ADHD - prawdy i mity

2015-09-11 11:20 Monika Majewska

Dziecko z ADHD jest agresywne - to jeden z najpowszechniejszych mitów dotyczących tego zaburzenia. Inni stawiają błędną tezę, że ADHD jest wynikiem złego, bezstresowego wychowania. Niektórzy są przekonani, że ADHD w ogóle nie istnieje. Z tymi i innymi mitami o ADHD rozprawili się specjaliści podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w Warszawie z okazji Tygodnia Świadomości ADHD.

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym okresu dzieciństwa. Częstość występowania ADHD na świecie wynosi od 3 do 5 proc. Jak wyjaśnia prof. Filip Rybakowski, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, ADHD jest zaburzeniem rozwojowym, które występuje u ok. 5 proc. dzieci w wieku od 7 do 13 lat, przeważnie chłopców. Szacuje się, że w Polsce jest takich dzieci ok. 100 tys. Jednak mimo to niektórzy uważają, że ADHD w ogóle nie istnieje. To tylko jedno z wielu fałszywych przekonań na temat tego zaburzenia. Jakie są prawdy i mity dotyczące ADHD?

ADHD nie istnieje – MIT

Niektórzy uważają, że ADHD nie istnieje, lecz wymyśliły je firmy farmaceutyczne. Do tego twierdzenia odniósł się prof. nadzw. dr hab. Filip Rybakowski. - Równie dobrze można by powiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak nadciśnienie  - tłumaczy. Jednak jak się przez 20 albo 30 lat poobserwuje ludzi z nadciśnieniem, to można zauważyć, że umierają na udary i inne powikłania. Okazuje się więc, że leczenie nadciśnienia ma jednak sens. Z ADHD jest podobnie – wyjaśnia specjalista. ADHD też daje powikłania. Dzieci z ADHD częściej giną w wypadkach komunikacyjnych i doznają urazów głowy, w wieku nastoletnim częściej stosują używki, wpadają w uzależnienia i konflikty z prawem. - W związku z tym objawy ADHD są czymś jak najbardziej realnym i wymagają leczenia – podkreśla specjalista.

ADHD mogą towarzyszyć inne zaburzenia - PRAWDA

U większości dzieci z ADHD występuje dysleksja lub dysgrafia. Przy takich deficytach dziecko szybko przestaje lubić szkołę i zaczyna się buntować przeciwko niej, zwłaszcza wtedy, gdy otoczenie wymaga od niego wyłącznie wykorzystywania umiejętności, które są zaburzone nie z jego winy.

ADHD jest dziedziczne - MIT

- Wprawdzie nie ma genu ADHD, ale jest szereg zmian genetycznych, które przyczyniają się do tego, że u dziecka pojawiają się zaburzenia koncentracji uwagi i nadpobudliwość - wyjaśnia prof. Tomasz Wolańczyk z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Z dziedziczeniem nieuwagi jest trochę tak jak z dziedziczeniem wzrostu – wysocy rodzice mają większe szanse, by mieć wysokie dziecko – tłumaczył.

ADHD - jakie są jego objawy?

Dziecko z ADHD jest agresywne - MIT

- ADHD ma trzy objawy – impulsywność, nadruchliwość i zaburzenia uwagi. Nie ma pośród nich agresji – wyjaśnia mgr Ilona Lelito, dyrektor ds. merytorycznych z Polskiego Towarzystwa ADHD. Ta może się pojawić jako powikłanie ADHD, jeśli nie zostanie ono odpowiednio wcześnie rozpoznane – dodaje.

Czytaj też: Bunt dwulatka - przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie ze złością małych dzieci

ADHD jest spowodowane złym wychowaniem - MIT

Niektórzy uważają, że ADHD jest spowodowane złym lub bezstresowym wychowaniem. To mit. - Rodzice dzieci z ADHD wkładają znacznie więcej wysiłku w ich wychowanie niż przeciętny rodzic zwykłego dziecka – przekonuje mgr Beata Chrzanowska-Pietraszuk z Gabinetu Psychologicznego Filtrowa w Warszawie. - Musimy sobie zdać sprawę, że wychowanie dziecka z ADHD jest znacznie trudniejsze i wymaga niewiarygodnej cierpliwości, czasu i dobrej organizacji – dodał prof. Wolańczyk.

Dziecko z ADHD często jest bardziej inteligentne niż rówieśnicy - PRAWDA

Osoby dotknięte ADHD są przede wszystkim obdarzone niezwykłą wrażliwością, a to stanowi doskonałą platformę do rozwijania w sobie wielu talentów. Wśród osób, u których zdiagnozowano ADHD lub na podstawie faktów z ich biografii można domniemywać, że były nimi dotknięte, są naukowcy i wynalazcy, np. Thomas Edison, którego po kilku miesiącach uczęszczania do szkoły wyrzucono, ponieważ uznano go za niespełna rozumu. Inne wybitne osoby z ADHD to m.in. Albert Einstein, John Lennon i Pablo Picasso.

