Koronawirus niebezpieczny dla osób starszych - jak chronić seniorów?

2020-03-10 10:41

Seniorzy są grupą wyższego ryzyka, biorąc pod uwagę umieralność wskutek zachorowania na COVID-19. GIS wydał specjalne zalecenia dla osób starszych, które teraz powinny na siebie szczególnie uważać.

Koronawirus niebezpieczny dla osób starszych
Autor: Getty Images Koronawirus stanowi duże zagrożenie dla osób starszych i schorowanych.

Spis treści

  1. Zalecenia GIS dla seniorów - higiena
  2. Zalecenia GIS dla seniorów - odżywianie
  3. Zakupy dla seniora
  4. Zalecenia GIS dla seniorów - sprawdzone źródła wiedzy

Jak podaje WHO w analizie przypadków zarażenia COVID-19, osoby po 65. roku życia to jedna z grup, którym koronawirus SARS-CoV-2 zagraża najbardziej. Starsze osoby mają niższą odporność, częściej cierpią już na inne choroby. Dlatego Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalny komunikat dla seniorów, w którym znajdują się zalecenia postępowania w obliczu epidemii koronawirusa.

Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

GIS przypomina, że duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Dlatego, jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw w urzędach, na poczcie, czy bywanie w kościołach.

Zalecenia GIS dla seniorów - higiena

Główne zalecenia dotyczą higieny i są takie same, jak dla wszystkich osób:

  • Często myj ręce. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
  • Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe. Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.
  • Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków. Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
  • Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy. Należy zachować co najmniej 4-5-metrową odległość od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
  • Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

Zalecenia GIS dla seniorów - odżywianie

Seniorzy powinni także szczególnie dbać o zdrowe odżywianie i nawadnianie organizmu:

  • Stosować zrównoważoną dietę.
  • Unikać wysoko przetworzonej żywności.
  • Pamiętać o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców.
  • Piciu codziennie ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę).

GIS uspokaja, że doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zakupy dla seniora

Z myślą o seniorach wprowadzono również obostrzenia, które mają na celu zminimalizowanie kontaktu osób starszych z młodszymi, którzy mogą być bezobjawowymi nosicielami koronawirusa. Aby uniknąć zakażenia przez seniorów, wyznaczone zostały specjalne godziny, w których osoby starsze mogą zrobić zakupy. Od 10:00 do 12:00 sklepy otwarte są tylko dla seniorów.

Seniorzy mogą również prosić o pomoc w robieniu zakupów. Ostatnio w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej zdjęć komunikatów, jakie lokatorzy wywieszają w swoich klatkach schodowych, w których oferują pomoc swoim starszym sąsiadom. „Drodzy sąsiedzi i seniorzy! Jeśli w związku z koronawirusem wolicie nie wychodzić z domu zapukajcie pod numer 77. Chętnie zrobimy wam zakupy lub pojedziemy do apteki” – taką kartkę wywieszono na jednej z klatek w bloku. 

Zalecenia GIS dla seniorów - sprawdzone źródła wiedzy

GIS zaleca korzystanie ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie, które publikowane są na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Tam każdy znajdzie sprawdzone informacje na temat epidemii COVID-19, oparte na dowodach naukowych. W ten sposób można uniknąć wielu niepokojów, które są naturalnym odruchem w przypadku zagrożenia zdrowia.

Więcej o koronawirusie z Chin