Marsz atopowy (alergiczny) - co to jest? Objawy marszu atopowego

2017-06-30 15:59 Monika Majewska

Marsz atopowy (alergiczny) oznacza przechodzenie jednej postaci alergii w drugą. Już w pierwszych miesiąca życia dziecka mogą się pojawić objawy alergii pokarmowej i atopowego zapalenia skóry. Jeśli wówczas nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, z czasem może dojść do rozwoju astmy oskrzelowej, co może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia dziecka. Jakie są przyczyny i objawy marszu atopowego (alergicznego)? Jak mu zapobiec?

Marsz atopowy (alergiczny) to ewolucja choroby atopowej, przechodzenie jednej postaci alergii w drugą i zmiana jej lokalizacji, która następuje wraz z wiekiem. Pierwszą manifestacją atopii najczęściej jest alergia pokarmowa, w związku z tym to od niej zaczyna się marsz alergiczny. Niemal równolegle pojawiają się symptomy atopowego zapalenia skóry (AZS), które z czasem mogą przejść w astmę oskrzelową i alergiczny nieżyt nosa.

Należy zaznaczyć, że u niektórych osób marsz alergiczny może mieć inny przebieg, np. pierwszym jego etapem może być alergiczny nieżyt nosa, który potem przechodzi w astmę. Ponadto poszczególne rodzaje alergii nie zawsze muszą ustępować miejsca kolejnym. Mogą dołączać do poprzednich i występować z nimi równocześnie. Warto również wiedzieć, że marsz atopowy, mimo że najczęściej obserwuje się u dzieci, może się pojawić także u dorosłych.

Marsz atopowy (alergiczny) - przyczyny i czynniki ryzyka

Bezpośrednią przyczyną rozwoju alergii jest nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego na alergen, w wyniku której dochodzi do nadmiernego wytwarzania przeciwciał IgE skierowanych przeciwko alergenowi. Może do niej dojść już podczas ciąży, kiedy do płodu przez łożysko przenikają pierwsze alergeny od matki.

Ryzyko wystąpienia choroby alergicznej i jej ewolucji, czyli marszu alergicznego, zwiększają głównie czynniki genetyczne, tj. występowanie alergii w rodzinie czy zdolność do produkcji przeciwciał IgE , jednak niemały wpływ mają także czynniki środowiskowe, w tym dieta, infekcje itp.

Marsz atopowy (alergiczny) - objawy

Marsz alergiczny może się rozpocząć w pierwszych miesiąca życia dziecka objawami alergii pokarmowej, spośród których dominują:

Pojawiają się one po pierwszych kontaktach dziecka z alergenami pokarmowymi, do których najczęściej należą białka mleka krowiego i jaja kurze (mogą znajdować się w mleku karmiącej matki). Z czasem na liście alergenów pokarmowych mogą się znaleźć także gluten, soja, orzechy ziemne, ryby oraz pszenica.

Alergia pokarmowa jest pierwszą manifestacją atopii.

Niemal równolegle z objawami alergii pokarmowej pojawiają się symptomy atopowego zapalenia skóry, czyli zaczerwienione, połyskujące, lecz szorstkie w dotyku policzki, czerwone plamy na ciele, a także grudki wysiękowe oraz strupy. Ponadto owłosiona skóra głowy dziecka łuszczy się, co czasami może być pomylone z tzw. ciemieniuchą. Jednak najbardziej dokuczliwym objawem jest swędząca skóra.

Większość dzieci "wyrasta" z alergii pokarmowej i AZS. Jednak u części mogą się rozwinąć objawy astmy oskrzelowej, tj. kaszel (zwłaszcza w nocy), świszczący oddech, duszność, ucisk lub ból w klatce piersiowej, a następnie alergicznego nieżytu nosa (katar, swędzenie w gardle i suchy kaszel, łzawienie i swędzenie oczu, swędzenie uszu i nosa).

Do przechodzenia jednej alergii w drugą dochodzi wtedy, gdy mały alergik nie jest leczony.

Do rozwoju tego rodzaju alergii dochodzi w przebiegu AZS. Alergeny powietrznopochodne (roztocza kurzu domowego, pleśnie, pyłki drzew i traw) przedostają się przez uszkodzony w wyniku stanu zapalnego naskórek i uaktywniają zawarte w nim komórki odpowiedzi immunologicznej. Następnie te namnażają się i wędrują po całym organizmie, aż docierają do dróg oddechowych, gdzie przyczyniają się do zapoczątkowania reakcji zapalnej.

Ważne

Marsz atopowy (alergiczny) - ważne szybkie leczenie

Brak leczenia atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej może doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej, która może dać poważne powikłania, np. przewlekłe zapalenie oskrzeli. Dlatego należy jak najszybciej podjąć się leczenia małego alergika, które przyczyni się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia kolejnych etapów marszu alergicznego.

Marsz atopowy (alergiczny) - jak mu zapobiec?

Aby zapobiec wystąpieniu pierwszych objawów marszu alergicznego, należy:

  • przedłużyć karmienie naturalne i nie wprowadzać pokarmów stałych do około 6. miesiąca życia dziecka;
  • wyeliminować z diety matki karmiącej silne alergeny pokarmowe;
  • wyeliminować z diety dziecka silne alergeny pokarmowe do ukończenia przez nie 13 miesięcy;
  • wyeliminować z otoczenia dziecka alergeny powietrznopochodne (kurz, sierść zwierząt);
  • podawać dziecku probiotyki, które uszczelnią barierę jelitową, by ta w większym stopniu mogła chronić organizm przed przenikaniem alergenów z zewnątrz;
  • ograniczyć do minimum kontaktów dziecka z czynnikami drażniącymi, takimi jak np. dym tytoniowy, zanieczyszczenia powietrza;
  • zapobiegać u dziecka infekcjom;

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba na całe życie. Najczęściej pojawia się u noworodków lub między 6. a 7. rokiem życia.. Diagnostyka jest dosyć złożona, szczególnie jesli chodzi o najmniejsze dzieci. W jaki sposób diagnozuje się atopowe zapalenie skóry ? Czy istnieje skuteczne lekarstwo na atopowe zapalenie skóry? Posłuchaj naszego eksperta - pediatry Andrzeja Mierzeckiego z kliniki ENEL MED.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 10/2019
KOMENTARZE
luffa
|

tak, jest to możliwe. albo niedoleczone, albo ktos z kim masz stały kontakt jest już nosicielem i cie zarazil

elena
|

a mozliwe jest to, ze jeszcze raz sie z tym swinstwem zarazilam? bo leczenie juz skonczylam 2 tyg. temu i bylo okay, ale teraz znowu zauwazylam te same objawy

miri
|

raczej nic dodatkowo nie stosuj, tylko leki przeciwalergiczne. inaczej mozesz podraznic skore.

xara
|

a cos oprócz tego stosowaliście? jakieś maści, kremy?

alusia
|

z tego co pamiętam to troche ponad miesiac, ale to zalezy od osoby, np. moja szwagierka leczyla dzieci ok. 3 tygodni

xara
|

a ile sie z tego leczyliście?

alusia
|

W aptece powinnać dostać coś bez recepty, nam lekarz przepisał bodajże novoscabin i pomógł jak córka zachorowała na świerzb w przedszkolu

xara
|

a co Ci przepisał? bo u mnie temat aktualny, ale czekam jeszcze na wizytę i potwierdzenie

Daria
|

a jak wyglada twoja wysypka? bo ja mam takie swedzace strupki i wlasnie podejrzewam, ze to swierzb?

kinia
|

u mnie tez sie pojawily takie krostki swedzace ale lekarz stwierdzil swierzb...