Waginoza bakteryjna - przyczyny, objawy, leczenie

2017-06-12 9:17

Waginoza bakteryjna to nie to samo co bakteryjne zapalenie pochwy. Waginoza bakteryjna to obecność patologicznych bakterii w pochwie, co zwiększa ryzyko infekcji. Jakie są przyczyny waginozy bakteryjnej? Jak rozpoznać objawy? Na czym polega leczenie?

Waginoza bakteryjna - przyczyny, objawy, leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Waginoza bakteryjna - przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

  1. Waginoza bakteryjna - przyczyny i czynniki ryzyka
  2. Waginoza bakteryjna - objawy
  3. Waginoza bakteryjna - leczenie
  4. Waginozy bakteryjnej nie można lekceważyć

Waginoza bakteryjna (BV) to nie to samo co bakteryjne zapalenie pochwy. Waginoza bakteryjna to obecność patologicznych bakterii w pochwie w dużych ilościach. - W warunkach fizjologicznych tych tzw. złych bakterii w pochwie jest niewielkie stężenie, natomiast tych „dobrych”, czyli pałeczek kwasu mlekowego, jest bardzo dużo - wyjaśnia prof. Włodzimierz Baranowski z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego. - Natomiast w BV mamy sytuację odwrotną – tych bakterii „złych jest bardzo dużo, natomiast pałeczki kwasu mlekowego jest mało. Te "złe" bakterie w pochwie zwiększają ryzyko zakażenia - tłumaczy ekspert.

Waginoza bakteryjna prowadzi do większej podatności kobiety na szereg czynników przenoszonych drogą płciową, jak chociażby HIV, rzeżączka, Chlamydia trachomatis, opryszczka narządów płciowych, oraz powikłań i zakażeń zagrażających  ciąży, jak przedwczesne pęknięcie błon, przedwczesny poród, zakażenie wewnątrzmaciczne czy poporodowe zapalenie błony śluzowej  macicy. Zwiększa też możliwość przeniesienia HIV na partnera.

Waginoza bakteryjna - przyczyny i czynniki ryzyka

- Bakterie beztlenowe, takie jak Gardnerella i Mobiluncus, najczęściej występują w Bacterial Vaginosis - mówi prof. Baranowski.

Czynnikami ryzyka są:

  • antybiotykoterapia
  • częste korzystanie z basenów i saun
  • używanie nieodpowiednich preparatów do pielęgnacji okolic intymnych
  • niewłaściwa higiena współżycia płciowego
  • palenie papierosów
  • stosowanie nieodpowiedniej diety

Waginoza bakteryjna - objawy

Wiele chorych (około 50 proc.) nie zgłasza żadnych objawów.

Nie należy lekceważyć tego typu dolegliwości może mieć bardzo groźne konsekwencje, czyli objęcie zakażeniem tych narządów rodnych, które wymagają np. leczenia operacyjnego – tłumaczy agencji informacyjnej Newseria Lifestyle prof. Tomasz Paszkowski.

Waginoza bakteryjna - leczenie

W leczeniu objawowej waginozy bakteryjnej stosuje się metronidazol. Jednak pojawia się w ostatnim czasie coraz więcej doniesień wskazujących na zwiększanie się odsetka szczepów bakterii z gatunku Gardnerella vaginalis opornych na metronidazol. Pomimo niepokojących doniesień dotyczących narastającego odsetka drobnoustrojów opornych na metronidazol jest on nadal standardowym lekiem zalecanym w terapii waginozy bakteryjnej. Jego zakres przeciwbakteryjnego działania obejmuje większość beztlenowych bakterii, które są izolowane z dróg rodnych kobiet z waginozą bakteryjną. Zaletą tego antybiotyku jest również fakt, że beztlenowe laseczki kwasu mlekowego z  Lactobacillus są całkowicie na niego oporne. Ponadto jest lekiem tanim, łatwo dostępnym i zazwyczaj dobrze tolerowanym przez pacjentki.

Pacjentkom należy zalecać unikanie irygacji pochwy, stosowania żelu pod prysznic oraz środków antyseptycznych lub szamponu w czasie kąpieli w wannie.

Alternatywą w leczeniu waginozy bakteryjnej może stać się w przyszłości amoksycylina z kwasem klawulanowym, która stosowana jest obecnie jako lek drugiego rzutu w terapii tego schorzenia

Ginekolodzy zalecają szczególną dbałość o higienę intymną. Podkreślają, że w kwestii doboru środków do pielęgnacji również warto poradzić się lekarza.– Wśród ogromnej liczby produktów do higieny intymnej tylko nieliczne zostały poddane jakiekolwiek badaniom na bezpieczeństwo stosowania. Te, które zawierają głównie nieoptymalne substancje myjące, koloryzujące i zapachowe, mogą prowadzić do alergizacji skóry sromu, powstawania tzw. dermatoz sromu. To są bardzo poważne problemy wymagające często wieloletnich terapii, częstych wizyt u ginekologa i powodujące wiele dolegliwości – mówi prof. Tomasz Paszkowski.

Niestety, pomimo zaleczenia w wielu przypadkach dochodzi do nawrotu choroby.

Do mycia wrażliwych miejsc nie powinno się używać gąbek, bo są siedliskiem bakterii i grzybów. Lekarze tłumaczą, że nieodpowiednie ingerowanie we florę fizjologiczną pochwy czy sromu również może mieć bardzo niekorzystny charakter.

– Tam istnieją naturalne i w większości przypadków skuteczne bariery ochronne oparte np. o szczepy bardzo dobroczynnych bakterii z grupy tych wytwarzających kwas mlekowy. Ingerencja w postaci np. irygacji, która usuwa te bakterie, może spowodować powstanie korzystnych warunków do zasiedlenia tych okolic bakteriami, grzybami czy drobnoustrojami, które powodują już stany chorobowe – mówi prof. Tomasz Paszkowski.

Waginozy bakteryjnej nie można lekceważyć

Źródło: lifestyle.newseria.pl