SKAZA BIAŁKOWA może pozostać na całe życie

2011-12-14 11:25 Małgorzata Sobolewska

Skaza białkowa czyli inaczej alergia pokarmowa objawia się zmianami skórnymi. Potocznie uważa się, że skaza białkowa jest uczuleniem na mleko krowie. Tymczasem problem jest bardziej złożony, a czynnikami uczulającymi mogą być również cytrusy, kakao lub jajka.

Pierwsze symptomy skazy białkowej pojawiają się jeszcze w okresie niemowlęcym. Rodzice zwracają uwagę na  nienaturalnie zaczerwienione i błyszczące policzki dziecka.  Skaza białkowa przyczynia się do powstania atopowego zapalenia skóry, które może się wystąpić także na innych częściach ciała. Gdy dziecko jest starsze, skóra staje się bardzo sucha i się łuszczy, a ogniska chorobowe rozprzestrzeniają na szyję, ręce, nogi i tułów. Charakterystycznym objawem skazy białkowej są czerwone plamy w zgięciach rąk i nóg lub podłużne zmiany skórne na małżowinach usznych. Czasami zmianom skórnym towarzyszą dolegliwości ze strony układu pokarmowego -  kolki i zbyt częste ulewanie pokarmu. Dziecko cierpiące z powodu skazy białkowej często bywa niespokojne i nadpobudliwe, gdyż zmiany na skórze swędzą.

Uczula nie tylko mleko

Przyczyny skazy białkowej nie zostały do końca poznane. Podejrzewa się, że mogą być to czynniki genetyczne: skaza białkowa częściej dotyka te dzieci, których rodzice cierpieli w przeszłości z jej powodu. Zauważono też, że schorzenie często ujawnia się pod wpływem  alergenów, którymi mogą być pyłki, roztocza, sierść, pierze. Chociaż powszechnie uważa się, że skaza jest skutkiem nietolerancji mleka krowiego, nie tylko ono prowadzi do wystąpienia zmian chorobowych. Do produktów uczulających należą też m.in. ryby, soja, gluten, wołowina i cielęcina, kakao, czekolada, białko jaja kurzego, owoce cytrusowe, orzechy, orzeszki ziemne, migdały i pistacje.

Skaza białkowa u dziecka - jak rozpoznać?

W leczeniu skazy białkowej najważniejsza jest dieta

Leczenie skazy białkowej jest trudne i polega zarówno na eliminacji przyczyn, jak i objawów choroby. Eliminacja przyczyn wymaga od rodziców i dziecka przestrzegania restrykcyjnego jadłospisu, w którym nie będzie produktów mogących wywoływać alergię. Aby je rozpoznać, najlepiej prowadzić dzienniczek, w którym notowane będzie wszystko, co dziecko zjadło, a także jakie skutki produkty te powodują. Istotne jest, by eliminując produkty, skonsultować się z lekarzem, gdyż rezygnacja z nich może spowodować niedostarczenie dziecku wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju. Warto też czytać dokładnie etykiety,  ponieważ czynniki uczulające mogą występować w produktach, które teoretycznie nie powinny uczulać. 
Reakcja alergiczna może pojawić się nawet kilka dni po zjedzeniu nowego pożywienia.  Kolejne pokarmy powinny być wprowadzane do diety dziecka stopniowo tak, aby rodzice mieli czas przekonać się, jak na nie reaguje. Modyfikacji wymaga też dieta mamy karmiącej piersią, jeśli u dziecka stwierdzono skazę białkową. Zazwyczaj musi ona zrezygnować nie tylko z mleka krowiego, ale także innych przetworów mlecznych ( jogurtu, serów, masła i śmietany) i innych produktów uczulających. W jej diecie mogą natomiast znaleźć się: mięso drobiowe, ryż, kasza, ziemniaki, żółtko jaja kurzego, marchewka, a w małych ilościach nawet brukselka i kapusta. Jeśli matka będzie przestrzegać diety, nie powinna się odstawiać dziecka od piersi przynajmniej do 6 miesiąca. Dietę należy rozszerzać stopniowo, wprowadzając jeden produkt na tydzień i zwracając uwagę na alergeny. Alergia pokarmowa zwykle zanika samoistnie około drugiego roku życia dziecka, a ono samo może jeść wszystkie pokarmy. Czasami jednak pozostaje dłużej, a na niektóre składniki chory może być uczulony nawet przez całe życie.

Skóra atopowa wymaga natłuszczania i nawilżania

W leczeniu skazy białkowej ważne jest przestrzeganie zasad właściwych dla pielęgnacji skóry atopowej. Przede wszystkim taką skórę należy natłuszczać i nawilżać emolientami czyli odpowiednimi substancjami przywracającymi jej naturalne bariery ochronne. Odtwarzają one płaszcz lipidowy skóry, zapobiegają utracie wody, powodują wzrost jej elastyczności i zmniejszają uczucie swędzenia. Emolienty mogą mieć postać mydła, płynu do kąpieli, żelu pod prysznic lub kremu i stworzone są na bazie parafiny, wazeliny, hipoalergicznej lanoliny, olejków roślinnych i mineralnych.
W leczeniu silnych ognisk zapalnych na skórze okresowo stosuje się leki przeciwhistaminowe i maści sterydowe. Nie można smarować nimi skóry długo, ani na dużej powierzchni, gdyż można doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Leczenie powinno być zawsze prowadzone pod stałą kontrolą lekarza dermatologa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
M.
|

Witam. Niestety jako dziecko miałam skaze białkowa, z której wszyscy myśleli, że wyrosłam. Nic bardziej mylnego. Gdy urodziłam dziecko skaza wróciła. Podczas karmienia piersią nabawiłam się egzemy, która raz jest ładniejsza raz gorsza zależy co zjem, bo nie uczula mnie tylko nabiał ale wszystko co posiada dużo histiaminy w tym nawet pomidory i seler takie podstawowe składniki... . Życie że skaza to pasmo wyrzeczeń i modyfikacji jadłospisu liczę na to że znajdzie się na to jakis lek/terapia cokolwiek! Powodzenia wszystkim zmagają umiejętności się z tą chorobą.

marta
|

zgadzam się, że diata jest najważniejsza. przez pierwszy rok nie podawałam córce nic co zawierało białko mleka krowiego. piła nutramigen, dostawała latopic żeby wspomóc układ pokarmowy.pierwszą prowokacje miała po 1 urodzinach, niestety wyszło, że nadal jest uczulona. przez nastepny rok była na diecie i dopiero po 2 urodzinach skaza minęła.

magda
|

ja podawałam córce latopic, to probiotyk dla dzieci ze skazą i azs. pomaga zatrzymać marsz alergiczny. oczywiście była na ścisłej diecie. ze skazy wyrosła, ale nadal nie je cytrusów, kakao i truskawek.