Leczenie depresji. Leki czy psychoterapia? [Porada eksperta]

2016-09-01 11:44

Od pół roku leczę się na depresję. Obecnie biorę lek przeciwdepresyjny Alventa, a 2 miesiące temu przestałam brać Aciprex, który brałam od początku leczenia. Czy biorąc Alvente mogę zrobić sobie tatuaż? I czy jest możliwość, żebym się wyleczyła z depresji tylko poprzez terapię bez brania leków?

Porada psychologa
Autor: Getty Images

W sprawie leku proszę skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który zalecił Pani stosowanie tego leku. Jeśli zdiagnozowano u Pani depresję i zostało wdrożone tylko leczenie farmakologiczne bez psychoterapii, to jest to bardzo na Pani niekorzyść. Każdy psychiatra, który jest na bieżąco z obecnymi badaniami nad depresją, wie, że psychoterapia jest bezwzględna i same leki co najwyżej zagłuszają objawy, natomiast nie leczą przyczyny. Koniecznie, proszę, jak najszybciej umówić się na wizytę do psychoterapeuty.

Odpowiadając na Pani pytanie, czy jest możliwe wyleczenie depresji samą terapią bez leków. Tak, jest to możliwe i osobiście uważam, że najpierw należy podjąć terapię, a dopiero później, jeśli jest taka konieczność, czasami można zalecić lek. Psychoterapia leczy przyczyny depresji, farmakologia zagłusza symptomy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.