Wahania nastroju, radość, smutek i brak sił [Porada eksperta]

2016-09-19 11:40 Agnieszka Pietrzyk

Od dłuższego czasu martwię się o męża. Wydaje mi się, że ma wahania samopoczucia. Raz jest wesoły, normalny, z chęciami do działania, a zaraz przygnębiony i smutny. Nic mu się nie chce. Pytałam go o to, co mu jest, jednak on sam nie potrafi tego wyjaśnić. Mówi, że na nic nie ma siły ani chęci, nie czerpie przyjemności z jedzenia ulubionych potraw. Dodam, że mąż z natury jest dodatkowo bardzo nerwowy. Boje się, żeby nie popadł w depresję. Powinien zrobić jakieś badania, pójść do psychologa?

Z pewnością jeśli samopoczucie męża się pogarsza i widzi Pani różnicę, że jest coraz gorzej, że są zmiany nastroju, należy się temu przyjrzeć. Przyczyny mogą być różne. Zalecałabym najpierw zrobić podstawowe badania medyczne, czasami z powodów medycznych również mogą występować tego typu objawy, np. kłopotów z tarczycą. Jeśli wyniki badań wyjdą w porządku, wtedy zapewne należałoby zaproponować mężowi rozmowę z psychologiem, który postawi diagnozę i zaoferuje pomoc terapeutyczną, jeśli to początek depresji. Czasami również zalecane jest leczenie farmakologiczne, ale tylko i wyłącznie razem z terapią. Leki wyleczą przyczyny depresji, czasami mogą jedynie wspomóc proces terapeutyczny.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Pietrzyk

Psychoterapeuta, psycholog ze specjalnością kliniczną. Zajmuje się psychoterapią w nurcie Integratywnym Systemowym. Prowadzi terapie indywidualne dla osób dorosłych, rodzinne oraz terapie dla par. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy terapeutycznej, pracuje łącząc elementy różnych podejść terapeutycznych, tak aby centrum stanowił człowiek, a dobór metody zależny był zawsze od pacjenta, od tego jakie ma możliwości, potrzeby, oczekiwania.

www.psychoterapia-pietrzyk.pl

Ukończyła całościowe szkolenie z Psychoterapii w Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie, szereg szkoleń dotyczących pracy z parami, psychosomatoterapii, leczenia zaburzeń osobowości, zaburzeń depresyjnych i lękowych, uzależnień. Interesuje się szczególnie terapią związków oraz pracą z osobami chorującymi somatycznie. Prowadzi Ośrodek Pomocy Psychologicznej w Katowicach oraz Świętokrzyskie Centrum Psychologiczne w Busku-Zdroju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE