Dieta przy skazie białkowej - zasady. Co jeść przy alergii na białko?

2015-07-11 9:24 Monika Majewska

Dieta przy skazie białkowej jest przeznaczona dla osób, u których została zdiagnozowana alergia pokarmowa na białko - nie tylko mleka. Przy skazie białkowej potencjalnym alergenem są także m.in. białka jaj, niektóre mięsa czy owoce morza. Sprawdź, jak prawidłowo ułożyć dietę przy skazie białkowej i co można jeść bez obaw o wystąpienie objawów uczulenia.

Dieta przy skazie białkowej to dieta eliminacyjna przeznaczona dla osób, które są uczulone na białka, nie tylko mleka (choć to najczęściej występujący typ alergii), lecz także te zawarte w innych produktach, takich jak np. jaja czy mięso.

Skaza białkowa to alergia pokarmowa, której objawy pojawiają się zwykle u małych dzieci. Te "wyrastają" z niej najczęściej do 2. roku życia. W związku z tym dietę przy skazie białkowej najczęściej stosują najmłodsi. Dieta przy skazie białkowej jest przeznaczona także dla matek karmiących, u dzieci których wystąpiły objawy alergii, jak również dla dorosłych, u których alergia utrzymuje się przez całe życie.

Dieta przy skazie białkowej - zasady

Dieta przy skazie białkowej zakłada okresowe lub stałe wykluczenie z jadłospisu produktów zawierających białko. Będzie to nie tylko białko mleka krowiego, lecz także mleka zwierząt innego gatunku (koziego, owczego). Przyczyną silnej alergii może być także mięso: wołowina, cielęcina, wieprzowina. Przy skazie białkowej z jadłospisu należy wykluczyć także inne potencjalne alergeny, takie jak białka jaj, kakao i czekolada mleczna, soja, orzechy ryby czy owoce morza. Potencjalnie alergizujące mogą być także niektóre bakalie: orzeszki ziemne, pistacje, migdały. Reakcję uczuleniową mogą wywołać także cytrusy i truskawki oraz miód.

SPRAWDŹ>> Alergia na jajka. Jak walczyć z alergią na jajka?

Zgodnie z zasadami diety eliminacyjnej, w miejsce szkodliwych lub źle tolerowanych składników pokarmowych należy wprowadzić składniki zastępcze, o równoważnych wartościach odżywczych. W przypadku białka mleka krowiego będą to preparaty hypoalergiczne (czyli pozbawione prawie całkowicie zdolności alergizującej) hydrolizaty kazeiny i białka serwatkowe, jak również preparaty, w których białka mleka krowiego zostały zastąpione pełnowartościowym białkiem roślinnym (mieszanki sojowe - o ile nie ma alergii na soję) i homogenizowane białka mięsa innych gatunków zwierząt (np. kurczaka, indyka).

Dieta eliminacyjna powinna trwać od 6 miesięcy do roku. Po tym okresie należy wprowadzać produkty potencjalnie alergizujące do diety stopniowo i obserwować, czy po zjedzeniu pojawia się reakcja uczuleniowa.

Skaza białkowa - jak ją rozpoznać?

Ważne

Gdzie mogą być ukryte białka?

Białka mogą być ukryte także w wielu innych produktach, takich jak pieczywo, mięsa (np. pasztety, parówki) czy słodkości (np. lody, kremy, batoniki i budynie, niektóre sztuczne słodziki). Uczulające białko można znaleźć także w aptecznych specyfikach, np. w syropach leczniczych i polewach tabletkowych.

Dieta przy skazie białkowej - co można jeść?

Osoby, u których została stwierdzona alergia pokarmowa na białko, mogą bezpiecznie sięgać po mięso drobiowe i królicze, a także po kasze, ryż i makaron. Z warzyw zaleca się marchewkę, kalafior, brokuły, brukselkę i kapustę. Dozwolone są także żółtka jaj i owoce (ale nie cytrusowe i truskawki).

Jak uzupełnić niedobory witamin i minerałów w diecie przy skazie białkowej?

Dieta przy skazie białkowej jest trudna do stosowania nie tylko ze względu na restrykcyjny jadłospis. Tego typu dieta eliminacyjna może doprowadzić do niedoborów przede wszystkim wapnia i witaminy D. Dlatego należy zadbać o ich właściwą suplementację (po konsultacji z lekarzem). Warto wiedzieć, że dobrym źródłem wapnia są kasza (np. gryczana, jęczmienna), fasola, fasolka szparagowa, soja, soczewica, owies, ryby drobno ościste, konserwowe. Z kolei w witaminę D bogate są borówki i mięso.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
aqua
|

orzechów unikać nie trzeba, jedynie obserwować, czy nie alergizują. Odstawić je dopiero wtedy. Poza tym alergizuję głównie ziemne i pistacje, można więc spróbować włoskich. Ale ostrożnie.

KRYSTIAN
|

No ja tak samo myślałem dziecko ma w Kwietniu 8 lat ostatnie objawy skazy wystąpiły w wieku 3-4 lata a dzisiaj powraca alergia i niestety dieta

bella
|

Epuap, jakies brednie opowiadasz. Ja zastosowałam mojemu dziecku, przy pierwszych objawach skazy białkowej, 3 miesięczną kuracje probiotykiem Latopic, który wspomaga trawienie laktozy. Teraz dziecko ma 6 lat i żadnych problemów z alergią, a wtedy bardzo pomógł w opanowaniu wysypki skórnej i kolek.

Epuap
|

Zażywanie probiotyków na dłuższą metę prowadzi organizm do stanu w którym pewne enzymy nie sa produkowane, bo dostarczamy je sztucznie. Po odstawieniu choroba murowana. Poszukajcie w necie, bo jakiś artykuł czytałem a ludzie zazwyczaj patrzą się na reklamy producentów....!

Cycha
|

Lol nigdzie nie napisaliście:D

Magda
|

Przy skazie bialkowej koniecznie należy unikać w diecie samego mleka jak również iinych produktów które go zawierają. Podając dziecku gotowe obiadki czy zupki należy zawsze przeczytać przed podaniem skład. Należy unikac też mięsa cięlećego oraz wołowego, orzechów i zółtek jaj. Można za to stosować mięso drobiowe i królicze, a także kasze, ryż. Zawiat mleka krowiego należy stosowac mleko modyfikowane np bebilon pepti. Dobre efekty można uzyskać stosując probiotyki takie jak Latopic przeznaczone dla alergików