Strach przed egzaminem z powodu fobii społecznej [Porada eksperta]

2016-10-11 10:15 Agnieszka Pietrzyk

Mam zdiagnozowane F-61 (fobia społeczna). W tym roku będę zdawać maturę. Zostałam zdiagnozowana niedawno i od niedawna się leczę (farmakoterapia, psychoterapia). Mimo to bardzo się obawiam, że nie dam rady zdać ustnej matury, a do pisemnej jestem dobrze przygotowana. Czy jest jakaś możliwość, żebym nie musiała zdawać części ustnej?

Proszę w tej sprawie pójść do pedagoga szkolnego, który pracuje w Pani szkole, zapytać, czy są takie możliwości, aby można było zwolnić się z matury ustnej z powodu zdiagnozowanej fobii społecznej. Niektóre szkoły ułatwiają wiele egzaminów, jeśli pojawia się duża trudność emocjonalna, niemniej jednak matura jest jednym z najważniejszych egzaminów na przestrzeni wielu lat edukacji i z pewnością, aby dyrekcja zrobiła jakieś ustępstwo, powód musi być rozpatrzony bardzo dokładnie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Pietrzyk

Psychoterapeuta, psycholog ze specjalnością kliniczną. Zajmuje się psychoterapią w nurcie Integratywnym Systemowym. Prowadzi terapie indywidualne dla osób dorosłych, rodzinne oraz terapie dla par. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy terapeutycznej, pracuje łącząc elementy różnych podejść terapeutycznych, tak aby centrum stanowił człowiek, a dobór metody zależny był zawsze od pacjenta, od tego jakie ma możliwości, potrzeby, oczekiwania.

www.psychoterapia-pietrzyk.pl

Ukończyła całościowe szkolenie z Psychoterapii w Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie, szereg szkoleń dotyczących pracy z parami, psychosomatoterapii, leczenia zaburzeń osobowości, zaburzeń depresyjnych i lękowych, uzależnień. Interesuje się szczególnie terapią związków oraz pracą z osobami chorującymi somatycznie. Prowadzi Ośrodek Pomocy Psychologicznej w Katowicach oraz Świętokrzyskie Centrum Psychologiczne w Busku-Zdroju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE