Wymaz z cewki moczowej

Wymaz z cewki moczowej to badanie, które pozwala zdiagnozować przyczyny, które doprowadziły do infekcji układu moczowego. W badaniu mikroskopowym zazwyczaj poszukuje się bakterii, która jest przyczyną stanu zapalnego. Do badania pobiera się wydzielinę z cewki moczowej. Jak przebiega wymaz z cewki moczowej oraz jak się przygotować do badania? Sprawdź, jak interpretować wyniki wymazu z cewki moczowej.

Wymaz z cewki moczowej
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Wymaz z cewki moczowej - rodzaje patogenów
  2. Wymaz z cewki moczowej - kiedy wykonać badanie
  3. Wymaz z cewki moczowej - przygotowanie
  4. Wymaz z cewki moczowej - na czym polega?
  5. Wymaz z cewki moczowej - wyniki
  6. Wymaz z cewki moczowej - ile się czeka na wynik?

Wymaz z cewki moczowej jest zlecany przez lekarza, gdy ten podejrzewa zakażenie cewki moczowej. Prawidłowa flora bakteryjna cewki moczowej jest skąpa. Bakterie zasiedlają końcowy odcinek cewki moczowej, a większość z nich to bakterie Gram ujemne.

U kobiet 1/3 przednią cewki moczowej zasiedlają bakterie pochwowe. Wymaz z cewki moczowej wykonuje się między innymi w celu wykrycia patogenów przenoszonych drogą płciową, czyli chorób wenerycznych.

Wymaz z cewki moczowej - rodzaje patogenów

Zapalenia cewki moczowej mogą wywoływać bardzo różne patogeny. W zależności od rodzaju bakterii, zapalenie cewki moczowej dzieli się na:

Wymaz z cewki moczowej - kiedy wykonać badanie

Zapalenie cewki moczowej manifestuje się różnymi objawami. Zależy to nie tylko od rodzaju patogenu, ale także od płci pacjenta. Typowym objawem jest wyciek z cewki moczowej, dysuria (ból podczas oddawania moczu), świąd w okolicy ujścia cewki.

U kobiet, zakażenie może przebiegać przez długi czas bezobjawowo, co stanowi niebezpieczeństwo szerzenia się stanu zapalnego, który może zająć błonę śluzową macicy i narządy miednicy mniejszej.

Częstym objawem u kobiet są też upławy. Wszystkie dolegliwości zgłaszane przez pacjenta mogą być wskazaniem do wykonania wymazu z cewki moczowej.

Wymaz z cewki moczowej - przygotowanie

Pacjentom zaleca się, aby w ciągu 2. dni poprzedzających badanie zachowali wstrzemięźliwość seksualną.

Należy ograniczyć wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, u kobiet - irygacja pochwy (inaczej przepłukiwanie). Kobiety nie powinny stosować globulek dopochwowych.

Pacjenci nie powinni również stosować wszelakich maści, kremów i żeli.

Niezwykle ważne jest, aby zastosować się do powyższych zaleceń, ponieważ preparaty te mogą zniszczyć florę bakteryjną, a tym samym spowodować zafałszowanie wyniku.

U kobiet w trakcie miesiączki nie pobiera się wymazu z cewki moczowej.

W dniu badania należy umyć narządy intymne, nie używając mydła i płynów do higieny intymnej. Nie należy oddawać moczu na trzy godziny przed zaplanowanym pobraniem wymazu.

Wymaz z cewki moczowej - na czym polega?

Wymaz z cewki moczowej pobierany jest przez lekarza lub przygotowaną do tego pielęgniarkę.

Przed pobraniem wymazu, oczyszcza się ujście cewki moczowej, a następnie wprowadza jałową wymazówkę do cewki moczowej na odpowiednią głębokość i wykonuje nią delikatny, rotacyjny ruch w jednym kierunku.

Następnie wymazówkę umieszcza się na specjalnym podłożu, które umożliwi wzrost ewentualnych patogenów. Tak przygotowana próbka jest przekazywana do laboratorium.

Cała procedura trwa kilka sekund. Pobieranie wymazu nie powinno być bolesne, aczkolwiek pacjent może odczuwać znaczny dyskomfort z powodu specyfiki samego badania.

Wymaz z cewki moczowej - wyniki

Gdy pacjent cierpi na zapalenie cewki moczowej, to w rozmazie pochodzącym z wydzieliny cewki moczowej stwierdza się obecność: > 4 leukocytów w polu widzenia mikroskopu świetlnego, gdy powiększenie wynosi 1000. Liczba leukocytów jest proporcjonalna do nasilenia stanu zapalnego.

W przypadku rzeżączki, w rozmazie stwierdza się bakterie, które układają się dwoinkowato. Jeżeli lekarz na podstawie objawów klinicznych podejrzewa zakażenie rzeżączką, w laboratorium przygotowuje się odpowiednie podłoże, a następnie preparat. Można również potwierdzić zakażenie stosując specjalną metodę zwaną - PCR.

W przypadku rzęsistkowicy w badanym preparacie będą obecne rzęsistki, które charakterystycznie się poruszają.

Inne patogeny, które mogą kolonizować cewkę moczową i wywoływać najczęściej powikłane zapalenia układu moczowego to:

znacznie rzadziej:

W ostrym zakażeniu układu moczowego u kobiet, będzie przeważała bakteria E. coli, a następnie S. saprophiticus.

Na otrzymanym wyniku pacjent otrzymuje informację o ewentualnym zakażeniu patogenem.

Wymaz z cewki moczowej - ile się czeka na wynik?

Czas oczekiwania na wynik wymazu zależy od laboratorium, ale przeciętnie wynosi on około 3 dni.

Na zlecenie lekarza, laboratorium może wykonać także antybiogram, czyli określić antybiotyk, który będzie najskuteczniejszy przy zwalczaniu infekcji u konkretnego pacjenta.

Z wynikiem wymazu należy udać się do lekarza, aby ten nie tylko prawidłowo zinterpretował laboratoryjne rozpoznanie, ale także porównał objawy kliniczne z otrzymanym wynikiem. Od tego uzależnione jest dobranie właściwego leczenia.

Czytaj też: 

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.