Brazylijska gorączka krwotoczna: przyczyny, objawy, leczenie

2019-07-05 11:04

Brazylijska gorączka krwotoczna to choroba wirusowa, o której wciąż mało wiemy - opisano tylko kilka przypadków zachorowania. Jakie są przyczyny wystąpienia tej gorączki krwotocznej? Jakie daje objawy ta zoonoza? I czy znamy sposób leczenia brazylijskiej gorączki krwotocznej?

Brazylijska gorączka krwotoczna: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: Getty Images Brazylijska gorączka krwotoczna to choroba mało znana- do dwóch z opisanych w literaturze medycznej przypadków zakażenia doszło w laboratorium,

Spis treści

  1. Brazylijska gorączka krwotoczna: objawy
  2. Brazylijska gorączka krwotoczna: leczenie

Brazylijska gorączka krwotoczna wywoływana jest przez RNA wirus Sabiá (SABV), którego zaliczamy do arenawirusów Nowego Świata (kompleks Tacaribe). Jego nosicielami, tak jak w przypadku kilku innych gorączek krwotocznych, są gryzonie. Ponieważ do dwóch z opisanych w literaturze medycznej przypadków zakażenia doszło w laboratorium, uważa się, że wirus przenoszony jest drogą wziewną.

Brazylijska gorączka krwotoczna: objawy

Podobnie jak w przypadku innych gorączek krwotocznych choroba zaczyna się objawów przypominających grypę, takich jak:

Z czasem do powyższych dochodzą:

co powoduje odwodnienie.

W jednym z opisanych przypadków (pierwsza chora, której historię choroby opisano w 1994 roku) doszło do zgonu z powodu pojawienia się ognisk krwotocznych i martwiczych m. in. w wątrobie, przewodzie pokarmowym i narządach rodnych. Doszło również do obrzęku płuc.

Badania wykazały podwyższone poziomy enzymów wątrobowych i leukopenię.

Brazylijska gorączka krwotoczna: leczenie

Znikoma liczba odnotowanych przypadków sprawia, że nie ma leczenia przyczynowego. Leczenie objawowe polega przede wszystkim na zapobieganiu odwodnieniu.