Bazofile, czyli granulocyty zasadochłonne: normy BASO
Bazofile (BASO, granulocyty zasadochłonne) należą do leukocytów, czyli białych krwinek, których zadanie polega przede wszystkim na obronie organizmu. Ilość bazofili jest jednym z podstawowych parametrów podawanych w wynikach morfologii krwi, czasem ich wartość oznaczana jest skrótem BASO. Warto dowiedzieć się czym dokładnie są granulocyty zasadochłonne, o czym świadczy ich niski czy wysoki poziom, a także jaka jest funkcja bazofili.
Bazofile (BASO, granulocyty zasadochłonne) zostają wyprodukowane, a następnie dojrzewają w szpiku kostnym. Są to okrągłe komórki z segmentowanym jądrem i cytoplazmą pełną ziarnistości, one z kolei zawierają histaminę, heparynę i serotoninę. W procesie degranulacji, po aktywacji bazofila najczęściej przez immunoglobulinę E, substancje te uwalniane są z komórki.
Histamina rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa ich przepuszczalność i uczestniczy w reakcji nadwrażliwości, czyli alergii, heparyna z kolei zmniejsza krzepliwość krwi. Poza uwalnianiem ziarnistości bazofile mają także zdolność od fagocytozy, czyli pożerania patogenów. Granulocyty obojętnochłonne po kilku godzinach od przedostania się ze szpiku do krwi, opuszczają naczynia i bytują pod nabłonkami układu pokarmowego i układu oddechowego, gdzie spełniają funkcje podobne, jak w krążeniu, czyli odpowiadają za reakcje uczuleniowe.
Spis treści
Bazofile: normy
Fizjologicznie ilość bazofili waha się w zakresie od 0 do 300 komórek na mikrolitr krwi, a odsetkowo stanowią one poniżej 1% leukocytów, wartości też bywają zmienne w niewielkim zakresie w zależności od laboratorium przeprowadzającego badanie.
Ilość granulocytów zasadochłonnych może się różnić w zależności od:
- wieku
- płci
- przebytych chorób
- ogólnego stanu zdrowia
- wielu innych czynników
Pojedynczy nieprawidłowy wynik zwykle nie jest powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli odchylenie jest niewielkie.
Bazofile poniżej normy
Niski poziom bazofili zdarza się rzadko i najczęściej nie jest groźny dla zdrowia, tym bardziej, jeśli nie towarzyszą mu żadne dolegliwości a pozostałe wyniki krwi, szczególnie te mówiące o stanie pozostałych grup leukocytów, są prawidłowe. Parametry oceniające leukocyty to ilość i odsetek granulocytów:
Powodem obniżonej ilości bazofili może być np.:
- stres
- infekcje
- chemioterapia
a także leki:
Bazofile powyżej normy
Podwyższone bazofile nazywamy bazofilią i obserwujemy między innymi w:
- chorobach hematologicznych - białaczkach i czerwienicy prawdziwej
- w czasie nasilenia objawów alergii
- jako nieistotny efekt uboczny niektórych leków (np. glikokortykosteroidów stosowanych w chociażby w chorobach reumatycznych)
- zaburzeniach hormonalnych - chorobach tarczycy czy choroby nadnerczy
- w trakcie oraz po przebytych zakażeniach, np. w zapaleniu płuc, gruźlicy.
Bazofile powyżej normy, podobnie jak w przypadku obniżenia ich ilości, zwykle nie są groźne.
Nadmiar granulocytów zasadochłonnych zawsze ocenia się w połączeniu z obecnymi ewentualnymi dolegliwościami i innymi wynikami laboratoryjnymi. Jeśli ich ilość pozostaje powyżej normy, ale jest to jedyne odchylenie w badaniach, to stan ten nie wymaga dalszego leczenia, a nawet kontrola nie zawsze jest konieczna.
Przeczytaj też:
- MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik
- Co może fałszować wyniki badań?
- Jakie są normy OB?
- Interpretacja wyniku CRP
- Hemoglobina: normy dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz dla kobiet w ciąży
