób zmaga się z tą chorobą. Jak wygląda ich życie z Hashimoto?

Gwiazdy chore na Hashimoto - Kayah

Na Hashimoto od wielu lat choruje wokalistka - Kayah. Opuchlizna, ciągłe zmęczenie i rozdrażnienie to jedne z nielicznych dolegliwości, które dotknęły artystkę. Oprócz tego Kayah miała problemy ze snem i była zmuszona wyrzucić ze swojej diety produkty zawierające gluten, nabiał i cukier. To nie koniec wyrzeczeń. Ze względu na chorobę nie może także korzystać z niektórych zabiegów medycyny estetycznej. Kayah przyznaje, że ciężko jest żyć z ciągłymi restrykcjami, a choroba zburzyła jej wiele planów.

Gwiazdy chore na Hashimoto - Karolina Szostak

Hashimoto zmieniło także życie dziennikarki sportowej, prezenterki telewizyjnej i reporterki – Karoliny Szostak. Swego czasu w wyniku choroby Karolina Szostak znacznie przybrała na wadze. Jednak prezenterka w pełni akceptuje siebie. Jest świadoma tego, że wiele kobiet zmaga się z Hashimoto i otwarcie mówi, że choroba wymaga szczególnego traktowania, gdyż znacznie osłabia metabolizm. Karolina Szostak nacisk stawia głównie na odpowiednią dietę i ruch.

Gwiazdy chore na Hashimoto - Monika Pyrek

Choroba Hashimoto dotknęła także Monikę Pyrek. Lekkoatletka niepokojące objawy odczuwała szczególnie podczas wysiłku. Zaczęła szybko się męczyć, a najprostszy trening sprawiał jej wiele trudu. Dopiero po zdiagnozowaniu choroby i rozpoczęciu kuracji objawy nieco osłabiły się. Lekkoatletka przytyła, poprawiła jej się cera oraz wyniki. Sama przyznaje, że poczuła się o niebo lepiej!

Gwiazdy chore na Hashimoto – Maffashion

Ze swoją chorobą nie kryje się także znana blogerka Maffashion. O objawach Hashimoto chętnie dzieli się na swoim blogu:

„Od czasu do czasu jestem wielka na twarzy jak dynia! Wracam do normy, a ludzie np. pytają, czy schudłam. Muszę brać codziennie tableteczkę. Trzeba o tym pamiętać, bo tu chodzi o hormony”.

Maffashion jest jednak pełna optymizmu i uważa, że z Hashimoto da się żyć, mimo nieprzyjemnych objawów. W swoim wpisie na Facebooku dzieli się przeciwnościami, które musi pokonać chorując i zachęca również kobiety do regularnych badań tarczycy:

„Osoby cierpiące na problemy z tarczycą doskonale wiedzą jak przeszkadza ona w funkcjonowaniu. Pomijając wizualne aspekty, pojawiają się inne zmiany - objawy. Jest ich bardzo dużo. U każdego jednak to mocno indywidualna sprawa. W dniu kiedy odbierałam nagrody czułam się przeszczęśliwa, ale mój organizm chyba nie. (…) Mimo, że moje hormony są już lepiej uregulowane, nadal miewam dni (serie), w których czuję się‪ #‎niefajnie‬. Jestem wtedy zła na cały świat, dlaczego akurat dziś muszę wyglądać jak balon - każda kobieta wie, co mam na myśli, jednak tu jest dodatkowy powód. (…) Zbadajcie się pod kątem tarczycy. Nawet profilaktycznie. Natomiast wszystkie te osoby, które się ze mną solidaryzują... przybijam piątkę, wiem, co czujecie. Jestem z Wami! Dbajmy o siebie!”

Gwiazdy chore na Hashimoto - Kinga Rusin

O swojej chorobie mówi głośno także Kinga Rusin. Prezenterka i dziennikarka uważa, że chorobie Hashimoto winna jest przede wszystkim wszechobecna chemia w żywności. Rusin szukała wszędzie jak najwięcej informacji i swojej chorobie, konsultowała się z wieloma lekarzami, aby ułożyć sobie swój własny i odpowiedni dla swojego organizmu jadłospis. Uważa, że dieta bardzo wiele zmienia i dodaje dużo energii, jednak kluczem do sukcesu w walce z Hashimoto jest przede wszystkim współpraca z dobrymi endokrynologami. Tej choroby nie da się wyleczyć, można jedynie łagodzić jej objawy dzięki odpowiedniemu ustawieniu hormonów.

Gwiazdy chore na Hashimoto - Anna Kalczyńska

Dziennikarka telewizyjna i prezenterka Anna Kalczyńska również zmaga się z chorobą Hashimoto. Mimo uporczywych objawów, Kalczyńska nie poddaje się. Napawa optymizmem i dzieli się z dobrymi radami i przemyśleniami związanymi z chorobą Hashimoto. Na swoim profilu na Instagramie pisze tak:

„Dużo spać, dużo się przytulać, być z najbliższymi, jak najwięcej się śmiać i być blisko natury, najlepiej w cieple i w słońcu..to najważniejsze rady, jakie zapamiętałam z poradnika dla zmagających się z Hashimoto. Nikt za nas tego nie zrobi: trzeba opiekować się sobą i zadbać o zdrowie!”

Gwiazdy chore na Hashimoto - Marta Dyks

Znana modelka Marta Dyks o swojej chorobie postanowiła podzielić się na Facebooku. „Odkąd dowiedziałam się co mi jest, moje życie wygląda inaczej” - pisze modelka. Wnikliwie opisała także swoje objawy związane z chorobą Hashimoto:

„Ciągle Ci zimno? Odczuwasz osłabienie, zmęczenie, nic Ci się nie chce, jesteś spowolniona fizycznie, psychicznie. W ciągu dnia jesteś senna. Masz obniżony nastrój, często łapią Cie doły, masz stany depresyjne? Zaburzenie koncentracji, wieczne poddenerwowanie, rozdrażnienie, bezsenność, kłopoty z koncentracją, pamięcią, zmienność nastrojów. Pojawiają się obrzęki twarzy, powiek, zasinienia pod oczami, wiecznie przesuszona, szara, szorstka skóra, przesuszone i wypadające włosy, rozdwajające się paznokcie, tycie, bądź przybieranie na wadze, trzymanie wody i opuchnięcie ciała, nadmierna potliwość, zaparcia, obfite miesiączki. (…) Miałam dość, wiedziałam, że to już nie jest zbiór luźnych dolegliwości, wiedziałam, że to trzeba tylko znaleźć i nazwać. Po poszukiwaniach okazało się, że to HASHIMOTO. Wystarczyło badanie krwi z pakietem na hormony tarczycy i przeciwciałami”.

Kluczem do sukcesu okazała się trafnie postawiona diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia. „Nie wyglądam na osobę z hashimoto, ale tylko dlatego, że mam ją zdiagnozowaną i dbam o zdrowie” - pisze modelka.

Dzięki temu Marta może znów cieszyć się życiem i, choć musi regularnie kontrolować stan swojego zdrowia, odzyskała radość życia i znów może normalnie funkcjonować: „Odzyskałam radość, energię, siłę, pogodę ducha, śpię o wiele krócej i jestem wyspana, w ciągu dnia nie przysypiam tam gdzie popadnie, rano już patrzę w lustro i nie muszę wszelkimi sposobami doprowadzać twarzy do ładu..”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE