Natłok myśli - objaw m.in. nerwicy i nadczynności tarczycy. Przyczyny i leczenie gonitwy myśli

2018-08-14 8:26

Natłok myśli (gonitwa myśli) to zaburzenie toku myślenia. Przeświadczenie, że w jakiejś chwili myśli krążą wokół nadmiernej ilości tematów, wystąpić może u każdego człowieka – podłożem takiego zjawiska może być chociażby przepracowanie. Jednak zbyt duża ilość myśli bywa stanem chorobowym – gonitwa myśli pojawiać się może zarówno w przebiegu schorzeń psychicznych, jak i przy stosowaniu substancji psychoaktywnych, jego przyczyną bywają też schorzenia somatyczne.

Natłok myśli - objaw m.in. schizofrenii i nadczynności tarczycy. Przyczyny i leczenie zaburzeń myślenia
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Natłok myśli – przyczyny
  2. Natłok myśli – objawy
  3. Natłok myśli – leczenie

Natłok myśli jest jednym z problemów leżących w kręgu zainteresowania psychopatologii. Objaw klasyfikuje się jako zaburzenie dotyczące toku myślenia, czyli sposobu, w jaki przebiegają procesy myślowe.

Natłok myśli – przyczyny

Występowanie nadmiernej ilości myśli najczęściej związane jest ze schorzeniami psychicznymi. Jedną z typowych jednostek, w których przebiegu pojawia się ten objaw, są problemy ze spektrum choroby afektywnej dwubiegunowej: mania, hipomania oraz stany mieszane.

Innymi problemami psychiatrycznymi, w których może występować natłok myśli, są:

Natłok myśli pojawiać się może zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. W grupie pacjentów pediatrycznych przyczyną problemu bywa zaburzenie hiperkinetyczne z deficytem uwagi (ADHD).

Wpływ na występowanie nadmiernej ilości myśli miewają także schorzenia somatyczne - objawu doświadczać mogą pacjenci z nadczynnością tarczycy. Inną możliwą przyczyną wystąpienia natłoku myśli jest stosowanie środków psychoaktywnych, takich jak amfetamina.

Ważne! Przy wystąpieniu natłoku myśli zalecane jest odwiedzenie specjalisty – przyczyną objawu może być poważne, wymagające odpowiedniego leczenia schorzenie.

Natłok myśli – objawy

W przypadku natłoku myśli pacjent może doświadczać znacznych utrudnień w codziennym funkcjonowaniu. Ich podłożem bywa to, że myśli pojawiają się w głowie chorego mimowolnie, przez co możliwość skupienia się na jakimś konkretnym problemie jest nie tylko utrudniona, a czasami nawet niemożliwa. Myślenie u chorych z natłokiem myśli może być zupełnie zdezorganizowane. Występujące u pacjentów przemyślenia bywają zupełnie ze sobą niepowiązane – w jednej chwili dotyczyć mogą aspektów dotyczących związku, a już w następnym - koncentrować się wokół ostatnio przeczytanej książki. Zmiany tematów, o których się myśli oczywiście występują i u zdrowych ludzi, jednak objawem natłoku myślenia jest to, że u chorych zmiany te następują bardzo szybko. W związku z tym zdarza się, że kontakt (rozmowa) z osobą cierpiącą na opisywany problem nie jest łatwa – ze względu na natłok myśli taki człowiek może przeskakiwać z jednego tematu na inny.

Dręczące pacjentów myśli mogą dotyczyć zwyczajnych zdarzeń, ale i koncentrować się na jakimś strasznym zdarzeniu, np. na katastrofie – tego rodzaju natłok myśli dręczyć może osoby cierpiące na napady paniki.

Objawy natłoku myśli powiązane bywają również ze snem – występowanie nadmiernej ilości przemyśleń w nocy może sprawiać, że pacjentowi znacznie trudniej będzie przychodziło zasypianie.

Analizując przyczyny natłoku myśli, powinno się wziąć pod uwagę również to, czy u pacjenta występują jakieś inne objawy. Jeżeli nadmiernej ilości myśli towarzyszą takie dolegliwości, jak przyśpieszone bicie serca, wzrost potliwości, spadek masy ciała oraz drażliwość, wskazane byłoby wykonanie badań oceniających poziomy hormonów – połączenie natłoku myśli z wymienionymi objawami może bowiem świadczyć o nadczynności tarczycy.

Natłok myśli – leczenie

Natłok myśli sam w sobie nie stanowi jednostki chorobowej – jest on objawem jakiegoś problemu zdrowotnego. Z tego względu terapia bazuje na leczeniu choroby podstawowej – w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej i stanów jej pokrewnych stosowane są leki normotymiczne, przy nadczynności tarczycy kuracja bazuje na uzyskaniu normalizacji stężeń hormonów tego gruczołu.

Jeżeli zaś z natłokiem myśli związane są napady paniki, to pomocną rolę w zwalczeniu problemu może odgrywać psychoterapia. Leczenie natłoku myśli bazuje nie tylko na działaniach lekarza czy psychoterapeuty. Pacjentom zalecane jest również wypróbowanie różnych sposobów mających na celu próbę odwrócenia uwagi od dręczących ich myśli. Możliwe jest podejmowanie aktywności fizycznej, próby skupiania się na jednej zajmującej czynności (np. na malowaniu czy gotowaniu), jak i na stosowanie technik relaksacyjnych (np. ćwiczeń oddechowych).