Mleko modyfikowane - jak przygotować mieszankę pokarmu dla dziecka

Źle przygotowane mleko modyfikowane nie dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych, może powodować kolki, wzdęcia, zatrucie pokarmowe. Unikniesz kłopotów, jeśli podczas przygotowywania mleka będziesz przestrzegać kilku prostych zasad.

Przygotowanie mleka modyfikowanego:

  • Sprawdź datę ważności mleka. Nie używaj również mieszanek, które były otwarte dłużej niż przez tydzień (w takim proszku namnożyły się bakterie).
  • Umyj ręce, wyparz albo wysterylizuj butelkę i smoczek.
  • Woda, której używasz, powinna być wysokiej jakości, niskozmineralizowana, najlepiej rekomendowana przez Instytut Matki i Dziecka. W Polsce są już nawet specjalne wody dla niemowląt, produkuje je Humana. Wodę zagotuj, potem ostudź do temperatury ok. 40ºC. Do przygotowania mieszanek nie używaj wrzątku: zbyt gorąca woda niszczy witaminy i składniki odżywcze. Odmierzoną ilość wlej do butelki.
  • Wsyp do wody odpowiednią ilość mieszanki – zawsze tyle, ile zaleca producent na opakowaniu mleka. Miarki muszą być płaskie, a nie czubate.
  • Zakręć butelkę z mlekiem. Potrząsaj nią do chwili, aż proszek całkowicie się rozpuści i w mleku nie będzie grudek.
  • Sprawdź temperaturę mieszanki. Wylej kilka kropli na przegub dłoni – mleko powinno być ciepłe, ale nie może parzyć. Za gorące ostudź, zbyt chłodne podgrzej, np. wstawiając butelkę na kilka minut do naczynia z gorącą wodą.
  • Niedopite przez niemowlę mleko wylej, bo jest znakomitą pożywką dla bakterii. Od razu umyj butelkę. W żadnym wypadku nie mieszaj starego mleka z nowym.
  • Opakowania albo puszki z mieszanką szczelnie zamykaj, przechowuj w suchym miejscu w temperaturze pokojowej.

Co powinieneś wiedzieć o karmieniu butelką? Sprawdź! [#TOWIDEO]

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
ola
|

bzdury, salmonella to bakteria przeniszalna, sama sie nie zrobi nawet w starym mleku

K.
|

Drogie mamy nie ryzykujcie i nie narażajcie zdrowia waszych Skarbów podając pozostawione przez Nie niedopite modyfikowane mleko...Moja niespełna 1,5 roczna córeczka przeszła niedawno intensywną terapię antybiotykami. Przyczyna - zatrucie salmonellą z uogólnionym przebiegiem - mogło nawet dojść do posocznicy. Na szczęście w porę zareagowaliśmy, nie czekając z wizytą w szpitalu. Na szczęście trafiliśmy na wspaniałych lekarzy najpierw w Tczewie, potem w Oliwie. Na szczęście udało się tą piekielną infekcję zwalczyć, ale jak sobie pomyślę, co było tego przyczyną...Po analizie przebiegu wydarzeń doszliśmy z mężem do wniosku, że córcia przez naszą nieuwagę wypiła pozostawione w butelce (stała na stole, mała po nią sięgnęła) resztki mleka modyfikowanego. Uważajcie drodzy rodzice, bo często przez to, że jesteście zabiegani, robicie kilka rzeczy naraz i tylko przez chwilę spuścicie pociechę z oka - może dojść do tragedii. Gdyby nie to, że na chwilę wyszłam do łazienki i nie wylałam w porę mleka, a mąż niedostatecznie odsunął butelkę od jej małych rączek, uniknęłaby drastycznej terapii i niestety konsekwencji zatrucia, które teraz się pokazują. Na razie jest to spadek odporności, brak łaknienia i senność. A co będzie dalej? Mam nadzieję, że moja córeczka będzie zdrową i szczęśliwą dziecinką i kiedyś nam to niedbalstwo wybaczy. Na szczęście żyje i tylko to się liczy!
Pozdrawiam i życzę powodzenia w unikaniu niebezpieczeństw.