Cukier powoduje nadpobudliwość i ADHD - MIT

Cukier nie wywołuje ADHD – wyjaśnia mgr Ilona Lelito. Przeprowadzono wiele badań naukowych, z których wynika, że nie ma związku między cukrem a tym zaburzeniem. Wyniki jednego z nich zostały opublikowane w piśmie "Journal of Abnormal Psychology" w 1994 roku. W eksperymencie wzięło udział 35 dzieci do 5. do 7. roku życia, których matki uznawały je za  "wrażliwe na podanie cukru". Najmłodszych podzielono na dwie grupy. Obu podawano napoje bez cukru. Jednak pierwszej grupie rodziców powiedziano, że ich dzieci dostały dużą dawkę cukru, drugiej grupie prawdę. Matki, które poinformowano, że ich dzieci piły słodzone napoje, stwierdziły potem, że ich dzieci są znacznie bardziej nadpobudliwe. Wynika z tego, że to nie cukier wpływa na ocenę zachowania dzieci, tylko takie jest nastawienie dorosłych.

Z ADHD się wyrasta - MIT

U 60 proc. pacjentów objawy utrzymują się też w okresie dorosłości i nieleczone mogą prowadzić do upośledzenia funkcjonowania oraz zwiększać ryzyko wystąpienia innych zaburzeń psychicznych i nadużywania substancji psychoaktywnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Monika
|

Witam serdecznie,

Piszę do Państwa, ponieważ jestem w trakcie przygotowywania odcinka popularnego programu telewizyjnego, do którego chcemy zaprosić rodziców dzieci z ADHD. Problem ten dotyczy coraz większej ilości młodych osób i dlatego uważamy, że należy na ten temat rozmawiać.

Jeżeli ktoś z Państwa jest zainteresowany udziałem w programie lub mają Państwo jakiekolwiek pytania proszę o przesłanie na adres monikadalaszynska@tlen.pl numeru telefonu - zadzwonię i przedstawię szczegóły.

Rozmowa jest oczywiście zupełnie niezobowiązująca.
Pozdrawiam,

Hanna
|

Mam 14letnią córkę mam ogromne problemy z nią.Ma stwierdzone pszez lekarzy ADHD,zaburzenia zachowania i emocji oraz natręctwa.Leżała również w szpitalu psychiatrycznym.Ma indywidualne nauczanie poniewasz klasa jej nie akceptuje.Nie integruje się z rówieśnikami interesują ją dzieci w wieku młodszym od niej nawet o 10lat.Wszkole nie mają nauczyciele z córką problemów.Wdomu nie lubi zakazów ani nakazów nic nie robi.Ineresuje ją telewizor i komputer.Ja w domu mam horror jak coś nie po niej to się na mnie wyżywa(bije mnie) chodzi na trapie grupowe i ndywidualne . Mieszkamy w małym mieście gdzie tych terapi jest mało.COmam robić proszę może ktoś mi pomoże.Zapomnialam nadmienić że bieże lekarstwa(fewarin i haloperidol) myślę o umieszczeniu ją w ośrodku socjoterapeutycznym bo dojdzie u nas w domu do tragedi .

inspektor
|

proponuje do lekow(medikinet, concerta, ) wlaczyc jeszcze inne formy terapii np terapia zajeciowa u mojego syna sprawdza sie po prostu znakomicie

Kasia
|

Ja się dałam wpuścić w maliny. Przez prawie rok kręciłam się w kółko prowadzając dziecko na terapię ADHD. W końcu trafiłam do sympatycznej pani psycholog która wreszcie coś powiedziała - powiedziała, że istnieje wiele podobnych syndromów. Dopasowałyśmy fakty i wyszło, że to co innego. Nie wiem, czemu większość specjalistów prawie nic nie mówi rodzicom.

KingaZ
|

U mojego syna, ktory tez stosuje medikinet jest o wiele lepiej. Przedtem stosowal inne leki, ale naprawde nie pomogaly.

ERISA
|

Potwierdzam Twoja opinię o medikinecie. Stosujemy go 3 miesiące i jest lpeiej

Kasiaa
|

ULU!

To niekoniecznie musi byc ADHD. Przy ADHD żadziej występuje apatia i leniwość. Jednak wybierz się do poradii psychologicznej bo porady koleżanek i forowiczów niekoniecznie są trafne.

Miałam podobny problem. Okazało się, że moja Basia ma ADHD. Miała problemy w szkole. Wyrywała kartki z zeszytu, biła koleżnaki kiedy nie chciały się z nia bawić, miewała napady agresji i nie mogła się skoncentrować na przepisywaniu notatek z tablicy.
Po kilki badaniach i wizytach u psychiatry Basia dostała lek o nazwie Medikinet (dostępny na receptę) i muszę przyznać, że zarówno ja, jak i nauczyciele zauważliśmy poprawę w jej zachowaniu. Basia stała się radośniejsza, spokojniejsza i bardziej kochana. Oczywiście oprócz leków musisz pamiętać, że nadpobudliwym dzieciom trzeba poświęcać więcej uwagi.

Ula
|

Mam 8 letniego synka, który nie radzi sobie w szkole. Trudno mu się skupić na lekcjach, ma problemy z zapamiętywaniem, czytaniem i liczeniem. Trudno mu się dogadać z rówieśnikami, ponieważ jest nadpobudliwy i nadwrażliwy. Nauczycielka twierdzi, że jest leniwy i niegrzeczny, a ja nie wiem, co robić. Ostatnio zauważyłam, że stał się smutny i apatyczny, swoje rysunki podpisuje: Aruś- odrzutek. Czy jego zachowanie może świadczyć o ADHD ? Proszę odpiszcie.