Leczenie depresji. Leki czy psychoterapia? [Porada eksperta]

2016-09-01 11:44 Agnieszka Pietrzyk

Od pół roku leczę się na depresję. Obecnie biorę lek przeciwdepresyjny Alventa, a 2 miesiące temu przestałam brać Aciprex, który brałam od początku leczenia. Czy biorąc Alvente mogę zrobić sobie tatuaż? I czy jest możliwość, żebym się wyleczyła z depresji tylko poprzez terapię bez brania leków?

W sprawie leku proszę skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który zalecił Pani stosowanie tego leku. Jeśli zdiagnozowano u Pani depresję i zostało wdrożone tylko leczenie farmakologiczne bez psychoterapii, to jest to bardzo na Pani niekorzyść. Każdy psychiatra, który jest na bieżąco z obecnymi badaniami nad depresją, wie, że psychoterapia jest bezwzględna i same leki co najwyżej zagłuszają objawy, natomiast nie leczą przyczyny. Koniecznie, proszę, jak najszybciej umówić się na wizytę do psychoterapeuty.

Odpowiadając na Pani pytanie, czy jest możliwe wyleczenie depresji samą terapią bez leków. Tak, jest to możliwe i osobiście uważam, że najpierw należy podjąć terapię, a dopiero później, jeśli jest taka konieczność, czasami można zalecić lek. Psychoterapia leczy przyczyny depresji, farmakologia zagłusza symptomy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Pietrzyk

Psychoterapeuta, psycholog ze specjalnością kliniczną. Zajmuje się psychoterapią w nurcie Integratywnym Systemowym. Prowadzi terapie indywidualne dla osób dorosłych, rodzinne oraz terapie dla par. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy terapeutycznej, pracuje łącząc elementy różnych podejść terapeutycznych, tak aby centrum stanowił człowiek, a dobór metody zależny był zawsze od pacjenta, od tego jakie ma możliwości, potrzeby, oczekiwania.

www.psychoterapia-pietrzyk.pl

Ukończyła całościowe szkolenie z Psychoterapii w Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie, szereg szkoleń dotyczących pracy z parami, psychosomatoterapii, leczenia zaburzeń osobowości, zaburzeń depresyjnych i lękowych, uzależnień. Interesuje się szczególnie terapią związków oraz pracą z osobami chorującymi somatycznie. Prowadzi Ośrodek Pomocy Psychologicznej w Katowicach oraz Świętokrzyskie Centrum Psychologiczne w Busku-Zdroju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE