Mleko modyfikowane - jak przygotować mieszankę pokarmu dla dziecka

2007-05-07 2:10

Źle przygotowane mleko modyfikowane nie dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych, może powodować kolki, wzdęcia, zatrucie pokarmowe. Unikniesz kłopotów, jeśli podczas przygotowywania mleka będziesz przestrzegać kilku prostych zasad.

Mleko modyfikowane - jak przygotować mieszankę pokarmu dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Co powinieneś wiedzieć o karmieniu butelką? Sprawdź! [#TOWIDEO]

Przygotowanie mleka modyfikowanego:

  • Sprawdź datę ważności mleka. Nie używaj również mieszanek, które były otwarte dłużej niż przez tydzień (w takim proszku namnożyły się bakterie).
  • Umyj ręce, wyparz albo wysterylizuj butelkę i smoczek.
  • Woda, której używasz, powinna być wysokiej jakości, niskozmineralizowana, najlepiej rekomendowana przez Instytut Matki i Dziecka. W Polsce są już nawet specjalne wody dla niemowląt, produkuje je Humana. Wodę zagotuj, potem ostudź do temperatury ok. 40ºC. Do przygotowania mieszanek nie używaj wrzątku: zbyt gorąca woda niszczy witaminy i składniki odżywcze. Odmierzoną ilość wlej do butelki.
  • Wsyp do wody odpowiednią ilość mieszanki – zawsze tyle, ile zaleca producent na opakowaniu mleka. Miarki muszą być płaskie, a nie czubate.
  • Zakręć butelkę z mlekiem. Potrząsaj nią do chwili, aż proszek całkowicie się rozpuści i w mleku nie będzie grudek.
  • Sprawdź temperaturę mieszanki. Wylej kilka kropli na przegub dłoni – mleko powinno być ciepłe, ale nie może parzyć. Za gorące ostudź, zbyt chłodne podgrzej, np. wstawiając butelkę na kilka minut do naczynia z gorącą wodą.
  • Niedopite przez niemowlę mleko wylej, bo jest znakomitą pożywką dla bakterii. Od razu umyj butelkę. W żadnym wypadku nie mieszaj starego mleka z nowym.
  • Opakowania albo puszki z mieszanką szczelnie zamykaj, przechowuj w suchym miejscu w temperaturze pokojowej.

Co powinieneś wiedzieć o karmieniu butelką? Sprawdź! [#TOWIDEO]

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza