Choroba kociego pazura: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

2021-07-26 11:26

Choroba kociego pazura może wystąpić po zadrapaniu lub ugryzieniu przez kota. Należy do łagodnych chorób odzwierzęcych, choć w szczególnych przypadkach może być naprawdę niebezpieczna. Jakie są przyczyny i objawy choroby kociego pazura? Czy zawsze stosuje się antybiotyk? Jakie są najczęstsze powikłania?

choroba kociego pazura
Autor: Photos.com Choroba kociego pazura może wystąpić po zadrapaniu lub ugryzieniu przez kota.

Spis treści

  1. Choroba kociego pazura - co to jest?
  2. Choroba kociego pazura: objawy
  3. Choroba kociego pazura - diagnostyka
  4. Choroba kociego pazura: leczenie
  5. Choroba kociego pazura: powikłania
Czy nużycą można się zarazić od zwierząt domowych?

Choroba kociego pazura - co to jest?

Choroba kociego pazura wywoływana jest przez bakterie Gram-ujemne Bartonella henselae i Bartonella clarridgeiae - najczęściej przenoszą je młode koty, dużo rzadziej psy, króliki, a nawet wiewiórki. Występuje na całym świecie. Badania wykazały, że aż 50 procent zdrowych kotów jest nosicielem bakterii wywołujących tę chorobę. Wylęga się ona w organizmie człowieka ugryzionego lub podrapanego przez kota (rzadziej inne zwierzę) od 1 do 8 tygodni.

Choroba kociego pazura: objawy

Objawy choroby kociego pazura to:

  • grudka, potem pęcherzyk, czasem owrzodzenie w miejscach wniknięcia drobnoustrojów rozwija się na skórze . Zmiana skórna utrzymuje się od 1 do 8 tygodni i samoistnie zanika.
  • u części pacjentów dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych w najbliższej okolicy, na ogół jednostronnie. Powiększone węzły chłonne są najczęściej miękkie, nieco tkliwe przy obmacywaniu, skóra nad nimi - zaczerwieniona.

Mogą też pojawić się:

Sporadycznie występują przypadki, w których powiększone węzły chłonne ulegają zropieniu i powstaje przetoka, co wymaga interwencji chirurgicznej.

Choroba kociego pazura - diagnostyka

W typowych przypadkach ustalenie rozpoznania wydaje się łatwe, należy jednak pamiętać, że wiele chorób przebiega z powiększeniem węzłów chłonnych, np.

Gdy zachodzą jakieś wątpliwości, wykonuje się badania serologiczne oraz biopsję powiększonego węzła chłonnego.

Przeprowadzenie badań jest konieczne u pacjentów, u których powiększenie węzłów chłonnych utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni.

Choroba kociego pazura: leczenie

Zwykle choroba nie ma ostrego przebiegu - mija w ciągu około 10 dni, niezależnie od tego, czy podano antybiotyki.

Jeśli doszło do powiększenia węzłów chłonnych, to po kilku tygodniach wracają one do swoich naturalnych rozmiarów samoistnie.

Jeśli przebieg jest ostrzejszy - konieczne jest podanie antybiotyku - azytromycyny - drobnoustroje wywołujące chorobę kociego pazura są na nią wrażliwe.

Choroba kociego pazura: powikłania

Zwykle choroba ma łagodny przebieg i mija w ciągu około 10 dni, niezależnie od tego, czy zastosowano leczenie antybiotykami.Najczęstsze powikłania choroby kociego pazura to:

Choroby zakaźne - test wiedzy
Pytanie 1 z 19
Salmonella typhi to bakterie wywołujące: