Co może oznaczać ból kości?

2021-10-25 10:16

Ból kości to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Mogą to być choroby, które dotyczą tylko kości lub jakiejś choroby ogólnoustrojowej. Sprawdź, co może oznaczać ból kości.

Co może oznaczać ból kości?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ból kości - przyczyny. Osteoporoza
  2. Ból kości - przyczyny. Osteomalacja
  3. Ból kości - przyczyny. Hiperostoza
  4. Ból kości - przyczyny. Jałowa martwica kości
  5. Ból kości - przyczyny. Torbiel (cysta) kości
  6. Ból kości - przyczyny. Nowotwory kości
  7. Ból kości - przyczyny. Zapalenie szpiku kostnego
  8. Ból kości - przyczyny. Choroby spichrzeniowe

Bóle kości mogą być miejscowe (np. ból kości ogonowej, piszczelowej, udowej) lub uogólnione. Ból kości może być jedynym objawem lub występować wraz z innymi symptomami, najczęściej bólami mięśni i stawów.

Profilaktyka osteoporozy

Ból kości - przyczyny. Osteoporoza

W przypadku osteoporozy dolegliwości bólowe zwykle są spowodowane złamaniem kości. Osteoporoza to bowiem choroba, która długo nie daje o sobie znać, a jej pierwszym objawem jest zwykle złamanie kości. Czasami obserwuje się zmniejszenie wzrostu lub/i zaokrąglenia pleców, szybki spadek masy ciała.

Ból kości - przyczyny. Osteomalacja

Osteomalacja to metaboliczna choroba kości dorosłych wywołana niedoborem witaminy D i zaburzeniami w gospodarce wapniowej. Prowadzi ona do osłabienie siły mięśniowej oraz bólu kości – zwłaszcza miednicy, kręgosłupa i klatki piersiowej. Osoby z tą chorobą mają kończyny w kształcie litery O, charakterystyczny kołyszący chód oraz trudności we wstawaniu z krzesła. U dzieci odpowiednikiem tej choroby jest krzywica.

Ból kości - przyczyny. Hiperostoza

Hiperostoza to choroba kręgosłupa, która jest przyczyną przewlekłego, lecz niezbyt nasilonego bólu kręgosłupa. Może on promieniować do kończyn, umiejscawiać się w stawach i powodować drętwienie rąk lub nóg, a także ograniczać ruchomość stawów w całym ciele.

Ból kości - przyczyny. Jałowa martwica kości

Jałowa martwica kości, czyli martwica tkanki kostnej, to grupa chorób powstających w wyniku obumarcia tkanki kostnej oraz częściowo tkanki chrzęstnej bez udziału drobnoustrojów chorobotwórczych. W jej przebiegu pojawiają się bóle kości, które powoli narastają i ustępują po wypoczynku. Jeśli choroba dotyczy kończyny dolnej, mogą się pojawić problemy z chodzeniem (utykanie). Poza tym obserwuje się obrzęk i ograniczenie ruchów stawu dotkniętego chorobą.

Ból kości - przyczyny. Torbiel (cysta) kości

Cysta to zamknięta jama wypełniona płynem. Wyróżnia się torbiel samoistną kości, która najczęściej występuje u dzieci i młodzieży. Goi się ona samoistnie po zakończeniu wzrostu szkieletu. Istnieje też torbiel tętniakowatą kości. Jest to balonowate rozdęcie trzonu kości. Występuje przeważnie u ludzi młodych, najczęściej przed 30. rokiem życia.

Ból kości - przyczyny. Nowotwory kości

Nowotwory kości występują albo u dzieci i młodzieży, albo u dorosłych między 50. a 60. rokiem życia. U najmłodszych zwykle rozpoznaje się mięsaka Ewinga (rodzaj raka kości). Innym często diagnozowanym nowotworem kości, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, jest szpiczak mnogi. Nowotwór kości najczęściej objawia się bólem kości, który pojawia się w miejscu, gdzie rozwija się guz (czasami może być wyczuwalny). Ponadto można obserwować inne objawy, takie jak zgrubienie powstałe na kości i opuchlizna. Dla nowotworu kości charakterystyczne jest także osłabienie tkanki kostnej, czego konsekwencją są częste złamania.

Ból kości - przyczyny. Zapalenie szpiku kostnego

Zapalenie szpiku kostnego to stan zapalny tkanki krwiotwórczej, która wypełnia jamy szpikowe kości. W przebiegu tej choroby pojawiają się gorączka, ból, obrzęk, zaczerwienienie i ucieplenie tkanek znajdujących się bezpośrednio nad ogniskiem zapalnym w kości. Dolegliwości nasilają się podczas próby ruchu zajętej przez proces zapalny kończyny.

Ból kości - przyczyny. Choroby spichrzeniowe

Ból kości może się pojawić także w przebiegu chorób spichrzeniowych, czyli wrodzonych defektów metabolicznych, które wywołują odkładanie w kościach nadmiaru zbędnych substancji, np. choroby Gauchera. W przebiegu tej tej rzadkiej choroby genetycznej (a konkretnie jej I typu) dochodzi do odkładania się w narządach wewnętrznych lipidów, czyli tłuszczów. Konsekwencją są nie tylko bóle kostne, deformacje i złamania kości, lecz także powiększenie wątroby i powiększenie śledziony. Inną chorobą spichrzeniową, w przebiegu której mogą się pojawić bóle kości, jest choroba Fabry'ego.

Jaka to choroba?

Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle